fibrom uterin | Forumul Medical ROmedic

fibrom uterin

05-09-2010
danaa
Nu este medic/terapeut
danaa
Am 35 de ani si mi s-a descoperit un fibrom uterin de 22 mm. Vreau sa stiu ce pericole pot aparea daca as ramane insarcinata. Avem un copil de 6 ani si ne mai dorim unul. Medicul ginecolog mi-a recomandat un sterilet dar ar trebui sa-l tin 5 ani, asa ca voi face 40 de ani si nu prea e indicata o sarcina la aceasta varsta. Pot risca sa raman insarcinata acum cu fibromul acesta? Urmez un tratament cu orgametril de 5 luni si au cam disparut simptomele.
1 comentarii
0
18-09-2013, ora 16:18
adinaj88
Nu este medic/terapeut
adinaj88
Fibromul creste in timpul sarcinii destul de mult, mai ales din cauza hormonilor si a vascularizatiei care devine mai puternica. Asa ca in timp un fibrom poate pune probleme daca ajunge sa creasca prea mult si uneori poate duce la pierderea sarcinii. Ai putea incerca o embolizare a fibromului, si la 6 luni dupa aceea poti incerca sa ramai insarcinata. In acel timp fibromul scade in dimensiuni, fiind devascularizat, iar uterul isi revine si este pregatit sa poarte o sarcina. Un fibrom de 2 cm este mic, si se poate emboliza fara probleme. Poti vb si cu un ginecolog, daca este de parere ca ai putea duce sarcina cu fibrom, si sa il tratezi dupa.

Mult succes!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Uter fibromatos - explicaÈ›ii pe înÈ›elesul tuturor
  • SubstanÈ›e chimice regăsite în produse comune de consum pot creÈ™te riscul de fibrom uterin
  • Un compus din ceaiul verde a avut rezultate promițătoare în tratarea fibroamelor uterine
  • Femeile care stau pe scaun 6 ore zilnic au un risc dublu de fibrom uterin
  •