febra de 10 zile?

01-03-2012
flori15
Nu este medic/terapeut
flori15
copilul meu de 2 ani si 4 luni face febra de 10 zile.Am fost internati, a facut tratament cu ceftamil injectii, apoi cefalexim sirop, antitermice evident, eurespal, humex.Cand credeam ca in sfarsit se va face bine a facut din nou febra 37, 9(termometru digital)38.2(termometru normal.) Nu stiu ce sa mai cred!Diagnosticul din spital este amigdalita acuta si disfagie.Exudatele nazal si faringian au iesit negative.in schimb leucocitele au fost crescute.va scriu mai jos rezultatele analizelor de sange si poate mi le poate interpreta cineva.multumesc numaratoarea diferentiata a leucocitelor: EO1% GR55% LY40% MO 4% HEMOLEUCOGRAMA EO 0% GR 5% HCT 34.8% HGB 12.4% LY 42.3% MCH 27.4% MCHC35.6gr/dl MCV 77.0fL MO2.7% MPV3.9fL PCT 0.20%PDW18.1mg/dL TGO 56U/L TGP 29U/L UREE 11.5mg/dL VSH 22mm/h
1 comentarii
0
01-03-2012, ora 12:37
magdapersonal
Nu este medic/terapeut
magdapersonal
Buna ziua. Am de facut un tratament injectabil cu ampicilina si gentamicina la 12 ore. Cine poate sa mi le faca lucreaza in ture si ar fi o distanta de 13 ore intre injectii. Se pot face asa, mai au acelasi efect, sau le fac degeaba?. Multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ce înseamnă febră mare și cum o gestionăm
  • Ce faci când febra nu cedează la tratamentul antitermic?
  • O altă cauză a febrei ar putea fi stresul
  • Febră și transpiraţii nocturne - cauze, diagnostic, tratament
  •