fibrilatie atriala

07-05-2007
guf
Nu este medic/terapeut
guf
bun ziua. am primit un raspuns de la dvs acum o saptamana legat de acest subiect. acum as vrea sa revin cu inca o intrebare: sotul meu diagnosticat cu fibrilatie atriala paroxistica( 43 ani, un episod) a fost sfatuit de dr. cardiolog sa faca o operatie de ablatie prin cateter. se face doar in strainatate. a facut cineva? ma poate ajuta cu niste informatii? ne platim singuri operatia, dar se pare ca se programeaza foarte greu. multumesc anticipat.
9 comentarii
0
07-05-2007, ora 00:00
Dr. Markus Sorin
Medicina interna, Sighetu-Marmatiei
Dr. Markus Sorin
Opinia mea e ca daca a avut un singur episod de fibrilatie atriala paroxistica si nu are nici o leziune cardiaca evidenta, nu trebuie intervenit asa agresiv, mai degraba trebuie explorata cauza fibrilatiei.
0
08-05-2007, ora 00:00
guf
Nu este medic/terapeut
guf
multumesc mult. suntti foarte prompt de fiecare data.
0
22-12-2010, ora 17:55
hoffy
Nu este medic/terapeut
hoffy
cred ca nu ma pricep prea bine la net, deoarece vad ultima postare in 08052007.Am 47 anisi in urma cu 3 ani am avut o noapte in care nu puteam respira, inspiram cred 5%din capacitatea plamanilor.Nu mai venea ziua pt a merge la medic.Cand a dat Domnu, de la policlinica trimes direct la spital, puls 240, neregulat, atunci am aflat ca am fibrilatie atriala, direct perfuzie Cordarone 2 saptamini zi si noapte, , , , degeaba.MI s-au propus socuri electrice, le-am acceptat intr-o saptamana, si EVRICA, am reusit sa am din nou puls normal. Dupa 2-3 saptamani cade cerul pe mine: fibrilatie.Din nou oprit in spital, perfuzii si de data aceasta ies dupa cateva ore din fibrilatie. Am facut tratamente pe rand cu cordarone(singurul cu care ieseam dar este un medicament pacatos, nu se ia pe termen lung), betalog, ritmonorm, am facut rost de afara de flecainida. degeaba. In August 2008 am fost in concediu (cu masina conducand eu) in Portugalia, dupa 3saptamani intram si de 2-3 ori pe zi in fibrilatie.La intorcere ne-am oprit in Brussel la niste prieteni de care nu am scapat pana nu am mers la spital, iar de la un control mi s-a propus ablatie si ce mai, am ajuns la operatie. Dupa3zile eram externat si o saptamana acasa.EXCELENT.8 luni !!!!!! dupa care a inceput iar fibrilatia.Mii de euro aruncati pe fereastra, dar vorbind cu dr. de acolo, imi propune sa mai fac inca o ablatie... dar intre timp vine criza ec. si ma da peste cap. Nu mai am bani de inca o ablatie( de platit statul operatia ce sa mai zic) si de un an jumatate ma chinui iar cu pastile ritmonorm, care macar de data asta sunt mai eficiente, concor 0, 5...si speranta ca vor incepe si pe la noi ablatiile de fibrilatie.Cine mai stie ceva despre acest lucru, sau poate alte pareri profesionale.Inchei cu afirmatia ca toate analizele medicale(de sange, ecocardiologice, ecografice in general, angiografice.) sunt f.bune. Daca am retinut prea mult..scuze !!!!.
0
22-12-2010, ora 19:18
guf
Nu este medic/terapeut
guf
buna seara hoffy. intr-adevar au trecut 3 ani de atunci. imi pare rau pentru situatia ta. este cumplit; nesiguranta si spaima pe care le traiesti crezand ca poate oricand incepe sunt cumplite. noi in primul an nu am am avut curajul sa iesim din tara. daca esti din bucuresti ti-l recomand pe doctorul radu ciudin. este medic la fundeni dar nu te sfatuiesc sa te duci acolo. are propriul cabinet pe undeva pe la armeneasca.il gasesti pe net. pentru noi a fost salvarea. nu a facut minuni dar ne-a aratat exact despre ce este vorba si cum se poate trai. am sa-ti povestesc pe scurt ptr. ca poate te ajuta. dupa un debut brutal din aprilie 2007 din care a iesit cu socuri la municipal dupa 30 de ore, am fost la spit. militar unde si-a facut toate investigatiile. nimic stricat. ni s-a spus ca sunt niste impulsuri electrice care o iau razna. primul doctor i-a dat rythmonorm, urmatorul era cat pe ce sa il programeze la bruxelles la operatie. dupa o luna de spaime si citit nopti in sir pe forumuri, am decis 3 lucruri: ca rythmonormul nu este bun, ca ne grabim cu operatia, si ca exista un dr.ciudin specializat de aritmii. ne-am programat la el, am stat o ora jum(fara exgerare) si am plecat de acolo aproape fericiti. a raspuns la toate intrebarile (aveam lista scrisa), ne-a explicat ca operatia are sanse 60% de reusita prima oara si 90% a doua oara, ca nu este cazul deocamdata si i-a dat batranul metoprolol. i-a spus ca in caz de criza sa dubleze doza, sa stea linistit in pat si dc nu trece sa mearga la spital. de atunci crizele s-au rarit, iar anul trecut a avut doua care s-au oprit dupa 5 min. sanatate multa si sarbatori fericite.
