Faringita cronica sau altceva mai grav

12-11-2013
cosmin1990
Nu este medic/terapeut
cosmin1990
Buna seara,

Incepand din luna iulie pe la sfarsit am inceput sa simt o iritatie in zona gatulu si durere usoara. Am 23 de ani si de la 15 ani am inceput sa fumez dupa parerea mea ocazinal(vinerea, in weekand si cand ma mai duceam la o petrecere). Mi-am facut exudat faringian de 2-3 ori si nu a iesit nimic. Am fost la 5 doctori orelisti si toti miau spus ca am o faringita cronica si vasele de sange din gat(capilarele sau cumse numesc mai exact) foarte sensibile pentru ca daca tusesc mai tare sau dimineata imi vine sa vomit involuntar si ma fortez scuip mici firicele de sange (am fost si la pneumologie si mi-au spus ca din zona respectiva nu am nimic) eu ii tot intrebam daca am cancer si toti au spus ca ma gandesc prea departe si sa ma potolesc. Mi-am facut si endoscopie la care s-a constatat o boala de reflux gastro-esofagian si o gastrita hiperacida iar orl-istii mi-au spus ca asta este cauza. Analizele de sange sunt in valori normale mai putin colesterolul care este usor crescut. problema mea este ca ma stresez foarte rau pentru ca nu imi dau seama daca este ceva grav sau nu.
Ce sfaturi imi dati?
1 comentarii
0
13-11-2013, ora 09:20
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Sa citesti tot ce am scris pe forum despre
refluxul gastric, faringite cronice, nod in gat s.a subiecte postate de pacienti cu aceiasi problema
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.