Fibrilaţie atrială + flutter

20-02-2017
insemin
Nu este medic/terapeut
insemin
În vara anului 2015, într-o zi cu zăpuşeală mare, 38*C, şi oarecare stres am ajuns la UPU cu fibrilaţie atrială paroxistică şi flutter atrial. Spitalizare 5 zile. Aveam atunci 43 ani, şi adevărul este, că aveam până atunci o viaţă nesănătoasă (cu 20-30 ţigări/zi, 2-3, câteodată chiar 6-7 beri/zi, 2-3 cafele şi stresul cotidian), ca atare Dl. doctor mi-a spus doar atât referitor la boala cu care am ajuns la UPU, că era doar o chestiune de timp să ajung acolo, şi că probleme majore cu inima nu prea am, dar trebuie sa-mi schimb stilul de viaţă şi să urmez tratament cu medicaţie şi anticoagulante. Mi s-a prescris metoprolol 2x50 mg, lisinopril 1x10 mg, + anticoagulant (cumarinic). Medicaţia o ţin deocamdată, dar doza de lisinopril am redus-o în două trepte (prima după 6 luni la 5 mg, iar recent la 2, 5 mg) din cauză, că mi-a redus tensiunea la 100-110/60/70 şi simţeam ameţeli în timpul activităţilor...
Stilul de viaţă actual:- Fără ţigări, fără alcool ( doar sporadic 10-20 grame, de alcool la diverse aniversări majore), foarte puţină cafea şi fără prea mult sex (după medicaţie sunt probleme... înainte tot cu fumat, alcool, etc. funcţiona OK!!)
Altă problemă: sunt zile când simt extrasistole, uneori de mai multe ori pe zi, alteori câteva zile, câteva săptămâni nu simt deloc. De cele mai multe ori cred că sunt pe seama balonării, pentru că după extrasistole imediat mă simt balonat sau eventual vin eructatii, etc. Dar fiind o senzaţie tare urâtă mă sperii şi intru în panică de cele mai multe ori. Ce ar fi de făcut? Adevărul este că nu prea sunt o fire care merge des la doctor, şi nu mă simt bine în preajma cabinetelor medicale... Menţionez că sunt un om activ (bărbat), fac şi agricultură, nu sunt supraponderal (178 cm/80 kg).
Aş ruga interpretare ecocord efectuat la data externării (Iulie 2015), dacă credeţi că sunt semne ale exclamării sau ceva ce trebuie controlat periodic...
Ecocord 07/2015 (efect in RS): VD 36 mm. Aorta la nivelul sinusurilor Valsalva/ deschidere 32/24 mm. AS 40 mm. SIV 13 mm, PPVS 12 mm, VS 54/32 mm, cinetica globala si segmentara buna, FE 65%. Ao ascendentă 32 mm, Arc aortic 28 mm, Ao descendenta NU mm. E/A >1, fara disfunctie diastolica VS, Insuf. mitrala gr. NU. Vmax Ao 1, 3 m/sec, gradient max pe valva Ao NU nmmHg., mediu NU mmHg, Insuf. Ao gr. NU. AD 52 mm, AS apical 54 mm, insuf. tricusp. gr.NU. PSAP NU mmHg, insuf. pulmonara gr. NU, pericard liber, SIV-SIA intacte.

Multumiri anticipate!
1 comentarii
1
20-02-2017, ora 17:55
Dr. Marinescu Mihai
Cardiologie, Galati
Dr. Marinescu Mihai
Buna ziua. Fibrilatia atriala presupune existenta unor circuite electrice la nivelul inimii astfel incat de cele mai multe ori aritmia se mai repeta. Ceea ce descrieti acum par a fi extrasistole sau episoade scurte de fibrilatie atriala. Aveti nevoie de o monitorizare Holter ECG urmata de o reevaluare la medicul cardiolog pentru ajustarea tratamentului.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.