Fibroza hepatica stadiul 3 la mama

13-11-2008
AdrianaSimona
Nu este medic/terapeut
AdrianaSimona
Buna ziua,
Mama are 47 ani si a fost diagnosticata acum 7 ani cu hepatita C. In urma punctiei hepatice facuta recent s-a stabilit: fibroza stadiul 3, viremia 4.900.000U.I./ml. Dosarul este in asteptare pentru aprobarea tratamentului la Casa de Sanatate. Am citit ca la fibroza stadiul 4 se vorbeste deja de ciroza. Care este timpul mediu de trecere a fibrozei de la stadiul 3 la ciroza? Odata declansata ciroza, mai poate fi oprita? Cum se poate determina care este genotipul virusului C? Am inteles ca genotipul 1/4 este mai rezistent la tratamentul cu interferon decat genotipul 2/3.
In cazul in care nu raspunde la tratamentul cu interferon+ribavirina(asa cum i-a fost prescris), ce alte alternative mai sunt? Se poate repeta tratamentul cu interferon dupa un timp, daca prima incercare a esuat? In ce caz se poate vorbi despre transplant de ficat si unde se face la noi in tara?
Va rog mult sa-mi raspundeti cat mai curand posibil. Sunt destul de speriata si nu stiu ce sa cred sau incotro sa ma indrept.
Va multumesc din suflet!
1 comentarii
0
13-11-2008, ora 14:26
lumicring
Nu este medic/terapeut
lumicring
De ce nu a facut tratament cu interferon atunci cand a fost diagnosticata( acum 7 ani) ?
Toti bolnavi de hepatita c sunt tratati in momentul descoperiri bolii.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.