Fetita mea respira greu, zgomotos si are mucozitati

09-04-2008
supermami
Nu este medic/terapeut
supermami
Sunt o mamica cu doi copii pa care ii iubesc mai mult decat viata mea. Fetita mea are un an si de sase luni, are o infectie respiratorie care nu-i mai trece. Am fost la zeci de medici! rezutate? pareri contradictorii si multe tratamente cu antibiotice fara nici un rezultat. Respira greu, zgomotos, si are mucozitati. Un medic ia pus diagnosticul wheezing si am urmat un tratament. alt medic, a zis ca nu e wheezing si ca e periculos sa-i dau tratament degeaba. un altul, mi-a zis sa nu-i mai dau nici un antibiotic ca se ajunge la complicatii de alta natura. toti si-au dat cu parerea fara nici un rezultat sau vreun diagnostic concret, desi le-am carat bani cu sacul. sunt disperata! sunt mai bine de sase luni de cand respira greu. sunt nopti in care nu inchid un ochi. o supraveghez sa nu se inece. mentionez ca nu tuseste, nu are dispnee si nici cianoza. ma gandeam poate exista vreun medic bun, o clinica specializata, unde i se poate pune un diagnostic corect cu un tratament eficace. va rog din suflet daca stiti o clinica, sau cunoasteti pe cineva care ma poate ajuta contactati-ma pe mess.
CU RESPECT IRINA, BACAU
3 comentarii
0
09-04-2008, ora 00:00
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Simptomatologia acuzata de fetita dumneavoastra poate sugera astm bronsic si fibroza chistica;are cumva si manifestari digestive( diaree, constipatatie)?Ar fi bine sa mergeti la o clinica de pediatrie pentru testul sudorii; se poate face de asemenea testare genetica in vederea evidentierii mutatiilor genei FC ;Numai bine
0
09-04-2008, ora 00:00
supermami
Nu este medic/terapeut
supermami
in urma citirii raspunsului doamnei elina, careia ii multumesc din suflet ca mi-a raspuns, am ramas putin dezamagita de posibilul diagnostic. la astm bronsic m-am gandit si eu dar citind cu atentie tot ce e legat de aceasta boala, am ajuns la concluzia ca totusi nu e astm. cat despre fibroza chistica, nu concep ca iubita mea fetita sa aiba aceasta boala. ma repet si-mi cer scuze- nu tuseste, nu are dispnee(simtome esentiale), dezvoltarea ei fizica e cat se poate de normala pt varsta ei, nu e febrila, are pofta de mancare, respiratia ei nu este scurta. in plus stiu ca aceasta boala e genetica insa in familiile noastre nu s-a pomenit de asa ceva sau, de o moarte suspecta pana la varsta de 25-30ani(adica durata maxima de viata a fibrozei chistice)
0
28-04-2009, ora 12:49
SIMXXX
Nu este medic/terapeut
SIMXXX
Sunt nou inscrisa pe acest forum si nu prea stiu cum sa procedez.Am o fetita de 6 ani careia i s-a diagnosticat de curand fibroza chistica.Am citit aici si am vazut ca sunt multi copii cu acesta boala.Va rog pe toti cei care vreti sa-mi raspundeti, spuneti-mi ce simptome au copii vostri, cum le-a fost diagnosticat acest lucru.Ei i s-a pus diagnosticul in urma testului de transpiratie. i-a iesit 66.Daca aceasta boala e genetica, nu trebuia sa-i afecteze pana acum plamanii in vreun mod?Nu prea stiu multe lucruri, va rog sa-mi spuneti si mie cate ceva.Va multumesc din suflet!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: