Fetitei mele in varsta de 3 ani i-a iesit urmatorul rezultat: Klebsiella oxytoca

18-10-2010
klauddytza
Nu este medic/terapeut
klauddytza
Buna ziua.Domnule doctor v-as fi recunoscatoare daca mi-ati raspunde.Eu am mai apelat la sfaturile dumneavoastra si am certitudinea ca si acum ma veti ajuta.Fetitei mele in varsta de 3 ani i-a iesit in urma exudatului faringian urmatorul rezultat:prezent Klebsiella oxytoca.Exudatul a fost cerut de o doamna doctor dermatolog.Mi-a dat ca si tratament pentru fetita amoksiklav 2, 5ml la 12 ore timp de 7 zile.Ce as vrea sa stiu este cum se transmite caci nu stiu de unde l-a luat (este posibil de la gradinita?) si doamna doctor mi-a zis ca apare mai rar in gat.Deasemenea daca este contagios si este necesar sa facem toata familia acest exudat si cat este de periculos?Va multumesc
4 comentarii
0
19-10-2010, ora 11:10
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
exista mii de microbi in jurul nostru pe toate obiectele.
mainele murdare sunt cauza.
dar infectia se acutizeaza numai la organizmul cu imunitatea slabita.
un organizm sanatos. se lupta cu infectia singur.
0
19-10-2010, ora 11:56
klauddytza
Nu este medic/terapeut
klauddytza
va multumesc din suflet pentru raspuns domnule doctor.
0
23-11-2010, ora 12:56
marlene.nicol
Nu este medic/terapeut
marlene.nicol
Buna ziua, domnule doctor ! As dori daca se poate sa ma ajutati cu un sfat.
In urma unui control la medicul ORL-ist mi-a fost recomandat sinupret, insa in urma citirii prospectului am constatat ca este "imunostimulator" si am oprit tratamentul din cauza faptului ca eu sufar de vitiligo si imi este frica sa nu aiba efecte adverse in cazul acesta, imunostimulatoarele nefiind recomndate in cazul vitiligo deoarece pot exacerba boala. Va rog, ce-mi puteti spune despre aceasta.
Va multumesc!
0
23-11-2010, ora 13:48
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ai interpretat Gresit
Sinupretul este un stimulator Indirect al imunitatii, fiind din plante si provocand reactii usoare antiinflamatoare si normalizarea reactiilor de aparare a organizmuli.
Nu vad legatura cum ar putea complica Vitiligo.. cand si aceasta boala se considera legata de dereglarea de metabolizm, poate prin unele efecte de durata.. chear sa amelioreze starea organizmului.
Parerea mea ca poti sa ei linistit Sinupret
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: