falanga deget invinetita, amortita

06-12-2005
silviu
Nu este medic/terapeut
silviu
Fara a ma lovi, jumatatea (din zona unghiei )a falangei degetului mic de la mana dreapta s-a invinetit, la atingere senzatia era de amorteala, in apa calda culoarea devenea mult mai inchisa, prezentand o durere combinata cu senzatia de arsura-usturime.Mentioanez ca culoarea de vanat nu era permanenta, se retragea in momentul in care tineam mana in pozitie ridicata.In urma tratarii cu "LIOTON GEL"dupa 1 luna falanga a ramas putin rozalie, de pe zona ce a fost afectata pielea s-a curatat.La diagnosticarea medicului nu am primit nici un diagnostic afirmand ca de vina este fumatul.In momentul in care degetul s-a invinetit m-am lasat de fumat.Mentionez ca aceleasi simptome le-am avut si la degetul mare de la piciorul stang, cu cinci luni in urma -diagnosticul medicului cardiolog fiind "PANARITIU"iar a celui dermatolog fiind clar ca acest diagnostic nu are nici op legatura cu ceea ce era -defapt pe fond cardiovascular.Va rog sa ma ajutati cu sfatul unde sa apelez.Aceasta simptoma a inceput la 2 saptamani dupa ce au inceput dureri groaznice in toata mana dreapta-la spitaul Bagdazar-Arseni fiind diagnosticat cu "hernie de disc cervicala"pe mana stanga.In acest moment la 2 luni de la debutul durerii mainii drepte si la o luna de la invinetirea degetului, simptomele sunt de usoare furnicaturi prin mana dreapta si undeva in zona omoplatului drept.
1 comentarii
0
07-12-2005, ora 00:00
dr. mihaela
Identitate neconfirmată
dr. mihaela
Din aceasta poveste complicata nu am inteles f. clar traseul de boala si diagnosticele primite. Invinetirea degetelor poate fi din cauza afectarii circulatiei capilare sau a unui panaritiu si poate sa nu aiba legatura cu durerea de la mana. Pe de alta parte furnicaturile si durerile din mana pot proveni de la coloana cervicala, dar n-am inteles de ce daca durerile erau pe dr. vi s-a spus ca ar fi o hernie pe stg.; acest diagnostic vi s-a pus in urma unui explorari imagistice (mielografie/CT)? De vreme ce ati fost la un neurolog si vi s-au facut examene clinice si paraclinice (esentiale pt. diagnosticare) nu stiu cu ce v-am putea ajuta noi suplimentar. Ce puteti face este sa consultati un alt neurolog. Noi va uram succes.
Adaugă un comentariu / răspuns

Aplicația Activ (by ROmedic)
Vrei să fii sănătos? Vrei să slăbești? Vrei sa fii în formă și să arăți bine? Vrei să te simți bine în corpul tău? Atunci trebuie să faci eforturi. Aplicația web "Activ" te ajută să fii consecvent în lupta pentru sănătatea ta.

Accesează gratuit Aplicația
Acest site foloseste cookies. Continuand navigarea va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor. Detalii OK