fibrom uterin | Forumul Medical ROmedic

fibrom uterin

26-06-2007
deea.marru
Nu este medic/terapeut
deea.marru
Interventia cu laser in cazul unui fibrom uterin e periculoasa?
Exista lucruri care trebuie stiute (legate de regimul alimentar de exemplu) in cazul acestei interventii?
6 comentarii
0
27-06-2007, ora 00:00
drstoianioan
Identitate neconfirmată
drstoianioan
operatia ptr fibrom de regula nu se efectueaza cu laserul! poate laparoscopic, sau clasic pe cale vaginala sau abdominala. Regim alimentar de pregatire ptr operatia cu laser nu exista!
0
28-06-2007, ora 00:00
deea.marru
Nu este medic/terapeut
deea.marru
Multumesc pentru raspuns.
0
20-09-2009, ora 20:18
cristina1111
Nu este medic/terapeut
cristina1111
Am un fibrom de 4cm, nu am copii, medicul mi-a recomandat si mi-am pus un sterilet mirena de 2 ani.Fibromul a ramas in acelasi stadiu, nu s-a mai marit chiar s-a mai retras durerile de spate au incetat, intrebarea e daca steriletul nu ma v-a afecta daca vreau copii, o sa pot ramane gravida?Am uitat sa mentionez ca am de gand intai sa fac o embolizare.
0
18-09-2013, ora 13:40
adinaj88
Nu este medic/terapeut
adinaj88
Dupa ce faci embolizare, va trebui sa astepti 6 luni pana sa ramai insarcinata, pentru ca uterul sa isi revina, iar fibromul sa scada in dimensiuni. Si nu cred ca peste atata timp vor mai fi efecte de la sterilet.

Succes!
0
10-07-2014, ora 14:34
CatalinaVas
Nu este medic/terapeut
CatalinaVas
Buna ziua,
Vreau sa te ajut cu o informatie Cristina. Sa stii ca eu la 25 de ani am facut aceasta embolizare, iar dupa operatie recuperarea a fost foarte usoara si rapida. Mai mult de atat, dupa 9 luni am ramas insarcinata si am reusit sa imi indeplinesc visul. Eu am facut aceasta interventie la dr. Rares Nechifor, in cadrul unei clinici private. Ti-l recoamand cu incredere in caz ca te decizi. Astept vesti! Si sa ai multa incredere pentru ca nu e nimic grav :)
0
14-07-2014, ora 11:33
Rox_Ana450
Nu este medic/terapeut
Rox_Ana450
Buna ziua Catalina,
Eu am 27 de ani si am aceeasi problema: fibromul uterin. Mie mi s-a recomandat miomectomia laparoscopic. Eu sunt din Brasov si as vrea sa mi dai cateva detalii despre clinica din Bucuresti unde ti-a fost facuta embolizarea, inclusiv cum ai fost dupa operatie, daca ti s-au retras fibroamele.Multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Uter fibromatos - explicaÈ›ii pe înÈ›elesul tuturor
  • SubstanÈ›e chimice regăsite în produse comune de consum pot creÈ™te riscul de fibrom uterin
  • Un compus din ceaiul verde a avut rezultate promițătoare în tratarea fibroamelor uterine
  • Femeile care stau pe scaun 6 ore zilnic au un risc dublu de fibrom uterin
  •