fibrinogen, VSH-valori crescute

214 comentarii 1 23 ..... 7 8 Înainte ›
0
22-04-2009, ora 11:46
gheorghecord
Nu este medic/terapeut
gheorghecord
Buna ziua. Am 57 ani si din anul 2000 am valori foarte mari pentru VSH si fibrinogen. In 1995 am avut probleme cu un rinichi, un inceput de tuberculoza si am luat tratament puternic, asta mi-a distrus imunitatea si ficatul, care in ultimul timp si-a revenit. Anul acesta mi-a iesit VSH 74 si fibrinogen 1319. Stiu ca sunt foarte mari si nu stiu exact ce sa fac pentru ca medicii la care am fost nu dau de cap la aceasta problema. Ce ma sfatuiti?Va rog frumos sa ma ajutati.
0
22-04-2009, ora 13:30
adriana_85
Nu este medic/terapeut
adriana_85
Buna ziua.
Am 23 ani si am avut acum cateva zile o durere in partea abdominala dreapta.Am banuit ca ar putea fi apendicele.Am facut hemoleucograma completa si VSH.
Rezultatele:
VSH 47
Leucocite 11.94
Neutrofile 8.09 mii/uL
Acestea sunt cele care se abat de la limite.
Restul se incadreaza in intervalele de referinta.
Va multumesc.
O zi buna.
0
23-04-2009, ora 10:03
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
E posibil sa fie o apendicita subacuta, intrucat globulele alebe sunt usor crescute, la fel si VSH-ul, insa poate fi si o infectie urinara sau o anexita. Ideal ar fi sa va vada un chirurg pentru ca exista anumite manevre care indica daca este apendicita sau nu.
0
23-04-2009, ora 10:52
gheorghecord
Nu este medic/terapeut
gheorghecord
Buna ziua. Am 57 ani si din anul 2000 am valori foarte mari pentru VSH si fibrinogen. In 1995 am avut probleme cu un rinichi, un inceput de tuberculoza si am luat tratament puternic, asta mi-a distrus imunitatea si ficatul, care in ultimul timp si-a revenit. Anul acesta mi-a iesit VSH 74 si fibrinogen 1319. Stiu ca sunt foarte mari si nu stiu exact ce sa fac pentru ca medicii la care am fost nu dau de cap la aceasta problema. Ce ma sfatuiti?Va rog frumos sa ma ajutati.
0
23-04-2009, ora 16:13
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Valorile crescute se pot datora unei afectiuni cronice hepatice sau renale, unei suferinte articulare sau dentare - ar trebui evaluate toate aceste posibile cauze.
1
23-04-2009, ora 16:19
elena-janeta
Nu este medic/terapeut
elena-janeta
Buna ziua,
D.na.doctor, va rog sa-mi recomandati un coleg de al d.voastra.care lucreaza in Iasi, as dori sa-l consukt in legatura cu acnea fetei mele de 20 ani.studenta la Iasi.
Multumesc,
0
29-04-2009, ora 21:58
Adriana7
Nu este medic/terapeut
Adriana7
Buna ziua,
Am 49 de ani. Am dureri musculare si in articulatii.La analize au iesit urmatoarele valori in afara grilei:
fibrinogen 627; trigliceride 166; RDW-SD=50; RDW=15, 2; MPV=13.40; P-LCR= 53, 60; monocite=0, 9;
limfocite=16.40; monocite=10, 5.
Valori normale celelalte si Proteina C reactiva= negativ, factor reumatoid=negativ
Nu stiu spre ce cabinet sa ma indrept..ce investigatii sa mai fac.Ce ma sfatuiti?Multumesc
0
01-05-2009, ora 20:55
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
In policlinica Copou d-na doctor Teodoru, in policlinica nr.1 dl. dr.Todiras sau d-na dr. Suditu in policlinica Nicolina.
0
01-05-2009, ora 20:58
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Pt.Adriana - valoarea fibrinogenului este putin crescuta, acesta fiind semn de inflamatie. Ar fi util sa va adresati unui medic reumatolog sau balneolog. In plus, trigliceridele sunt crescute, dar nu au legatura cu durerile musculare sau articulare.
