ficat dureros

03-08-2008
funny93
Nu este medic/terapeut
funny93
DE ceva timp ma doare ficatul cand urinez(adik dak ma fortez) si nu prea stiu din ce cauza. Pete in jurul ficatului nu am. Peste o saptamana imi iau analizele si vreau sa stiu la ce sa ma astept
2 comentarii
0
06-08-2008, ora 00:00
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Nu este vorba despre ficat, "ficatul nu doare"; avand in vedere simptomatologia, cred ca ar trebui sa ne gandim la o afectiune a aparatului urinar: infectie urinara, litiaza renala;ar trebui, de asemenea, exclusa o colecistopatie; ar fi indicat sa faci o ecografie abdominala, investigatii biocimice screening( HL, VSH, glicemie, uree, creatinina, TGP, TGO, examen sumar urina), urocultura; numai bine
0
19-10-2010, ora 20:46
SaDM
Nu este medic/terapeut
SaDM
Buna seara am si eu o intrebare daca ma puteti ajuta : in urma cu 1 saptamana am facut niste analize ptr ca aveam o lipsa de calciu si vroiam sa vad exact in ce valori se afla si din cate am observat pe fisa de reziltate exista o valoare mai ridicata la : AST-TGO o sa enumar aici niste valori daca se poate sa imi dati si mie o idee ce sa fac ptr ca medicul internist nu mia zis nimic adik sa consult vreun anumit medic

Glicemie 74mg
Colesterol seric total 92mg
Uree serica 26, 0mg
ALT-TGP 30 UI
AST-TGO 54UI ( aceasta fiind mai ridicata normal din cate vad pe fisa trebuia 40 )
Calciu seric 8, 2 mg
Trigliceride serice 53mg
Acid uric 4, 4mg

Acestea sunt rezultate la BIOCHIMIE-SER
nu sunt prea amanuntite ptr ca locuiesc intr-un oras mai mic si nu prea imi pot face analize mai detaliate!
Ar trebui sa imi fac griji in legatura cu acea valoare mai ridicata?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.