fetita mea are frisoane si febra de 3 zile, ajutati-ma...

01-10-2011
petro2572
Nu este medic/terapeut
petro2572
buna ziua va rog sa ma ajutati fetita mea de 9ani are frisoane cu racirea membrelor...apoi febra39, 5 asta de 3 zile...din cand in cand imi zice ca o doare in jurul buricului, dar nu f tare.Ce ar putea avea?am controlat-o si nu are rosul in gat, nici nu tuseste nici nasul nui curge, m-am gandit la o apendicita dar am citit la simtomele apendicitei pe net si nu prea se potriveste cu ce are ea.sunt disperata...mai am 2gemene de 3ani si ami este f frica sa nu se molipseasca si el.medicul fetelor e la 25km de unde locuiesc sunt intr-o comuna izolata:( va rog daca puteti sa ma ajuta-ti cu ceva sfaturii.multumesc
5 comentarii
0
01-10-2011, ora 15:28
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Inteleg ca sunteti intr-o comuna izolata, dar CHEMATI SALVAREA! Cum puteti sta asa cu un copil bolnav??? Poate are o infectie, o enterocolita, chiar apendicita, nu riscati viata copilului cautand pe net! Mergeti la urgenta!
Sa auzim de bine si ca ati mers la medic!
0
01-10-2011, ora 18:04
petro2572
Nu este medic/terapeut
petro2572
va multumesc, asta voiam sa fac de la inceput dar nu am cu cine lasa gemenele.eu locuiesc singura cu ele, sotul ma parasit si vecini mei sunt f batrani:( dar pana la urma asa voi face.
0
01-10-2011, ora 18:08
petro2572
Nu este medic/terapeut
petro2572
am uitat sa precizez nu are diaree nici varsaturii...
0
01-10-2011, ora 23:10
emyllye
Nu este medic/terapeut
emyllye
Buna seara!Am o fetita de 8 ani careia i-am facut analizele acum cateva zile, iar rezultatul analizelor la hemoleucograma au iesit asa:PCT 0.26 Iar val normale (0.16-0.48), MPV 7.0 val norm.(7.4-13fl.), NE% 32.9 val.norm.(37-65), Ly% 56.1 val.norm.(27-50%)...si va rog sa-mi spuneti ce inseamna.Multumesc
0
04-10-2011, ora 00:44
tema
Nu este medic/terapeut
tema
emyllye, mergi cu fetita la pediatru, nu e bine deloc ca are asemenea rezultate la analeze.
Doar din acest fragment nu se poate deduce nimic decat ca sunt sub valorile normale, ceea ce nu este bine.
. Nu spui valoarea leucocitelor, a hematiilor, fierul, calciul...motivul pentru care a trebuit sa ii faci analizele.
Trebuie sa o vada si un medic. Banuiesc ca i-ai facut analizele pentru ca se simtea rau.
La varsta asta sunt si tot felul de boli ale copilariei, paraziti intestinali etc. Nu e simplu.
Nu pierde timpul, sanatatea copilului se degradeaza mult mai repede ca la adult. Mergi la doctor.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • S-a descoperit mecanismul prin care febra la începutul sarcinii poate produce defecte cardiace și fizionomice la copil
  • Ce înseamnă febră mare și cum o gestionăm
  • Ce faci când febra nu cedează la tratamentul antitermic?
  • O altă cauză a febrei ar putea fi stresul
  • Febră și transpiraţii nocturne - cauze, diagnostic, tratament
  •