fetita mea (2 ani si 4 luni) are spatele plin de bube!

21-03-2009
ionelaganescu
Nu este medic/terapeut
ionelaganescu
Buna ziua! Fetita mea de 2 ani si 4 luni are spatele plin de bube. Prima oara i-au aparut 2 si am crezut ca sunt ciupituri, apoi dupa inca o zi i-au mai aparut 2. in a 3-a zi, adica ieri, cand m-am uitat avea tot spatele plin de bube ca niste pete rosii umflate si in mijloc aveau si putin lichid sau poate era de la scarpinat. am sunat medicul si pentru ca era tarziu mi-a zis sa-i dau o lingurita de romergan sa doarma si sa mergem de dimineata la cabinet. dimineata cand am schimbat-o bubele se mai trasesera erau mai mici dar cand a inceput sa se scarpine s-au marit din nou. Am fost la medic si chiar la spital de boli infectioase si ne-au zis ca nu stiu ce poate fi...ca ar putea de la un aliment sau de la intepatura unei insecte la care sa fie alergica. Ne-au dat decat pudra mentolata si au zis sa-i dau romergan seara si regim alimentar. O sa mergem maine la un nou control. As vrea sa stiu daca e posibil sa fie altceva in conditiile in care nu a factu febra deloc nici diaree, nu a vomat. Mai are 2-3 bubite si pe burtica dar pe picioare nu are deloc insa spatele e absolut plin.
5 comentarii
0
21-03-2009, ora 17:43
dear
Nu este medic/terapeut
dear
daca e o alergie nustiu cum de nu ti-a spus medicul sa-i dai claritine., sau zyrtec.dupa parerea mea poate fi o alergie sau urticarie! nu te speria
0
21-03-2009, ora 17:48
ionelaganescu
Nu este medic/terapeut
ionelaganescu
tocmai, ca ei chiar nu au pus un diagnostic definitiv. inca mai asteapta sa vada cum evolueaza.maine mergem din nou la control sa vedem ce mai zic si revin cu mesaj.multumesc pentru incurajari dar m-am speriat foarte tare cand am vazut-o asa.
0
22-03-2009, ora 01:21
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
ionelaganescu esti din Bucuresti?Daca da, iti recomand eu un medic dermatolog foarte bun!!Poate fi vorba si de o boala de piele!
0
22-03-2009, ora 11:33
ionelaganescu
Nu este medic/terapeut
ionelaganescu
Multumesc mult. Nu sunt din Bucuresti. Am rezolvat astazi problema. Pana la urma au hotarat ca are varicela. M-am mai linistit. Credeam ca e ceva mai grav. Pacat ca ne-au tinut asa in tensiune. Au zis ca nu si-au dat seama ieri pentru ca sparsese ea veziculele cand s-a scarpinat...E bine ca nu e ceva mai grav desi nu e placuta deloc nici varicela asta. Asta e...toti copiii fac si trebuie sa ne facem bine. Sa auzim numai de bine. Multumesc inca o data pentru tot.
0
22-03-2009, ora 14:03
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Ok.Bine macar ca au spus ce este!Ca in baza unor medici...
Multa sanatate va doresc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: