faptul ca ajung la orgasm imi afecteza menstruatia?

03-01-2009
ancuta2
Nu este medic/terapeut
ancuta2
problema mea suna cam asa: la varsta de 15 ani mi-a venit pentru prima data ciclu (pe 1 ianuarie 2007), ma asteptam sa fie mult mai nasol...(sa am dureri de burata cum se plang multe din pritenele mele) din fericire nu a fost sa fie asa.La inceput parea sa fie totul ok...pe 10 feruarie 2007 am avut uramtoarea menstruatie.Apoi a aparut schimbare eram indispusa tot odata la 2 luni, deci a 3-a menstruatie am avut-o pe 20 Aprilie 2007 si a 4-a pe 1 Iunie 2007.Ma opresc aici deoarece aceea a fost ultima mea mentruatie de atunci am observat doar unele scurgeri (credeam ca e ciclu, dar nu a fost sa fie asa deoarece la mine dura 7 zile ciclu, iar ceea ce eu observam era secretia pentru vreo 3 zile mai rosiatica sau chiar maro) datele exacte la care am observat acele scurgeri nu mi le-am notat din pacate in carnetel, dar poate cineva sa imi explice de ce sa mi se fi oprit mestruatia?e ceva grav, am 17 ani si inca nu am un ciclu regulat?trebuie sa merg urgent la doctor?ce imi poate face un doctor?Oare faptul ca nu m-ai am mestruatie are legatura cu faptul ca prietenul meu ma face sa ajung la orgasm cu limba, contacte sexuale nu am avut inca sunt inca virgina?faptul ca ajung la orgasm imi afecteza menstruatia?
3 comentarii
0
03-01-2009, ora 23:25
Dr. Bociu Crina
Obstetrica-ginecologie, Londra
Dr. Bociu Crina
la endocrinolog se fac teste hormonale...
0
04-01-2009, ora 13:02
nikii6
Nu este medic/terapeut
nikii6
Nu, orgasmul nu afecteaza menstruatia.Cel mai probabil tu ai o dereglare hormonala desi sunt multe cazuri de varsta ta care nu au o menstruatie regulata.Mergi la un endocrinolog, el te va ajuta prin tratament sa ai o menstruatie regulata.
0
04-01-2009, ora 13:51
talida89
Nu este medic/terapeut
talida89
cred k ai amenoree! mergi la ginecolog mai bine...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Orgasmul uscat
  • Creșterea nivelului de testosteron îi face pe adolescenți să fie nerăbdători
  • De ce întârzie menstruația?
  • De ce ai menstruații neregulate și ce poți face
  • Caracteristici ale ciclului menstrual ce ridică semne de întrebare
  • Ciclul de două ori pe lună
  • Tipuri de orgasme
  • Trăirile pozitive din adolescență pot influența sănătatea și starea de bine la maturitate
  •