Febra ridicata, convulsii febrile si pete rosii

13-07-2017
TheoHuang
Nu este medic/terapeut
TheoHuang
Buna seara tuturor, copilul meu de 13 luni face febra ridicată de 4 zile deja, iar noaptea trecută a făcut o convulsie febrila care a durat cam 15 min după care a devenit letargic, extenuat și l-am dus la urgente, i s-a făcut analizele și sunt bune- urina, singele, radiografia plămânilor, scaunul- nu este infecție bacteriana, roșu in Gît medicul a spus ca e un pic roșu, dar nu asta e cauza, i s-a dat antipiretice dar febra nu coboară PINA la valori normale plus i se fac împachetări cu apa călduță, febra poate ridica brusc in 10 min de la 37.6 la 39 iar la 10 diminineata 5 ore după prima convulsie febrila a făcut o a doua criza febrila care a durat mai puțin, după prima convulsie febrila i-au apărut brusc puncte roșii pe burta și spate apoi spre extremități dar febra continua. Acasă am administrat și nurofen și ibufen și paracetamol și Tempra alternativ dar febra se urca înapoi in mai puțin de 4 ore, mentionez ca fiul meu cel mai mare a avut febra 39, 6 doar doua zile fără alte simptome dar cel mic are deja 4 zile de febra înaltă și puncte roșii. Medicii de aici nu știu ce are și ce poate fi, stam in spital și i se administrează soluție Salina cu glucoza intravenos și Tempra( paracetamol ) o data la 4 ore dar febra cedează PINA la 37 grade și revine înapoi foarte repede. Ce poate fi? Mi-au spus ca nu se administrează diazepam dacă au convulsii doar se fac împachetări sa i se scadă febra ca nu pot da antipiretice mai des de 4 ore sau sa schimbe preparatul, mi-au spus ca dacă i se da diazepam poate sa ii facă mai mult rău decât bine și sa aibă stop respirator. Va rog informativa ce boala poate fi, ce investigații sa mai fac și cum sa procedam- Menționez ca sunt in Thailanda. Febra Dengue și Influenza este exclus testele au confirmat.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Copil cu stare generală relativ bună - când tratezi febra?
  • Medicamentele antipiretice sunt administrate frecvent în mod eronat de către părinți
  •