0
01-05-2009, ora 21:29
clara_carmen
Nu este medic/terapeut
clara_carmen
Buna seara.Am un copil care are 10 ani si de 3 zile acuza dureri abdominale in jurul buricului si rare ori in partea dreapta si stanga am fost la medicul de fam si ne-a dat nospa si redigest si o trimitere la chirugie acolo au spus ca nu are apendicita si la analize au iesit urm val.WBC-7, 2, LYM-3, 4, MON-0, 6, GRA-3, 2, LYM-46, 6, MON%8, 9, GRA%44, 5 RBC-4, 27 HGB-10, 8 HCT31, 0 MCU 72, 6 MCH25, 3 MCHC 34.8 RDW 13, 8 PLT 194 MPU 7, 9 PCT 0, 153 PDW 16, 1si la urina ALBUMINA ABSENTA UROBI INOGENI NORMAL PICMENTI BILIARI ABSENTI LEUCOCITE RARE EPITELI RARE FRECVENTE URAT AMORF.SI ne-au trimis acasa spunand ca copilul este sanatos pe el il doare in continuare burta dar este o durere de 10 15 sec si il lasa Varog ajutati-ma cumva dati-m un sfat ca, copilul nu se preface chiar il doare.El a mai avut la 3 ani infectie urinara cu E COLI si am citit pe net ca poate fi si de acolo sau de la giardia unde ma indrumati sa merg si ce analize sa il mai fac sau tratament va multumesc mult
0
02-05-2009, ora 06:04
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Analizele par sa nu confirme apendicita, dar daca se acutizeaza in dreapta si e intensa, mergeti la un chirurg.
Altfel, recoltati un scaun pt. coproparazitologic, coprocultra si pana atunci ii puteti da Debridat si suplimente enzimatice tip Sanzyme, Kreon. Puteti de asemenea repeta analiza urinii dar de obicei la aceasta varsta sunt usturimi si urina e tulbure.
Uneori la copil durerea abdominala poate avea si o cauza psihogena, stress scolar, etc.
Insa dupa valoarea hemoglobinei baietelul are un inceput de anemie, ceea cenu e legat de durerile de burtica.
0
02-05-2009, ora 08:48
clara_carmen
Nu este medic/terapeut
clara_carmen
va multumesc mult pt raspuns
0
02-05-2009, ora 11:49
Adriana7
Nu este medic/terapeut
Adriana7
multumesc mult
0
15-05-2009, ora 10:26
adriana_85
Nu este medic/terapeut
adriana_85
Buna ziua,
Am 23 ani si am probleme cu stomacul-aciditate gastrica, balonare.
Mi-am facut un test pentru Helicobacter Pylori si mi-a iesit 7, 1.
Puteti sa imi spuneti va rog daca este prea mare, daca va trebui sa iau tratament si in ce consta acesta.
Va multumesc frumos,
O zi frumoasa,
Florina.
0
19-05-2009, ora 18:34
ana-petronela
Nu este medic/terapeut
ana-petronela
buna ziua!
mi-am facut analizele de sange si urina si mi-au iesit urmatoarele:fibrinogenul 519mg/dl , aspartataminitransferaza-chimie umeda 32 U/L, corpi cetonici - pozitiv, la sumarul de urina- rare celule epiteliale plate si rare leucocite, restul analizelor inscriindu-se in limitele normale.
va rog mult sa ma ajutati cu un raspuns, sunt probleme grave?
sa precizez k am o luna de cans iau regenon.
0
21-05-2009, ora 17:25
aly_sim
Nu este medic/terapeut
aly_sim
Buna ziua ! Ma numesc Alina si va rog mult sa ma ajutati.
In urma analizelor de sange efectuate mi au iesit urmatoarele valori crescute :
VSH 1H : 22
VSH 2H : 42
Hemoleucograma : Monocite : 11.0 %
Eozinofile : 7.5 %
Eozinofile : 0.5 #
ASLO -a iesit bun la valori normale
Examenul de urina - a iesit bun la valori normale
Acum 1 luna mi a aparut o durere la articulatia mainii stangi, o durere parca imi amortea mana si nu puteam ridica obiecte, dupa 2 zile mi a trecut.Apoi dupa 2 saptamani mi a reaparut aceeasi durere la dar la articulatia mainii drepte, practic s a mutat durerea la cealalta articulatie.Am luat in timpul acesta Nurofen Forte si Ketonal dar numai mi a amortit durerea.Dupa cateva zile durerea s a mutat la incheietura mainii stangi dar la partea superioara mi a aparut o umflatura si roseata, am luat oxacilina timp de 8 zile si mi a disparut umflatura timp in care nu am mai avut dureri dar dupa 2 saptamani a revenit aceeasi durere si tot asa sa se mute de la o articulatie la alta numai la nivelul mainilor.nu stiu ce sa mai fac!
Va rog din suflet sa ma ajutati !
0
07-06-2009, ora 17:27
aly_sim
Nu este medic/terapeut
aly_sim
Buna ziua ! Ma numesc Alina, am 29 de ani si v-am scris problema mea de sanatate mai sus.
