faringita hipertrofica rog o parere

28-06-2013
deea2000
Nu este medic/terapeut
deea2000
Buna ziua,
mi s-a pus diagnosticul de faringita hipertrofica si am primit urmatorul tratament:
1.bioparox
2.aerius1*1/z
3.vitamina A FORTE drajeuri 2*1/zi
4.brufen 800 1*1/zi
5.acc600 1/zi
6.flucovin 50-1tb/zi
Am inceput tratamentul acum 3 zile dar concomitent iau tratament de la medicul de familie ptr helycobacter:2*1augmentin/zi
3*1metronidazol/zi
2*1omeprazol/zi

Este vre-o problema in administrarea concomitenta a acestor 2 tratamente?
Cam in cat timp ar trebui sa cedeze infl din gat..ma deranjeaza ingrozitor nu mai stiu ce sa fac sa nu ma mai gandesc la jena din gat...ma dau si cu propolis fac si gargara cu apa si sare..iau decasept...poate asteptarile mele sunt prea mari dupa 3 zile...??este prima oara cand patesc asa ceva.

Multumesc
3 comentarii
0
29-06-2013, ora 13:21
Dr. Alexe Raluca Maria
Medicina interna, Ploiesti, Prahova
Dr. Alexe Raluca Maria
in principiu nu exista probleme de asociere a celor doua scheme terapeutice; mai ales ca antibioticele pentru Helicobacter pot agrava sau determina o infectie cu Candida, pentru care flucovinul e util. Nu vad sensul ACC-ului. Aveti si tuse productiva?
0
30-06-2013, ora 22:34
deea2000
Nu este medic/terapeut
deea2000
Buna seara,..nu am tuse..doar ca am fost fumatoare..poate ptr aceea..oricum dupa o sapt deja mancarumea..jena nu a cedat..deja ma ingrozeste..asa ramane ptr totdeauna??sau ptr o luna..doua??parca s.a mutat acum inflamatia de pe faringe pe peretele din spatele limbii..partea osoasa..mai bine zis in spatele luetei...chiar intru intr.o stare de depresie...
0
01-07-2013, ora 08:59
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trebuei facute investigatii la gastrologie
am scris mii de postari la acest subiect pe forum
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: