faringoamigdalita acuta copii

28-12-2013
Marina.Manuela
Nu este medic/terapeut
Marina.Manuela
Buna ziua!Problema mea (imensa) incepe cam asa:Fetita mea de 4 anisori a facut o laringita(a 4 a la nr in cei 4 ani de viata) in urma cu 2 saptamani, am mers la urgenta, i s-a administrat tratamentul, respectiv:aerosol pulmicort si estilsona(prednisolon) picaturi. Noi locuim in Spania, nu stiu cat de diferite sunt numele medicamentelor, sper sa ma intelegeti si cat pot sa traduc.Am urmat si acasa 3 zile de tratament cu estilsona la 12 ore si in caz de febra ibuprofen.Dupa 2 zile vocea si-a revenit, raguseala nu a mai existat, insa a persistat febra pana in 38.8 si multe secretii nazale plus tuse si ziua si noaptea.I-am administrat doar ibuprofen la 8 ore si ser fiziologic in nari, asta timp de o sapt aproape.Apoi eu am observat pe amigdale multe puncte albe de diferite marimi si amigdalele putin marite.Am mers din nou la medic dar de data aceasta la medicul pediatru care se ocupa de noi, ne-a prescris amoxicilina suspensie orala 250 mg.Tinand cont ca fetita mea a luat pana la varsta ei de foarte multe ori antibiotice si nu as vrea sa le mai luam degeaba, am intrebat-o pe doctora daca nu ar fi bine sa facem un exudat faringian inainte de a-i da fetitei antibioticul.A spus ca ar fi bine dar totusi antibioticul i-ar face bine pt roncaitul care se aude la piept si nu doar pt ce are in gat.Zis si facut, am luat fetita si am mers cu ea din nou la spital pt a-i face un exudat in regim de urgenta.Rezultatul a iesit negativ Antigeno S.pyogenes, diagnosticul faringoamigdalita acuta virica(deci antibiotic nu).Au mai trecut cateva zile, a disparut si febra insa a ramas o tuse urata, productiva si sacaitoare si ziua si noaptea, punctele albe pe amigdale tot acolo, secretii nazale galben-verzui in abundenta, lipsa poftei de mancare si dimineata la trezire ochii lipiti de un lichid galbui.Vazand ca toate acestea persista am mers din nou la urgenta pt ca pediatra noastra era plecata din oras.Acolo i s-a facut din nou un exudat faringian cu rezultatul negativ.Diagnosticul acelasi, in caz de febra ipuprofen si control la medicul pediatru apartinator.Ieri am avut si controlul la pediatra noastra care consulta fetita, i se uita in gat, asculta plamanii..la plamani ok, punctele pe amigdale tot acolo dar sunt virale si tocmai de aceea trec mai greu, tusea sa o lasam sa treaca de la sine si pt secretiile nazale verzi plus o rana in interiorul nascului sa-i dau antibiotic amoxicilina sirop 250 mg cate 8 ml la 12 ore timp de 10 zile.Pffffff si eu ce sa fac acum?Sunt intr-o ceata imensa, pe de o parte ma gandesc ca poate chiar are nevoie de ajutorul antibioticului si pe cealalta parte ma gandesc la medicii de la celalalt spital care au spus ca e viral si mi-au dat rezultatul negativ pt cele 2 exudate..Fetita continua sa aiba tuse, punctele de pe amigdale parca bat in retragere, mucisorii sunt tot de aceiasi culoare doar ca peste zi mai putin si dimineata la trezire mai mult.Peste zi as putea spune ca nu prea mai ies, simte ca ii are acolo si imi spune mereu ca vrea sa sufle nasul dar nu prea mai ies.Lipsa pofta mancare, chiar a slabit destul de mult si am observat in ultimele zile ca are regurgitatii, lucru care inainte nu exista sau cel putin nu erau atat de dese ca si acum.Va rog sa ma sfatuiti ce sa fac, sunt o mamica disperata cu 2 pareri medicale diferite.Vreau doar sa-mi vad fetita sanatoasa.Va multumesc anticipat si imi cer scuze pt eventualele greseli.
3 comentarii
0
28-12-2013, ora 16:32
Geaninaleabu
Nu este medic/terapeut
Geaninaleabu
Nici mie nu imi plac antibioticele date in exces... Dar trebuie sa tineti cont ca sunt foarte foarte multe bacterii pe lume si laboratoarele nu cauta decat una doua sau doar cateva. Nu trebuie exclusa infectia bacteriana doar ptr ca nu e streptoco pyogenes. In plus o infectie bacteriana se diagnosticheaza si din analize de sange. Adica hemograma, proteina c reactiva etc. Evolutia de durata lunga nu inseamna neaparat viral... Eu care dau si iau rar antibiotice acum as fi dat copilului...
0
28-12-2013, ora 20:06
Marina.Manuela
Nu este medic/terapeut
Marina.Manuela
Poate exista o infectie bacteriana fara febra?Sau poate exista ceva bacterian si sa treaca de la sine, adica fara antibiotic.daca este vorba de infectie bacteriana trebuie musai mers din rau in mai rau daca nu se administreaza tratamentul adecvat.pt ca fetita mea a inceput sa simta mai bine fata de ultimele 2 saptamani in care am tot batut usile spitalelor.A ramas o tuse si secretiile nazale care sunt si ele mai putine si lipsa apetitului.parerea doctorei care ne-a vazut ieri imi complica situatia ca sa zic asa pt ca ne-a zis sa incepem totusi tratamentul cu amoxicilina la 12 ore cate 8 ml timp de 10 zile...sunt in dubii mari de tot si nu stiu cine ma poate lamuri si indruma in ceea ce trebuie sa fac.oricum va multumesc pt sugestii si pareri
0
28-12-2013, ora 20:15
dr. Ciprian-Laurentiu Vlaicu
Identitate neconfirmată
dr. Ciprian-Laurentiu Vlaicu
Buna seara !

Aveti dreptate cand va puneti problema excesului de antibiotice. De aceea va sugerez
sa va adresati unui medic homeopat. Tratamentul homeopat corect indicat actioneaza foarte bine si in situatii
acute sau subacute, (si mai ales in cazul copiilor), lucru care, in general, este mai putin cunoscut.
Cu respect,

Dr. Ciprian-Laurentiu Vlaicu
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.