faringita sau amigdalita

10-01-2010
viorel69
Nu este medic/terapeut
viorel69
Buna seara, v am scris si pe emailul postat pe site ul dv. Am mai citit din indicatiile pe care le ati oferit si e un caz asemanator mie, caruia i ati spus sa verifice daca problemele se datoreaza hiperaciditatii gastrice. In cazul meu, am in fiecare iarna parte de 1 sau 2 episoade de dureri in gat care dau stare subfebrila, uscaciune in gat si dureri musculare.
Am fost diagnosticata cu faringita si am luat antibiotice Augmentin care nu a dat nici un rezultat si Azitrox. Am luat o groaza de pastile de supt, inclusiv voseptol si antiinflamatoare. Amigdalele le simteam inflamate si erau rosii, le am studiat, nu se vedea mare lucru pe ele, poate o gropita. Am avut de mica probleme cu amigdalele, am avut si ASLO mare, am luat moldamin 3 luni, acum 8-10 ani, dar in ultimii ani nu mi au mai iesit la analize VSH si ASLO mari. Disperata ca an de an ma confrunt cu aceeasi problema am cerut parerea dlui dr Mocanu daca sa le scot.Raspunsul a fost ca 2 episoade pe an si faptul ca nu dau dificulati la respiratie si nu sunt excesiv de mari, nu se impune operatia. Intrebarea mea este cum s ar putea rezolva cu criptolizis, cu operatie sau cu vizita la gastroenteorolog pentru ca am hiperaciditate cind maninc si beau anumite alimente?
10 comentarii
0
11-01-2010, ora 07:24
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. este consultul la gastrologie.. regimul alimentar si tratamentul local faringian.
doar daca se confirma ca NU aveti probleme gastrice.. si durerile din gat sunt provocate Numai de amigdalitele repetate.. Abia atunci se recurge la var 2. criptolizis.
dar daca problema este pe faringe. criptolizisul oarecum nu o sa ajute la rezolvarea problemei.
0
12-01-2010, ora 16:20
viorel69
Nu este medic/terapeut
viorel69
Nu am cuvinte sa va multumesc pentru recomandari, e prima oara cind un doctor ORL vede problema in ansamblu si nu pe bucati, asa cum eram obisnuita de atitia ani de vizite la medic cu aceasta problema aparent minora. O sa tin regimul si tratamentul indicat, mai este nevoie sa fac endoscopie digestiva?
E clar pentru mine ca am hiperaciditate gastrica de multi ani, care se declanseaza imediat cum maninc usturoi, bauturi carbogazoase si altele. Dar nu am stiut ca ar putea fi o cauza a faringitei.
0
13-01-2010, ora 16:04
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
daca suspectati si un ulcer.. trebue facuta endoscopia.
daca e vorba numai de hiperaciditate...
e suficient Redigest 3 pe zi 3 saptamani minim.
regimul alimentar.
gargara si pastilute de supt!
0
28-06-2010, ora 15:30
elyzelaura
Nu este medic/terapeut
elyzelaura
Buna ziua domnule doctor,

Am si eu o problema pe care o intampin in fiecare an din cauza aerului conditionat, banuiesc, si anume.sint o arsura si o usturime in gat, amigdalele nu sunt foarte inflamate si doar putin rosii.partea cea mai rosie este in spatele limbii si nu pot casca sau inghiti ingrediente cum ar fi painea sau carnea.de 3 zile iau biseptol 1 la 12 ore si voseptol, strepsils intensiv si inca ceva cu salvie si degeaba.

rugamintea mea este sa imi spuneti ce parere aveti si daca ar trebui sa imi schimb tratamentul sau sa intru pe antibiotic (lucrul de care fug si am fugit mereu din cauza sensibilitatii stomacului)

multumesc anticipat
0
28-06-2010, ora 16:59
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
banuiesc ca anume Stomacul este de vina la ce aveti( o faringita legata de refluxul gastroesiofagian)// si nu dincauza aerului conditionat.
asa ca mergeti la Gastrologie pentru investigatii
0
29-06-2010, ora 15:32
Malaga
Nu este medic/terapeut
Malaga
Buna ziua,
Am si eu o problema care a inceput sa ma streseze foarte tare. De aproximativ 2 luni de zile am limba incarcata foarte rau, uscaciune in gura care uneori imi provoaca o tuse seaca iar gatul este rosu si ma ustura. (Nu este vorba de o viroza) Acum am observat pe amigdale si 2 puncte mici ca de puroi. Am fost pana acum la 2 medici ORL, am facut si exudat faringian si nazal dar nu iese nimic la analize. Simt ca nu mai pot, deja sunt foarte speriata de aceste simptome care imi provoaca discomfort si care dureaza de atata vreme.
Spuneti-mi va rog ce analize as putea sa mai fac? Am citit pe net ca faringita e de 2 feluri virala si bacteriana. E posibil sa am faringita gonococica? Cum se poate depista?
Multumesc
0
29-06-2010, ora 16:14
elyzelaura
Nu este medic/terapeut
elyzelaura
multumesc foarte mult pentru raspuns.vad ca acum a inceput sa se domoleasca durerea din gat dar in schimb am capatat o tuse foarte urata care nu ma lasa nici sa dorm si din cand in cand am impresia ca m-as ineca cu ceva

multumesc
0
29-06-2010, ora 19:17
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
malaga.
cu siguiranta este o faringita legata de Refluxul gastroesofagian..
mergi la Gastrologie pentru investigatiii
0
30-06-2010, ora 13:04
elyzelaura
Nu este medic/terapeut
elyzelaura
multumesc mult de tot domnule doctor

o zi buna
0
30-06-2010, ora 17:41
Malaga
Nu este medic/terapeut
Malaga
Multumesc mult pt raspuns domnule doctor.
As vrea sa va mai intreb daca aceasta faringita legata de Refluxul gastroesofagian poate sa dea o stare de oboseala si senzatia febrila in zona capului. Parca si o lipsa a poftei de mancare, dar asta poate si din cauza faptului ca ma deranjeaza pe limba.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.