faringita cronica - ce se intampla daca nu fac operatia cu laser?

13-01-2009
consuelacarmen
Nu este medic/terapeut
consuelacarmen
Buna ziua.Ma scuzati ca revin din nou cu o intrebare catre dvs (vi-am mai scris intr-un alt subiect: faringita cronica hipertrofica) : Ce se poate intampla daca nu fac operatia cu laser pentru tesuturile limfoide inflamate din gat??? Si practic acestea ce sunt??? Se pot dezvolta in ceva mai grav???Oare nu se retrag de la sine??? Si de ce in fiecare dimineata cand ma trezesc ma ustura gatul si am secretii desi inainte de culcare imi pun picaturi cu vitamina A in nas???? Va multumesc foarte mult pentru timpul pe care ni-l acordati!
10 comentarii
0
14-01-2009, ora 08:03
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Buna ziua!
acel tesut limfoid daca nu il scoti.. poate provoca ( la raceala) senzatia de amigdalita acuta.. cu dureri !
Nu este cazul sa.ti faci griji de alte complicatii. Decizia daca sa.l scoti sau nu.. trebue luata reesind din faptul cat de des se inflameaza si cat de mult deranjaza acoilo.
Se pot retrage.. la volumul normal.. dac tii regim alimentar mereu.. nu dai nimic rece si iritant acolo.
faci gargara dupa fiecare masa si ai la tine.. voseptol sau alte tab. de supt.. care sa le folosesti zilnic.
Uscaciune a din gat si tusea.. de dimineata.. am mai scris in mesaajul anterior.
AI FACUT INVESTIGATIII GASTRICE?
Nu e vorba de un Reflux gastroesofagian????
0
15-01-2009, ora 17:33
consuelacarmen
Nu este medic/terapeut
consuelacarmen
Buna ziua!
In primul rand vreau sa va multumesc pt raspuns.
Investigatiile gastrice nu le-am facut deoarece niciodata nu am avut probleme cu stomacul.Nici dureri, nici acid (poate de vre-o 2-3 ori de cand ma stiu) si am cosinderat ca nu sunt necesare aceste investigatii. Sper sa nu ma insel.
Legat de acidulat, nu beau deloc sucuri ci doar ceaiuri, picand nici atat.
Din cate simt eu, acele tesuturi nu ma deranjeaza deloc pe timpul zilei, ci doar dimineata, si singurele care raman inflamate sunt cele din lateralul gatului(in locul amigdalelor).Cele de pe faringe cand se inflameaza, cand nu.
Sa fie oare fumul de tigara care sa-mi irite gatul??? Stau si intr-un mediu cu fum, si de ce sa nu recunosc, mai trag si eu una, doua. De aceea sunt atat de stresata daca pot spune asa.
Voseptolul acesta cate zile pot sa le iau si cate tablete pe zi??? mentionez ca imi sunt foarte bune.
Va multumesc.
0
15-01-2009, ora 18:33
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Da.. fumatul este o problema..
crede.ma sunt lucruri mai placute pe lume decat fumatul... lasa.l.
faptul ca anume dimineata e accentuata problema.. imi spune ca posibil.. mananci mult seara si tarziu.
si ai Reflux gastroesofagian.. prin somn.. in positie culcat.
seara nu mananci mai tarziu de 7-8 si nu mult si nu acru.
voseptol.. e natural.. poti se 2- 3 saptamani.. cate 4-5 pe zi. ca sa fie mai eficient.. si sa folosesti mai des.. cate utin.. taiele. in jumatate.
0
15-01-2009, ora 22:50
consuelacarmen
Nu este medic/terapeut
consuelacarmen
Da, este adevarat ca mananc seara, si in special prostii :(
Am sa incerc atunci sa tin un regim mai usor, sa renunt la fumatul acesta "pacatos" si SPER DIN TOT SUFLETUL sa-mi treaca pentru ca deja devine obsedanta chestia aceasta cu gatul.Tot ceea ce-mi doresc este sa nu ajung la operatie.ATAT!!!!
Va multumesc inca o data foarte mult.
0
15-01-2009, ora 23:03
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
DA.. cred ca problema este gastrica.. si daca o sa renunti sa mananci.., prostii, , pe noapte. o sa fie mult mai bine.. nu o sa mai ai reflux si n.o sa se mai inflameze acel tesut limfatic.
In timp o sa se micsoreze.
Dac Nu si Nu.. o sa faci un drum la Pascani.. si o sa.l scoatem incetisor si finut. cu aparatul de chirurgie cu radiofrecventa !
Ai grija de tine...
0
21-01-2009, ora 00:45
consuelacarmen
Nu este medic/terapeut
consuelacarmen
Multumesc pentru raspuns. Vreau sa va spun ca ustrimea din gat incepe sa imi treaca, tesutul limfoid de pe suprafata faringelui incepe sa se dezumfle...
Legat de ganglionul submaxilar cand se va dezumfla? Il am de vreo 6 luni si e cam de 1 cm.Poate fi legat de faringita mea? La orl mi s-a spus simplu ca nu e nimic ingrijorator si ca e posibil sa ramana tot timpul asa din cauza ca am avut atatea probleme cu gatul.
Va multumesc
0
21-01-2009, ora 05:58
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cu siguranta o sa se micsoreze si ganglionul.. cu 2 conditii.
1. ca o sa continui tratamentul si regimuyl.
2. NU o sa.l mai masezi .. si nu o sa te mai atingi de ganglion.. uita ca exista.. si el o sa dispara.
Numai bine!
0
04-05-2009, ora 18:59
alberty
Nu este medic/terapeut
alberty
am fost operat de amigdale mi sa practicat amigdalectomia anul trecut dupa operatie am mestecat propolis 2 luni totul era ok la un momendat a inceput sa se inflameze m-am tratat dar dupa aceea din 3 in 3 saptamani se inflameaza ce sfaturi imi dati ce medicatie ceva care sa-mi dea imunitate !
0
04-05-2009, ora 19:03
alberty
Nu este medic/terapeut
alberty
salut mia spus cineva nu stiu daca este bine pentru faringita picaturi in nas penicilina praf amestecat cu apa distilata si nu o sa mai ai probleme niciodata ce sfat imi dati?
0
17-06-2009, ora 02:55
jiji
Nu este medic/terapeut
jiji
Buna ziua,
pt inceput as vrea sa recunosc ca am consultat un medic in problemele pe care as dori sa mi le lamuriti, dar raspunsul a fost atat de evaziv ca nici acum nu stiu daca simptomele pe care le am sunt grave sau nu. Ma refer la doua aspecte.Unul aftele bucale care revin la intervale de timp si in special dupa un anumit gen de alimente(lapte, iaurt) si al doilea mancarimile din cerul palatin(nu stiu daca ma exprim corect) care de asemenea revin si dispar pur si simplu.Legat de prima problema mi s a spus sa reduc ori sa elimin chiar acele alimente care imi produc aftele si atat, iar legat de a doua problema ca ar putea fi vb de o raceala netratata si ca ar fi bine sa urmez un tratament cu amoxicillina.Chiar si asa am ramas cu aceleasi asa zise probleme.Ce poate fi?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Noduli la gât (noduli limfatici laterocervicali, noduli tiroidieni)
  •