ficat gras-scaun cu sange.. ce poate sa fie? ciroza?

22-04-2009
iordan63
Nu este medic/terapeut
iordan63
buna ziua.in urma cu un an, in urma unor dureri in zona ficatului, dupa examenul ecografic si analize medicale -mi s si cantaresc -a pus diagnosticul de ficat gras.Am inaltimea de1, 76 si cantaresc 100 kg, la 45 ani.am urmat o dieta de 1500 cal.am slabit 7kg in 3 luni, dar mai apoi le-am luat iarasi (neglijand dieta).In urma cu 2 saptamani la un nou control, analizele au iesit un pic mai bune in sensul ca singurele ce sunt mai mari sunt urmatoarele:hematocrit 46, 5 - hematii 5, 47 si RDW 15, 5.problema este ca de vreo 4 luni din cand in cand am dureri mari in zona ficatului si odata cu durerea apare sange in scaun.pana acum s-a intimplat de 4-5 ori, ultima data azi cand scaunul a fost insotit de sange mai mult ca niciodata.de asemenea odata cu durerea se instaleaza si asa zisa balonare.mentionez ca traiesc in Spania si e foarte greu de ajuns la un medic, de cele mai multe ori te programeaza dupa 5-6 luni.va rog sa-mi spuneti daca pote sa fie un inceput de ciroza sau la ce sa ma astept,
Va multumesc anticipat.
3 comentarii
0
22-04-2009, ora 09:17
nicolla_75
Nu este medic/terapeut
nicolla_75
problema ta este f serioasa, trebuie sa mergi neaparat la medic.Poate fi vorba de una dintre multe afectiuni serioase.poti avea probleme la colon, sau o hemoragie digestiva, chiar si o ciroza, deci trebuie sa te prezinti urgent la medic, pana nu se agraveaza problema.MULTA SANATATE !
0
08-05-2009, ora 04:12
iordan63
Nu este medic/terapeut
iordan63
in primul rand, multumesc nicolla_75.am luat in considerare sfatul tau si am fost la sectia de urgente a spitalului din localitate. am fost consultat de doua doctorite.mi s-au luat probe de sange si.dupa doua ore de asteptare mi s-a spus ca nu am nimic, dar pentru orice eventualitate mi-au facut o programare la un medic chirurg ??pentru data de 13 mai.intre timp nu am mai avut probleme dar sunt sigur ca va recidiva.acum astept sa vad ce o sa-mi spuna si medicul chirurg dar timpul trece si intre un consult si altul, mi-e frica ca boala mea se va agrava.
0
11-06-2009, ora 21:36
iordan63
Nu este medic/terapeut
iordan63
revin cu date.in urma unui nou consult mi s-a recomandat o colonoscopie dar mi s-a pus in vedere ca exista (in procent de 2-3/100) riscul unei fisuri de intestin.salut chakra.sunt foarte interesat de ceea ce vrei sa-mi recomanzi.astept vesti.multumesc tuturor
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Te îmbeți ușor? Ai putea fi mai susceptibil la apariția steatozei hepatice (ficatul gras)
  • Noi abordări terapeutice în boala ficatului gras non-alcoolic
  • Consumul ridicat de carne roșie și mezeluri asociat cu ficatul gras și diabetul
  • Topul alimentelor ce produc gaze (balonare)
  • E normal să mă balonez atât de tare indiferent ce și cât mănânc?
  • Balonare imediat după masă - cauze și tratament
  • Topul alimentelor care provoacă balonare
  • Ficat mărit și gras - cauze (hepatomegalie și steatoză hepatică)
  • Balonarea: alimente de evitat și ce să adaugi în dieta ta
  •