In urma analizelor efectuate doctorul de familie mi-a prescris urmatorul tratament : Arcoxia 90 mg si Milgamma N timp de 10 zile. Mi-a zis ca se poate sa fie o nevralgie a nervilor de la nivelul bratelor.Timpul in care am tinut tratamentul a fost ok, fara dureri dar dupa 10 zile dupa terminarea tratamentului aceeasi durere s-a instalat din nou, durere care mi amorteste o anumita articulatie de la nivelul bratului, durere radianta care se muta, trece intr-un loc si apare in altul durere ce se plimba numai la articulatiile membrelor superioare (articulatii si incheieturi ) , durere a partilor moi de la articulatii, nu ma dor oasele. Nu stiu ce sa fac ! Analizele de mai sus mi l-a prescris doctorul reumatolog iar cu ele am mers la doctorul de familie. Nu stiu spre ce cabinet sa ma indrept..ce investigatii sa mai fac.Vreau sa stiu ce diagnostic am. Ce ma sfatuiti ?
Va multumesc.
O zi buna
0
09-06-2009, ora 16:18
Florika
Nu este medic/terapeut
Florika
Buna ziua ! Stimata d-na Doctor, am 49 d ani si poliartrita reumatoida de 3 ani, fac tratament cu MTX, antiinflamatoare si medicamentele de protectie pentru stomac si ficat.
In iarna aceasta am racit si am facut o pneumonie cu pleurezie, timp in care nu am mai facut tratament cu MTX o luna de zile - tin sa specific ca am oprit singura tratamentul, crezand ca fac bine deoarece m-am saturat de atatea toxine.
Am inceput sa am la piciorul drept dureri f. mari, aceste dureri erau si inainte dar acum sunt insuportabile nici nu pot sa pun piciorul in pamant fara dureri, iar glezna dreapta este f. inflamata.
In luna mai am facut analize ( nu mai facusem din luna nov.2008), acestea s-au dublat si m-au ingrijorat:
Leuc. 6, 7; VSH (1h) 52; Fibrinogen 634; Cratinina 0, 38; TGO 19; TGP 24; F.R. 160.
Ce sfat imi puteti da privind aceste analize?
Va multumesc anticipat. Multa sanatate.
0
15-06-2009, ora 23:05
mihaelus
Nu este medic/terapeut
mihaelus
Buna! Stimata d-na doctor, sotul meu are 32 de ani, are dureri de coloana, dureri in calcaie, la nivelul gleznelor si la articulatiile degetului mare de la picior si dureri in gat. In urma ultimelor analize valorile sunt tot mai crescute, de asemenea : HGB-hemoglobina =13, 0g/dL
PLT-trombocite =342
Eozinofile =0, 8%
VSH(1 ora) =86mm
fibrinogen =825, 1mg/dL
fier =7, 045
transferina =1, 92
Proteina C reactiva calitativ =pozitiv
Nu stim de ce sunt in crestere si ce sa mai facem, unde sa mai mergem.Cum putem sa depistam din ce cauza aceste valori cresc intr-un ritm alert.
Va multumim din suflet.
Sanatate multa.
0
24-07-2009, ora 10:27
angela
Nu este medic/terapeut
angela
Buna ziua

Am 41 de ani si anul trecut am nascut. Am facut ecografie la tiroida si mi-au iesit doua chisturi. Analizele la sange mi-au iesit proaste la urmatoarele: HGB-14.3, MCHC-36, Colesterol seric total-197, Trigliceride serice-357.
Ce credeti despre chisturile pe care le am? Pot fi oare cancerigene?
Multumesc foarte mult.
Angela
0
08-09-2009, ora 19:32
corinah
Nu este medic/terapeut
corinah
Sunt Corina am 41 de ani si am dureri de spate de articulatii. Degetele de la mana dreapta mi s-au strambat.La analize Fibrinogen 491 mg/dl, Leucocite 25/ul, sediment urinar leucocite 1-5/cp, Ep.plate+, ASLO 215 ul/ml, Proteina C reactiva 4.05 mg/l. Va rog sa-mi spune-ti ce as putea avea.
