Faringoamigdalita + infectie molar 3

15-01-2010
p_andra
Nu este medic/terapeut
p_andra
Am 22 de ani, 47 kg si 1, 53 m. Duminica cand m-am trezit din somn, aveam dureri mari in gat. Cand m-am uitat, aveam gatul rosu (faringele), cu un aspect granulat, amigdalele inflamate, dar fara puroi, ma ustura nasul, dar nu aveam secretii, si ganglionii de sub mandibula erau inflamati. in acea zi spre seara am si tusit putin, cu expectoratie vascoasa. initial am zis ca e din cauza ca obisnuiesc sa dorm cu gura geschisa, si am respirat aer rece. Am baut ceai in acea zi, dar peste 2 zile, tot dimineata cand m-am trezit, gingia din jurul molarului 3 mandibular stang era inflamata, rosie, dureroasa. In urma unor astfel de infectii, acum cativa ani, mi s-au extras 3 masele, tot de pe mandibula, caci nu se mai puteau salva, desi inainte de infectii erau fara probleme. Am fost la medicul de famile, si mi-a dat ampicilina si gentamicina intravenos, la 12 ore, timp de 5 zile. Insa, am facut deja 2 zile, si nu observ decat o f usoara ameliorare la gat, in sensul ca nu ma mai doare la fel de tare, dar are acelasi aspect, si gingia e la fel de inflamata si dureroasa. Imi va trece dupa cele 3 zile ce au ramas, sau nu e bun tratamentul? Multumesc anticipat.
1 comentarii
1
12-10-2019, ora 22:40
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Pneumologie, Iași
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Bună ziua! Dacă este o angină streptococică este bine să mergeți la boli infecțioase pentru tratament. Cel mai probabil dacă tratați gâtul va dispărea și inflamația gingivală. O seară liniștită!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.