Ficatul sau problema lombara !!! Va rog raspundeti'mi

08-07-2008
alexandra3
Nu este medic/terapeut
alexandra3
Tatal meu in urama cu 1 an si jumatate accidental a cazut de la distanta de 1 metru pe partea dreapta, de atunci acuza mereu dureri in spate (zona lombara)care ii raspunde in fata, in zona ficatului, din analizele facute reiese o fisura lambara, si ficatul putin marit, spune1ti'mi va rog care sunt simptomele unui cancer la ficat, daca aceasta durere poate avea o astfel de cauza, sau din cauza acelei fisuri, sau care pot fi cauzele si unde pot merge, Va multumesc va rog sa ii dati un sfat. Este adevarat ca durerea de ficat cronoca este o faza de ciroza, cancer?
3 comentarii
0
09-07-2008, ora 00:00
musaraf
Identitate neconfirmată
musaraf
In general bolile de ficat nu prea dau durere, ci mai curand o senzatie de "jena" in dreptul ficatului. Daca este durere acolo, este probabil de la colecist (exista litiaza biliara?). Durerea poate fi si de la coloana si sa iradieze in partea aceea. Se poate sa existe litiaza la rinichi (examen de urina, ecografie abdominala). Pentru coloana trebuie radiografie si RMN. Pentru ficat, o ecografie abdominala si un set de analize de sange. Ciroza se face de obicei daca s-a consumat mult alcool, sau daca exista de mult timp hepatita cronica B sau C (analize pentru markeri virali).
Ficatul usor marit in volum si durere in dreptul lui nu inseamna nici cancer, nici ciroza.

Faceti examinarile, si numai bine.
0
10-07-2008, ora 00:00
alexandra3
Nu este medic/terapeut
alexandra3
Multumesc pentru sfaturile date, am sa fac o programare si am sa revin cu un comment. Va multumesc !
0
14-04-2009, ora 08:19
g.anto
Nu este medic/terapeut
g.anto
buna alexandra.cred ca e prea tarziu sa-ti scriu, dar am avut si eu in fam. o asemenea poveste si s-a terminat trist. anul trecut tatal meu acuza dureri la spate. Am fost la medic si a spus ca are pietre la fiere, aste fiind in luna iunie.Durerile se tot agravau iar in septembrie aproape ca nu mai putea sa mearga de dureri la spate. In oct. se intreneaza la spital cu diac. de ??? ziceau ca 2 vertebre se macinau din cauza lipsei de calciu9 aiurea). Dupa 2 sapt. il muta la oncologie ca au vazut o pata pe ficat ( cu 3 echo. facute in vreo 4 luni nimeni nu a vazut nimic, nici macar ca era ficatul marit) si ii pune diacn. de cancer hepatic in gradul 4 cu metastaza osoasa. NU S-A MAI PUTUT FACE NIMIC. La inceputul lui dec. a decedat. Avea doar 62 ani. Daca mai e necesar sa-ti dau vreun sfat, MERGI LA 2 SAU 3 MEDICI PENTRU A STABILI UN DIACNOSTIC CIT MAI EXACT. NU TE LASA BATUTA, MERGI PANA LA CAPAT SI INCEARCA TOATE POSIBILITATILE.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.