0
25-12-2010, ora 13:24
hoffy
Nu este medic/terapeut
hoffy
azi e craciunul, si va doresc la toata lumea Sanatate Multa si La Multi Ani. Guf, daca te mai intereseaza detalii despre ablatia de fibrilatie, da-mi un semn.
sunt din Buc. si imediat dupa sarbatori, o sa fac si eu o consultla la medicul pe care mi l-ai recomandat, si cu aceasta ocazie sa aflu daca a a inceput operatiile de acest gen la noi, daca mai considera ca mai e nevoie sa o fac, si eu stand pe rytmonorm si intrand pot zice zilnic in cate o fibrilatie, daca sa schimb tratamentul.
PS imi pare bine de evolutia pozitiva a bolii in cazul vostru
0
26-12-2010, ora 12:43
guf
Nu este medic/terapeut
guf
va doresc un nou sanatos. din toata inima. la multi ani
0
01-01-2011, ora 21:57
uliana
Nu este medic/terapeut
uliana
Salut Hoffy si la multi ani, ca intre timp veni si 2011! Consultatia la dr. Ciudin nu prea are rost, intrucit el nu are cu ce sa-ti faca ablatie de fibrilatie atriala ! In Bucuresti singurul care face asa ceva, avind aparatura necesara, denumita mapping 3D, este dr. Radu Vatasescu, de la Floreasca. Nu-ti mai spun ca dintre cei 11 cardiologi-electrofiziologi citi avem in tara, el este cel mai bun ! Pentru o consultatie privata prealabila il gasesti la clinica Angiomed, in fiecare joi dupa-amiaza. Daca doresti amanunte, vorbim pe mesaje private. Numai bine !
0
03-01-2011, ora 11:51
hoffy
Nu este medic/terapeut
hoffy
De la ultimul mesaj, am dat-o in bara.Multumesc de mesaj, si la toata lumea multa sanatate
Va trimit aceste ganduri din spital, unde am, , sarbatorit, , si revelionul.Incostienta mea m-a facut sa nu mai iau de o perioada mare de timp Sintrom, dar pe 29-XII pe la ora 16 s-a intamplat inevitabilul, am facut un atac cerebral, spre marele meu noroc care a tinut doar aprox. 45 min, timp in care mi-a cazut mana dreapta si citeva minute mai tirziu mi-a luat glasul. Norocul meu a fost ca eram cu baiatul meu in masina, am facut schimb de locuri si am ajuns repede la camera de garda de la Bagtazar. Cat au durat investigatiile am inceput sa-mi revin, dar bineinteles ca m-au internat la spitalul de boli neurovasculare unde am intrat pe perfuzii pentru o rapida anticoagulare Azi este a 6-a zi si vor sa-mi determine doza zilnica de sintrom.
FRATILOR, care aveti episoade sau persistenta fibrilatie, , nu faceti gresala imensa sa opriti sau mai rau sa va recomande cate un doctor( asa a patit un coleg de salon) sa nu mai luati sintrom, ca e de rau. DOAMNE ce am vazut aici in urgenta, nu doresc nici dusmanilor mei. Sa speram ca o sa fie bine si o sa, , vorbim, , de acasa. Sanatate si La Multi Ani
0
03-01-2011, ora 13:42
uliana
Nu este medic/terapeut
uliana
Hoffy, nu-mi vine sa cred ce spui, trai-te-ar dumnezeu si hai la multi, multi ani ! Cum naiba ai putut face o astfel de greseala imensa ? Bine ca nu a avut repercusiuni mai grave. Sanatate maxima, asteptam vesti bune de acasa !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.