Faringita acuta

15-04-2011
biogirl
Nu este medic/terapeut
biogirl
Buna! Am nevoie disperata de ajutor. Acum 2 luni am fost la un medic ORL- la noi in oras- pt ca de mai bine de jumatate de an ma lupt cu amigdalele...cand consum ceva care nu este la temperatura camerei, cum ma ia gatul.Iritatia si durerea nu trec decat daca iau antibiotic. In urma consultului si a analizelor- sange si exudat - mi s a spus ca am faringita acuta. Tratamentul a constat in Bioparox-7 zile si Tonsilotren 5 pastile/zi timp de 3 luni. Dupa 1luna si jumatate de tonsilotren am racit puternic iar simptomele au revenit numai ca de data aceasta ma durea tot capul foarte tare, iar cand incercam sa-mi inghit saliva simteam ca-mi pocnesc timpanele...asa ca dupa 12 ore de dureri cumplite- timp in care o dadeam ba pe decasept ba pe tonsilotren - am luat o prima doza -dubla- de amoxicilina 500mg dupa care am continuat cu o doza de 3orizi. Intr-o luna si jumatate am luat de 3 ori antibiotic - timp de 5 zile -pt ca altfel nu-mi trecea gatul...
Nu sunt din Buc. dar pot ajunge cu usurinta aici...
Nu stiu ce sa mai fac..dac aveti sa-mi dati un sfat bun va rog sa-mi spuneti ce sa fac.. la ce doctor sa apelez.sunt satula de tratament ineficient...
5 comentarii
0
15-04-2011, ora 22:07
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
faci cateva poze cu faringele, unde se vad bine amigdalele si peretele posterior a faringelui.
le trimiti pe mail
0
17-04-2011, ora 19:20
biogirl
Nu este medic/terapeut
biogirl
Nu am auzit de asa ceva la noi in oras pana acum.unde ma pot duce sa fac o astfel de investigatie? Stiti o clinica in Buc ? Investigatia are un nume specific ? Pretul ?
0
17-04-2011, ora 22:19
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Am vrut sa va ajut.. ca sa imi trimiteti simple poze cu faringele si amigdalele ( facute acasa cu aparatul foto sau tel.mobil, ) vedeam cum arata amigdalele si faringele si va dadeam un sfat concret.
Daca sunteti din Oras.. e mai simplu sa mergeti la un consult ORL
0
18-04-2011, ora 16:07
biogirl
Nu este medic/terapeut
biogirl
I-mi cer scuze pt. nepriceperea mea.dar cand am citit ca tb. sa fac "poze cu faringele, unde se vad bine amigdalele si peretele posterior a faringelui " am crezut ca acestea se fac intr-un cabinet ORL sau intr-un centru
de diagnostic.nu mi-a trecut prin cap ca as putea sa fac eu aceste poze..va rog inca o data sa ma scuzati..
La medic ORL am fost si m-a diagnosticata cu faringita acuta. Tratamentul prescris a fost cel cu Bioparox si Tonsilotren.
Daca sunteti dispus sa-mi iertati nepriceperea... va rog sa-mi spuneti daca pot sa va mai trimit pozele respective.
Precizez ca in acest moment nu ma deranjeaza gatul ( doar am terminat de luat Bioparox si decasept ).
0
18-04-2011, ora 16:09
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da. puteti trimte pozele sa va spun ce tre sa faceti pe viitor
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.