faringolaringita congestiva subacuta si rinita infeco alergica...

04-05-2014
liviumihai1989
Nu este medic/terapeut
liviumihai1989
buna ziua am si eu o faringolaringita congestiva subacuta si rinita infeco alergica am luat 2 tratamente pana acuma ( sirop de platagica tinctura de propolis vitamina c propolis spirulina vitamina a cu d2 parasinus, peritol si niste picaturi de nas fara corticosteroizi numai stiu exact cum se numesc)vreau sa mentionez ca am fost prima data la pneumologie si de acolo mi s-a dat tratament si dupa terminarea lui m-a trimis la orl! chestia e ca in timpul tratamentului de la orl tusa dispare dar nu in totalitate tot mai exista o deranjare in gat ! intrebarea mea este cat timp trebuie sa urmez tratamentul de la orl pentu ca l-am terminat dar tusa nu a disparut si daca ar mai trebuii sa iau ceva... mentionez ca tusa tot nu a disparut ! astept raspuns !
9 comentarii
0
05-05-2014, ora 19:52
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 am scris sute de postari pe forum unde exlic ca 99 la suta din problemele din gat, faringe, tuse..sunt din cauza refluxului gastro-esofagian si alimentelor acre si alimentelor acre si acide
2 tratamentele locale ORL trebuie sa includa.. inhalatii, aerosoli, gargara, aromoterapie..s.a
NU trebuei sa contina preparatre cu VIt C si Lamaie.. care Irita mucoasa.
0
05-05-2014, ora 21:47
liviumihai1989
Nu este medic/terapeut
liviumihai1989
am citit majoritatea postarilor domnule doctor, eu nu mananc acru si nici nu beau acidulat si in urma testelor nu am nici reflux gastro-esofagian ! mi-a spus ca am gatu iritat si este rosu chestia este ca in timpul tratamentului de la orl tusa dispare... cand termin tratamentul tusa reapare... am facut si inhalatii + mi-a mai dat si bioparox si un ceai hapciu se numeste pentru raceala si gripa ! as mai avea o intrebare pot continua sa imi cumpar siropul de patlagica si tinctura ? tin sa mentionez ca mananc numai paine gramah sau cu fibre si am un regim ok...
0
06-05-2014, ora 08:40
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu mai folosesti Bioparoxul,
tinctura de propolis.. numia cate 10 pic in ceai cald pentru gargara
siropul de patlagina si de radiche neagra e OK
foloseste vit A si vit E.. capsule de baut 2 pe zi
foloseste faringo sprei dupa ce faci gargara
0
06-05-2014, ora 12:09
liviumihai1989
Nu este medic/terapeut
liviumihai1989
multumesc pentru raspuns ! am renuntat si la vitamina c cu propolis si la lamaia din ceai si s-a mai domolit tusa ! o sa revin cu un raspuns supa ce termin tratamentul de mi l-ati scris !
0
20-05-2014, ora 15:02
liviumihai1989
Nu este medic/terapeut
liviumihai1989
buna ziua din nou domnule doctor am terminat si faringo sprayul si siropul de patlagina mai am doar vitamina a si vitamina e de luat am fost si la gastro si am efectuat o endoscopie si nu a iesit nimica numai stiu ce sa mai cred tusa asta tot persista numai stiu ce analize sa fac... la exudat nu a iesit nimica la gastro nimica... doar la orl mi-a zis ca inca e laringele rosu iar la nas o rinita alergica... mi-a zis ca sunt combinate cu o viroza... numai stiu ce tratament sa iau sa scap de tusa asta stresanta ca de multe ori nici nu pot sa vb ca iara ma apuca tusa ! am fost si la doctora de familie si i-am arata ca in gura este umpic rosu doar ca nu ma doare si mi-a dat augmentin dar parca nu as vrea sa iau antibiotice sa imi scada imunitatea iara... ca de la pneumologie cand am facut tratamentul mi-a dat azitromicina, tusin forte, eurespal, omez dar nici atunci nu s-a domolit tusa... astept un raspuns MULTUMESC !
0
23-05-2014, ora 21:42
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
rinita alergica.. im[lica niste secretii care coboara spre faringe si pot provoca tuse
rosu pe larnge tot poate provoca tuse
INsistati cu iinhalatii, aerosoli, gargara
folositi Aerius sau borenar 1 seara
evitati alimentele acre si acide si alimentele ALERGENE.. gasiti pe google
local folositi pentru nas.. Nazonex..si pentru faringe vit A si ulei de catina cate 1 lingurta la 8 ore
0
24-05-2014, ora 12:50
liviumihai1989
Nu este medic/terapeut
liviumihai1989
multumesc pentru raspuns as mai avea o intrebare, este posibil ca faringita asta sa fi aparut dupa raceli netratate. pentru ca eu cand raceam nu ma duceam sa iau reteta de la doctora de familie... ziceam ca trece de la sine... si gatul este rosul dar nu ma doare cand inghit doar ca ma jeneaza la omulet... tin sa mentionez ca pentru nas am ophtamesone !
0
16-06-2014, ora 23:59
liviumihai1989
Nu este medic/terapeut
liviumihai1989
buna seara domnule doctor! am revenit cu un raspuns tin sa spun ca tusa a trecut dar nu in totalitate avand in vedere ca tuseam de mai bine de un an, adica mai e o senzatie de reflex la tusa sper sa scap de ea, si am fost la gastro ca sa iau si de acolo totus un tratament pentru reflux ! mi-a dat controloc ! chestia e ca il iau dimineata cu ceai de galbenele si atunci cand il iau incep iara sa tusesc nu rau dar am o senzatie de deranjare in gat dar trece repede in 3 ore ! chestia e ca acuma m-a cam deranjat la stomac acest medicament si ma doare umpic burta pana ma duc la baie sa fac treaba mare! ce este de facut ! am luat doar 4 pastile pana acuma si am tratament pe 30 de zile ! astept un raspuns multumesc !
0
17-06-2014, ora 11:35
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
succesul tratamentului unui reflux tine mai mult de REGIMUL corect de cat de medicatie
luati medicamentul cu Apa.. si dupa masa..luati ceaiurile
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.