FEBRA SI DURERE DE CAP LA COPIL DE 6 ANI

18-08-2010
niculina_ina
Nu este medic/terapeut
niculina_ina
Buna ziua,
Fetita mea de 6 ani a prezentat acum 2 saptamani o stare subfebrila ( 37, 5 in somn rectal, pentru ea este f mult avand de obicei 35, 9-36, 5 maxim).I-am dat 5 zile nurofen - 5 ml de 3 ori pe zi( precizez ca are 20 kg). Totul a fost ok pana in ziua a 5a, adica la sfarsitul tratamentului, cand a facut febra 38, 3 (tot rectal), a inceput sa acuze dureri de cap si a varsat de 3 ori. Medicul pediatru mi-a dat atunci axycef, 125 mg 5 ml, 5 ml la 12 ore. Din nou cateva zile a fost bine, pana in ziua a sasea de tratament cand nici nu-l terminasem si au inceput din nou dureri de cap, febra ( de data asta 38, 9) si cateva varsaturi. Dr. pediatru m-a chemat la spital unde i-a facut o hemoleucograma, un crp si o urocultura. A controlat-o si mi-a spus ca are un rosu in gat.In urma analizelor au iesit 4000 de albe, crp 0, 3 si cam atat. Nici macar anemie nu a fost. Dupa aceasta mai mi-a dat paracetamol 5 zile 5 ml de 3 ori pe zi. Starea copilului nu s-a imbunatatit, acuzand din nou aceleasi simptome. Dr. ne-a recomandat din nou antibiotic unasin de 250mg 5 ml, 5 ml la 12 ore. Vazand ca simptomele persista, pediatrul ne-a chemat pentru a o consulta fiindu-i teama de o meningita. Precizez ca fetita nu are fotofobie si nu prezinta intepenirea gatului la niciun control.
Am observat ca durerea de cap apare in momentul in care, linistita fiind incepe sa-i creasca temperatura. Durerile incep la 37, 8-37, 9. Lucrul acesta se intampla de 2 ori pe zi, la ore aprox asemanatoare ( 5 si 17). Durerile de cap nu cedau de tot la paracetamol sau nurofen ci la algocalmin. Starea copilului este proasta numai in momentele in care o doare capul, dupa administrarea de algocalmin, schimbandu-se f repede in bine.
Dr. mea a intrat in concediu si m-a trimis la un alt dr. de spital care a consultat-o, a zis ca nu mai sunt necesare analize, avandu-le pe celelalte de 1 sapt. I-a facut la insistentele mele un sumar de urina care a iesit ok.( acidul uric un pic marit mi s-a spus).
Diagnosticul a fost urmatorul: rinosinuzita etmoidala
faringo-amigdalita acute
conjunctivita
Mai jos scrie: -fara redoare a cefei
- puncte sinusale sensibile etmoidale
- obstructie nazala
- amigdale, faringe, pilieci -.
Tratamentul este cefort 1 g/ 10 ml, 5 ml la 12 ore iv
gentamicina 80 mg/2 ml, 1 ml la 12 ore iv
novocalmin supozit la temp 38
sinupret 15 pic de 3 ori /zi
vibrocil 1 pic de 3 ori/zi. Tratamentul este dat pt 5 zile si dupa aceea mai vorbim cu pediatra.
Ce ma nelinisteste pe mine este faptul ca au trecut 2 zile de cand am inceput tratamentul ( 4 doze) si fetita are intr-adevar o stare mai buna in sensul ca si atunci cand mai acuza dureri de cap se joaca, lucru pe care nu-l facea pana acum. Mai face inca febra dar un 38 tot la orele 5 si 17 care cedeaza la 5 ml nurofen. Acum febra si durerea de cap dispar la nurofen, lucru care pana acum se intampla doar dupa 5 ml nurofen si 10 pic de algocalmin.
Pe mine ma sperie durerea de cap insa ma tot gandesc ca poate totul s-a intamplat din cauza aerului conditionat din casa.Se juca afara dupa amiaza, transpira si apoi intra in casa unde erau cu 10-15 grade mai putin.
Va rog, daca se poate sa-mi spuneti daca ar trebui sa mai astept sau ar trebui sa mai fac si alte investigatii. Va multumesc.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Aplicația Activ (by ROmedic)
Vrei să fii sănătos? Vrei să slăbești? Vrei sa fii în formă și să arăți bine? Vrei să te simți bine în corpul tău? Atunci trebuie să faci eforturi. Aplicația web "Activ" te ajută să fii consecvent în lupta pentru sănătatea ta.

Accesează gratuit Aplicația
Acest site foloseste cookies. Continuand navigarea va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor. Detalii OK