0
18-09-2009, ora 14:17
andr4
Nu este medic/terapeut
andr4
Buna ziua doamna doctor mama mea in varsta de 52 de ani a fost operata de fiere acum 3 ani si acum a inceput so cam doara ficatu si oboseste des a facut analize si rezultatele sunt TGO 13, 6 TGP 27, 2 Albumine 61, 9 Alpha 1 3, 3 Alpha2 7, 5 Beta 10, 1 Gamma 17, 2 Raport albumine/Globuline 1, 62 VSH 30 ce inseamna aceste valori trebuie sa tina regim ceva sa ia vriun tratament astept raspuns Va multumesc
0
18-09-2009, ora 14:21
andr4
Nu este medic/terapeut
andr4
Buna ziua doamna doctor mama mea in varsta de 52 de ani a fost operata de fiere acum 3 ani si acum a inceput so cam doara ficatu si oboseste des a facut analize si rezultatele sunt TGO 13, 6 TGP 27, 2 Albumine 61, 9 Alpha 1 3, 3 Alpha2 7, 5 Beta 10, 1 Gamma 17, 2 Raport albumine/Globuline 1, 62 VSH 30 ce inseamna aceste valori trebuie sa tina regim ceva sa ia vriun tratament astept raspuns Va multumesc
0
03-10-2009, ora 01:04
alexvoina
Nu este medic/terapeut
alexvoina
Buna ziua doamna doctor.. tatal meu in varsta de 45 de ani se simte rau in ultimul timp... Se simte obosit si are destul de des febra 37-37.5.. Ieri a fost la analize si este speriat de rezultatul lor..au iesit ceva de genu cu fibrinogen in jur de 400 si vsh ceva de 10 ori mai mare decat normal.. si la hematocrite si eritrocite iar nu a iesit bine.. A fost apoi sasi faca radiografie si ecografie pe care doctorul lea vazut si a spus ca este totul perfect nu vede nimic neinregula.. As dori sa stiu si eu cate ceva despre acest caz pentru ca tatal meu este speriat de moarte.. nu se pune problema banilor unui tratament scump.. dar as dori daca ma puteti ajuta sa stiu cat de grav poate fi cazul si unde sar putea ajunge cel mai departe.. Va multumesc pentru intelegere
0
03-10-2009, ora 13:43
alexvoina
Nu este medic/terapeut
alexvoina
am gresit.. fibrinogen are 750 si vsh 86 la o ora
0
29-10-2009, ora 18:55
cuia
Nu este medic/terapeut
cuia
Buna seara!Numele meu este Claudia, am 29 de ani, sunt insarcinata in 33 de saptamani.In urma cu 5 zile am inceput sa am dureri de spate, mai exact ma doare mijlocul in partea stanga si nu mai pot sa merg.Am fost la medicul ginecolog si dupa consultatie mi-a recomandat o serie de analize, printre care si acest fibrinogen, care la mine este de 510mg/dl.nu mai am rabdare pana poimaine, cand voi merge la medic cu rezultatele analizelor, puteti sa-mi spuneti daca e grav?Va multumesc!
0
31-10-2009, ora 06:36
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Pentru Adriana - gastrita este frecvent insotita de infectia gastrica cu helicobacter pylori. In aceste situatii, pe langa tratamentul de scadere a aciditatii cu omeprazol sau pantoprazol o luna, se recomanda timp de o saptamana tratament cu o asociere de antibiotice, amoxicilina(2 cp pe zi de 1 g) si claritromicina(2 cp pe zi de 500 mg). In aceest fel scade riscul ca gastrita, duodenita sau ulcerul sa recidiveze.
atentie insa, anticorpii pentru h. pylori vor ramane pozitivi si dupa tratament, ei persistand ca semn al infectiei initiale care s-a vindecat.
0
31-10-2009, ora 06:38
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
pentru ana-petronela - corpii cetonici din urina apar uneori in infectii urinare (cistite) la fel si leucocitele. Daca ati avea diabet, prezenta corpilor cetonici ar indica, impreuna cu glucoza un control prost al diabetuli.
0
31-10-2009, ora 06:43
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
pentru Alynuca - desi tardiv, sper ca raspunsul meu sa va ajute. Daca mai apar inflamatii ale articulatiilor, care apar si dispar, fiind migratorii, pe langa ASLO, faceti si analiza Factor reumatoid, anticorpi pentru lupus si eventual, anticorpi anti Chlamydia. Uneori poate fi vorba de o boala reumatismala, alteori, mai ales la femei, o infectie urinara sau ovariana poate duce la un raspuns cu inflamarea articulatiilor - numita artrita reactiva. Tratamentul cu arcoxia care v-a fost recomandat e foarte eficient si poate fi reluat pentru calmarea durerilor.
Daca forta musculara e scazuta, faceti si o viteza de conducere nervoasa, o inregistrare pentru a vedea cum functioneaza nervii bratelor si o radiografie de coloana cervicala.
0
31-10-2009, ora 06:46
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
pentru Florika - cred ca deja ati reluat tratamentul cu metotrexat - insa din cate stiu eu nu e bine de intrerupt brusc. E adevarat ca in caz de infectii tratamentele imunosupresioare se intrerup, insa e bine sa va consultati si cu medicul dvs. reumatolog cand apar situatii de acest gen.
Adaugă un comentariu / răspuns
214 comentarii 1 23 ..... 7 8 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: