fibrinogen 800?

03-12-2008
simona41
Nu este medic/terapeut
simona41
Am 41 de ani si mi-am facut analizele si peste o saptamana sunt programata la medic dar pana atunci as vrea sa va intreb din ce cauza pot avea fibrinogenul 800 mg/dl.Important cred ca ar fi de stiut si ca vsh-ul este 40 mm/ora si dintre celelalte analize mi-au mai iesit sub limitele normale : limfocite 1, 19, nr.celule rosii 3, 85 si hemoglobina 36, 10 %.
La analize m-am dus pentru ca am o permanenta stare de ameteala.
1 comentarii
0
05-12-2008, ora 13:29
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Buna ziua Doamna Simona,

Va felicit ca ati mers sa va faceti analizele medicale.

Fibrinogenul este o proteina globurala prezenta in plasma sanguina care, sub actiunea trombinei, este hidrolizata partial rezultand o proteina insolubila si anume fibrina. Afectarea nivelului plasmatic al fibrinogenului este expresia afectarii directe a diverse organe, intre care a ficatului, ca sediu principal al sintezei sale.

Continutul in fibrinogen al plasmei sanguine este in mod normal cuprins intre valorile de 240 - 290 mg la 100 ml, la ambele sexe; cresterea patologica denota probleme precum urmatoarele:

* Afectiuni inflamatorii;
* Unele afetiuni cardio-vasculare (infarct miocardic, insuficienta cardiaca decompensata);
* Pneumonii;
* Reumatism poliarticular acut (de obicei si ASLO (antistreptolizina) este foarte mare. Valoarea normala se situeaza sub 200 UI, insa in RPA ajunge si la 1000 UI;
* Tumori maligne
* Dupa tratamentul cu radiatii ionizante.

Cresterea patologica a VSH-ului demonstreaza faptul ca undeva in organism exista o infectie acuta sau cronica, o boala cronica neinfectioasa sau o dereglare a functiei normale a unor organe interne (ficat, rinichi, plamani, etc.).

In concluzie, dvs. mai mult ca sigur suferiti de o afectiune inflamatorie infectioasa sau va este dereglata activitatea unui organ vital. Nu este de mirare ca va simtiti ametita tinand cont ca si hemoglobina este mica, ceea ce inseamna ca aveti o anemie. Tardyferon-ul este foarte bun pt anemie!

Sistemul imunitar nici el nu "sta" prea bine.
Pt. el, va recomand sa consumati VIUSID -------------*

Insa, pentru o interpretare adecvata se necesita un consult la un medic internist.
Numai Bine!

(*modificat de admin)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.