Febra dupa raceala

17-02-2012
Victor_00
Nu este medic/terapeut
Victor_00
De citeva zile am cam racit si o tin intr-o febra care noaptea urca pina la 38, 6.Am vazut multe pareri aici despre febra si va intreb in caliutatea dtra de medic e bine sa o combat cu ceva febra eu neluind nimic impotriva ei.Poate dauna da complicatii febra?
3 comentarii
0
17-02-2012, ora 15:41
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
febra mai mare de 38.. trebuie tratata cu antiinflamatoare si antitermice
o viroza trebuie tratata la pat, cu multe lichide calde si fervex al 8 ore
0
09-03-2012, ora 22:54
dscumpitza
Nu este medic/terapeut
dscumpitza
Buna seara! Ma numesc Daniela si am un baiat de 2 ani si aproape 7 luni pe nume David. Pana la 2 ani nu au fost probleme. Din luna mai a anului 2011 a inceput cu rosul in gat pe care, la recomandarea medicului de familie, l-am trata cu cexyl si panadol. Inainte de acest rosu in gat a mai luat o data antibiotic, si anume ospamox. In vara, mai exact august-sept 2011, a facut rosu in gat, manifestandu-se prin febra mare 39, 7 rectal. Am fost la pediatru, iar acesta pt a elimina orice cauza, l-a trimis pt analize la urina si totodata exudatul faringian. A iesit negativ pt cele mentionate, si o valoare ridicata la proteina C. Rezultat: laringita, tratata cu isoprinosine, tantum verde spray, sirop nurofen si fenobarbital in caz ca face convulsii, fiind febra mare. Bineinteles k din ziua aceea, cum am inceput administrarea tratamentului, febra a scazut. Deci nu a mai fost nevoie de fenobarbital. Isoprinosine i-am dat 10 zile 1/2 de pastiluta de 3 ori /zi. La nici 2 luni, iar febra cu rosu in gat. Iar isoprinosine si tantum verde spray plus sirop panadol. La ink 2 luni dupa, iar rosu in gat. De data aceasta, ne-am prezentat la spital. Dc? Pt k 2 zile la rand nu i-a scazut febra cu panadol, tantum verde si isoprinosine. I-au gasit otita si amigdalita pultacee de la nas infundat. A si vomat de 3 ori in a doua zi de febra. Tratament cu Ceclodyne, tantum verde spray, oti-s si apa de mare pt nasuc, care era mai mult uscat decat cu secretii. 7 zile de tratament, timp in care la urechi si par nu l-am spalat. Si-a revenit in 3 zil, dar am continuat pana la 7 zile. Pe 11 feruarie a debutat, iar pe 20 era deja f bn. Am fost la control cum mi s-a cerut. Totul a fost f bn. Nu mai avea otita, nici petele albe sau rosul in gat. Cand am ajuns aks, am decis sa continui pana la 10 zile cu isoprinosine. Acu 2 zile a terminat, mai exact inainte sa debuteze febra din nou, Ieri a iesit afara vreo ora. De aseara are febra. I-am dat paracetamol supozitor de 2 ori la 8 ore fiecare. Iar dimineata, tantum verde. Febra apare doar in preajma somnului8, knd e mai slabit organismul. I-am luat din nou panadol si tantum verde. A mancat f bn astazi. Pana la somnul de la amiaza nu a avut febra. A fost f bn. In timpul somnului l-a luat. I s-a administrat panadolul dar si 2 picaturi de algocalmin, i-am pus sosetelele in otet. Febra a scazut din nou. spre seara iar l-a luat. Deci avem 24 ore deja de febra. Knd era sub 2 ani, totdeauna supozitorul cu paracetamol si / sau novcalmin functiona dupa nici 2 adiminstrari, eliminand febra. Acum nu mai au efect. Am omis ceva legat de tratamentul pt amigdalita. Intai mi s-a cerut sa il internez k sa ii dea penicilina la 6 ore timp de 6 zile. Dar fiindca nu erau locuri in spital si la insistentele mele, mi-au dat tratamentul la domiciliu. Maine dimineata ma gandeam sa merg din nou la medic. Acum doarme. E transpirat si febra a mai scazut. I-am dat tot panadol si tantum. Tot isi misca buzele de park are gura uscata. Ii dau ceai caldutz. Nu vreau decat sa stiu cum sa fac sa ii fie bine.
0
10-03-2012, ora 13:53
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
acum trebuie tratat la un medic pediatru, faceti si un consult ORL
trebuie sa stiti ca o inflamatie se vindeca in totalitate in 3 saptamani.. de aici rezulta ca dupa 5-7-10 zile de antibiotic.copilul inca trebuie tratat 2-3 saptamani cu produse antiinflamatoare naturiste, spreiuri, siropuri, tratament local, aerosoli, inhalatii, aromoterapie
deasemenea tresa stiti ca toate sucurile, fructele citrice, mancarea acra..sunt foarte Nocive pentru gatul si stomacul copiluli si trebuie excluse din alimentatie
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ce înseamnă febră mare și cum o gestionăm
  • Ce faci când febra nu cedează la tratamentul antitermic?
  • O altă cauză a febrei ar putea fi stresul
  • Febră și transpiraţii nocturne - cauze, diagnostic, tratament
  •