fetita mea nu ia in greutate

26-05-2008
maria_barbu
Nu este medic/terapeut
maria_barbu
Am o fetita de 8 luni si in ultimele 2 luni nu a luat in greutate nici un gram. Nu mananca, decat f f putin. Mananca 70 -100 ml lapte, cereale 7-8 lingurite, supa f putin, fructe la fel. Nu a mancat niciodata 180 ml sau un castronel de cereale. De la 6 luni are 7 kg. Nu a mai luat in greutate. Am fost cu ea la doctor si mi s-a spus ca e sanatoasa, analizele sunt bune. Ce ar putea sa aiba? Sunt foarte disperata.
3 comentarii
0
27-05-2008, ora 00:00
rodica-georgiana
Nu este medic/terapeut
rodica-georgiana
Buna Maria. eu spun sa nu te ingrijorezi. si baietelul meu a avut asa o perioada in care nu a prea luat in greutate si nu mai manca aproape nimic. cred ca de vina au fost gingiile inflamate. dupa iesirea dintisorior si-a revenit si a luat in greutate. scoate-o la aer cat poti de mult si introdu si alte alimente de ex. branzica de vaci facuta de tine (la 500ml lapte de vaca, adauga 4 pastile zdrobite de lactat de calciu, inaite ca lapticul sa dea in clocot ) in amestec cu banana.poti sa-i dai iaurt simplu 2% grasime (Danone). succes si sa auzim de bine.
0
04-06-2008, ora 00:00
monik-maia
Nu este medic/terapeut
monik-maia
buna stai linistita si eu am aceleasi probleme cu fata mea are 8 luni si jumatate si abia daca pot sa o induplec sa manance ceva

este sanatoatasa
0
09-12-2010, ora 17:33
kristiana21
Nu este medic/terapeut
kristiana21
buna ziua. am si eu o intrebare care ma nelinistete de cateva luni. fetita mea sa nascut la 41 de sapt prin cezariana la 2.900 si 50 cm. pana la 5luni a luat in greutate in fiekre luna 700-800 gr asa cum este normal. de la 3luni jumate am avut problema cu laptele si nu ilmai vroia, a trebuit sa il schimb. i am dat Humana1 n am avut prbl.de atunci ia in greutate 300-400 cel mult. la varta de 10luni are 7.750 kg si 77 cm. acum in ultima luna a luat decat 200gr. tin sa spun ca n avem probleme, mananca foarte bine, doar laptele ce ii dau dim si seara bea intre 150-200.Este f vesela si nu sta locului nici o clipa, se joak, vb mult. inca nu merge de-a busile si nu poate sa se ridice decat daca ma trage de haine. in premergator nu ii place sa stea. doctora pediatru a zis sa numai imi fac probleme k este sanatoasa ca atat ia ea in greutate (eu locuiesc in grecia )..nu stiu vreau o parere de la alt doctor sa ma linistesc, sa numai fiu stresata. ast un rasp va rog.multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 3000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoaște-ți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici!
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Indicele de masă corporală al bebelușului este un bun indicator al riscului de obezitate în copilărie
  • Aplicația Activ (by ROmedic)
    Vrei să fii sănătos? Vrei să slăbești? Vrei sa fii în formă și să arăți bine? Vrei să te simți bine în corpul tău? Atunci trebuie să faci eforturi. Aplicația web "Activ" te ajută să fii consecvent în lupta pentru sănătatea ta.

Accesează gratuit Aplicația
    Acest site foloseste cookies. Continuand navigarea va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor. Detalii OK