febra la copii de 2 ani si 7 luni

01-04-2007
manuela29
Nu este medic/terapeut
manuela29
Buna ziua,
am o fetita de 2 ani si 7 luni si de cca 6 luni cam la 2 saptamani face febra 39-39, 5 fara nici o explicatie, fara alte simptome.Stare generala buna, este vesela, mananca, se joaca, doarme etc...doar ca febra este f.f mare.De fiecare data am fost cu ea la doctorul de familie si de vreo 2 sau 3 ori mi s-a spus ca ar putea fi un "rosu in gat", dar in rest...nimic!
La inceput i s-au dat antibiotice, dar pe urma (eu nefiind de acord ca fetita sa ia antibiotice asa dese) i s-a prescris Sumetrolim.Depa cca 3 zile, febra se retrage, dar dupa 2, max 3 saptamani...reapare!
I-am facut ulterior toate analizele medicale(sange, exodat faringian si urina), totul ok!Mi s-a spus ca s-ar putea sa fie totusi o infectie urinara avand in vedere ca fetita la varsta de 1 an a mai avut o infectie urinara tratata corect(cred eu) in spitalul de pediatrie!
Va rog sa imi dati un sfat, sa faceti putina lumina pentru ca eu sunt disperata!
Precizez ca am observat ca fetita mea transpira f f mult la picioare!Credeti ca ar putea fi un semn?
Va multumesc mult si va doresc tuturor duminica placuta!
Manuela29
1 comentarii
0
09-04-2007, ora 00:00
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Este posibila o infectie urinara, dar daca banuim o cauza infectioasa a febrei este necesara repetarea hemoleucogramei, a formulei leucocitare, a imunoelectroforezei si a probelor inflamatorii (VSH, PCR, fibrinogen), pe langa sumarul de urina, urocultura si exudat faringian. Utila ar fi si o radiografie toracica.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Copil cu stare generală relativ bună - când tratezi febra?
  • Medicamentele antipiretice sunt administrate frecvent în mod eronat de către părinți
  •