Fibromi sau noduli uterin

17-06-2008
moniq13
Nu este medic/terapeut
moniq13
Buna, am 29 de ani si nu am nici un copil, dar imi doresc foarte mult macar un copil, dar acum incepe problema, am un uter de 90/131mm, structura polifibromatoasa difuza bine vascularizata; nodul subseros 64/61mm in ligamentul larg; intens vascularizata formatiunea vasculara; doplleru pe arterele uterine nu prezinta incizura proto sitolica; nodul fundic de 60/40mm; pozitie rVF. Ovar drept de 51/27mm; aspect flicul dominant de 28mm, ovar stang de 45/42mm, aspect transformat chistic. Uter profibromatos; retroversie uterina.
Ce pot sa fac sa nu apelez la histerectomie (indepartare uter)? ce tratamente imi recomandati? Embolizarea este eficienta in acest caz? Pot sa o urmez embolizarea desi sunt alergica la xilina? Ce sunt "noduli"? sunt noduli sau fibromi?
1 comentarii
0
27-07-2008, ora 00:00
iordan laura
Nu este medic/terapeut
iordan laura
buna, sper ca nu scriu tarziu, si eu am avut fibrom subseros, foarte vascularizat, in ultima luna era mai mare decat uterul, si se lipise si de trompa stanga, am fost operata pe 14 iulie, am facut miomectomie clasica, mi-a fost salvat si uterul si trompa, eu am 34 de ani si tot am incercat sa fac un copil, sper ca dupa 6 luni sa reusesc, nu sta mult pe ganduri sa nu fie prea tarziu.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.