Faringita repetata copil de 1 an

18-03-2010
petyy
Nu este medic/terapeut
petyy
Buna ziua.Va rog sa ma ajutati cu un sfat in leg cu copilul meu in varsta de 1 an si 0 luna.Are greutatea de 11, 6 kg, la nastere s-a nascut cu 3, 8 kg.Acum 4 saptamani a fost diagnosticat cu "faringita"acuta.Medicul pediatru Dr Iacob din Focsani i-a prescris 4 tipuri de tratamente si nu s-a tratat aceasta faringita nici acum.In prima saptam am urmat tratament cu Panadol, Metroclopramid (pt ca vomita), Ketof, Vit C, Vit A.Apoi a facut febra 39, 2 si ne-a prescris alt tratament cu Panadol, Oscillococcinum, Vit C, Cexyl-antibiotic, apoi a facut din nou febra dupa o sapt de tratam si ne-a prescris Axentine-5 zile de 2 ori pe zi injectabil, Dexametazona de 2 ori pe zi injectabil-2 zile, Zyrtec, Ambroxol, Pivalone.Dupa 5 zile cu acest tratament cand am mers la control ne-a prescris alt tratament pt o sapt pe care l-am luat:Keflex, Zyrtek si ambroxol.I-am facut si analize hemoleucograma cu formula leucocitara si exudat faringian pt ca nu manca mai deloc, decat f putin si nu a iesit nici un streptococ si nici stafilococ auriu-absent, doar stafilococ alb-prezent.Dupa atatea sapt de tratamente si antibiotice copilul are si acum faringita, e fornait, nasul infundat si nu prea mananca, decat f greu.SPuneti-mi va rog ce trebuie sa mai fac, ce analize, pt ca, daca mergem la control din nou ne va mai prescrie un alt antibiotic si i-am administrat deja f multe.Precizez ca tratam a fost administrat de mine personal la ore fixe, corect, l-am protejat f tare, l-am scos afara f rar cat era cald si doar 5 min si cu fular la gura.Nu inteleg de ce nu scapam de aceasta faringita, bronsiolita pt ca a fost diagnosticat cu amandoua.Nu mai face febra, dar simt ca mai are secretii in gat dupa cum inghite, dupa cum respira.Precizez ca vomita f des, aproape in fiecare zi.A facut pauza o sapt pe durata tratam injectabil si acum, de cateva zile a inceput din nou sa vomite in timpul meselor in jet, fara un motiv anume, inec, tusit, cam odata pe zi etc.In casa este o umiditate f mare, in hol am o portiune de perete pe care se scurge apa de umed ce este, deoarece este perete comun cu uscatorul de pe scara, in casa e cald si se face condens.Credeti ca ii daunzeaza acest lucru?de aceea are mereu amigdalitele rosii?Am cumparat un dezumidificator dar nu face fata.
Am mers si la un medic homeopat saptamana trecuta si am inceput la indicatia acestuia un tratament din ECHINACEEA, ALFALFA, IPECA COMPUS, FEB SI SINFRONTAL, sambata si dum-SULPHUR SAU CALCAREA CARBONICA dar pana acum nu vedem nici un efect.Va multumesc mult si va rog sa ma ajutati cu un raspuns
1 comentarii
0
22-03-2011, ora 21:01
vuvita
Nu este medic/terapeut
vuvita
Eu cred ca, cu siguranta are legatura si umezeala de pe perete.. Si eu am avut copilasul bolnav de pe urma unui mic mucagei( numai ca era uscat nu umed ) cand era mic, dar i-a trecut, am zugravit in casa, am facut tot ce s-a putut.. si nu am mai avut probleme cu el.. l-am avut si pe pastile homeopate timp de 2 ani si jumate. te pup si sanatate la copil.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: