Filme despre spitale de psihiatrie, boli psihiatrice si ce tine de asta

26-09-2010
cobra5998
Nu este medic/terapeut
cobra5998
Eu bolnav fiind as vrea sa ma uit la niste filme despre spitale de psihiatrie, boli psihiatrice si ce tine de asta.As dorii sa ma ajutati cu niste filme sa le descarc si sa le vizionez.In cep eu primul cu un film, , Veronik decides to die, , Este un film foarte frumos, l-am vazut de 2 ori si l-as mai vedea.
60 comentarii 12 Înainte ›
0
27-09-2010, ora 00:01
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Stimate d-rule/d-nule Cobra5998,

Vizionarea filmelor cu tematică psihiatrică - a filmelor care prezintă acţiuni desfăşurate în spitale psihiatrice, şi acţiuni anormale ale unor bolnavi neuro-psihiatric, printre altele - nu sunt favorabile pentru statusul dvs. mentalo-psihic, în condiţiile în care sunteţi mai mult sau mai puţin bolnav psihic aflat sub influenţa farmacologică a unui tratament corespunzător.
Vizionarea unor astfel de filme, indirect sau direct, poate produce anxietate cel puţin moderată, ceea ce, la un anumit punct de pe parcursul ei, poate determina manifestarea unor elemente psihotice specifice condiţiei medicale de care suferiţi.
În concluzie, din varii motive mai mult sau mai puţin obiective, filmele de genul celor specificate de către dvs., au clar potenţial semnificativ să vă afecteze comportamentul mentalo-psihic (ele NU stimulează comportamentul sanogen - comportamentul care promovează sănătatea - ci, în majoritatea cazurilor, promovează agitaţia, confuzia, dezechilibrul, dezorientarea, labilitatea... - anormalul în diversitatea lui).
Şi totuşi, dacă dvs. deduceţi că astfel de filme vă fac sau vă pot face vreun bine, sunteţi liber să le vizionaţi şi să extrageţi din ele doar aspectele constructivo-pozitive, dacă ele există.


Toate cele bune şi multe binecuvântări.
În speranţa că v-am putut fi de folos, cu plăcere şi deferenţă,
Mister Nick ;)
0
27-09-2010, ora 09:55
pulberedestele
Nu este medic/terapeut
pulberedestele
Cobra,
nu esti satul de spitalele de psihiatrie?
de ce nu te uiti tu la niste filme bine facute, bine regizate, cu scenariu mai placut?
eu ti-as recomanda sa urmaresti mai degraba filme cu personaje normale, de la care poti invata ceva, dezvoltarea unor abilitati, ancorarea in real.
Problema este ca nu prea se invata din filme, trebuie sa experimentezi contactele sociale, sa te ancorezi singur in real, apoi vei putea face diferenta.
Eu zic sa incepi usor, nu cu Veronica se hotaraste sa moara, pentru ca un psihiatru ar fi tentat sa vada in asta propria ta inclinatie spre suicid si sa te mai supravegheze un timp in salonul de "izolare", cum ii spui tu.
Iti doresc numai bine!
0
08-10-2010, ora 09:27
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ Cobra

Famous Faces of Schizophrenia

http://www.youtube.com/watch?v=QswZ2m505v0

Moonlight Sonata with guitar - Famous people with mental illness. - Success Despite the Struggle!

http://www.youtube.com/watch?v=8DduCEn8bUk

FAMOUS PEOPLE WITH BIPOLAR DISORDER

http://www.youtube.com/watch?v=UDrnSS2pT_4feature=related

Famous People with Depression

http://www.youtube.com/watch?v=g4B83i94irUfeature=related

Famous People Who Have Panic Attacks

http://www.youtube.com/watch?v=VdtVC_wB0Jofeature=related

Famous People with Mental Illness Part 1 of 2

http://www.youtube.com/watch?v=BsW12NdO2vwfeature=related

Famous People with Mental Illness Part 2 of 2

http://www.youtube.com/watch?v=DQNKHN7IAx4feature=related

Si mie imi fac bine filmele despre care vorbesti tu si sa comunic cu persoane cu aceleasi probleme ca ale mele. Nu ma judeca, nu pun etichete.

Cobra, we are not alone !

C.
0
03-11-2010, ora 20:35
Silencer
Nu este medic/terapeut
Silencer
Nu recomand asha ceva... Eram intr-o stare adinca de depresie, shi m-am hotarit sa ma uit la un asha tip de film (mai mult din cauza ca in fundal canta o formatie preferata, Sigur Ros)

Pai iata in starea de depresie care ma aflam, cu toate gandurile mele negre despre lumea asta timpita, am ajuns la finalul filmului: Mai multe persoane care ieshit din spitalele de psihiatrie, negasindushi locul in lumea aceasta, s-au sinucis cu totiii. Iar finalul, personajul principal sare de pe acoperishul unui bloc...

Filmul mi-a lasat o pata neagra pentru totdeauna, nush daca voi putea scapa de el, nici nu mai pot asculta formatia data care canta pe fundal, de cate ori ii aud, mi se face rau... Am regretat amar dupa ce am vazut filmul dat...
0
03-11-2010, ora 20:47
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ Silencer

Nu te identifica niciodata cu personajele din filme, mai ales cu cele care iau astfel de decizii.

Noi trebuie sa filtram totul cu propria noastra minte si sa tragem invataminte din experienta altora.

Vezi ca in unele filme este vorba despre oameni care au trait si s-au tratat intr-o alta epoca decat cea in care traim noi. Intr-o perioada cand medicina nu era asa de avansata.

In Evul Mediu de exemplu unii "nebuni" ori erau arsi pe rug ori erau bagati in tarcuri iar oamenii ii loveau cu pietre si dadeau cu bata in ei distrandu-se pe seama lor. Am depasit demult acele vremuri.

Filmul acela pe care l-ai vazut tu a vrut probabil sa traga un semnal de alarma asupra acestui fenomen atat de nociv care este sinuciderea. Incearca sa privesti lucrurile pozitiv. Era o atentionare probabil si pentru familiile celor cu astfel de afectiuni. Cu alte cuvinte cu astfel de lucruri nu este de glumit.

Sunt si filme de acest gen in care bolnavii isi refac viata si ies din sanatorii cu un tratament adecvat. Chiar isi fac o cariera. Dar daca tie nu iti face bine un anumit lucru e mai bine sa il eviti, si in general trebuie evitata orice forma de stres.

Cu pace, multa sanatate iti doresc,

Clara
0
04-11-2010, ora 21:59
DrT
Nu este medic/terapeut
DrT
E un film fain, din pacate nu am reusit sa il gasesc pe net, dar a fost difuzat mai demult la televizor. "All she ever wanted" cu Marcia Cross care joaca rolul unei femei bipolare care renunta la litiu pentru a avea un copil. E foarte fain filmul.
0
07-11-2010, ora 02:28
BLUE83
Nu este medic/terapeut
BLUE83
Oau, si eu sunt pasionat de filme, spitale de psihiatrie, si cam tot ce are lagatura cu acesta ramura.E bun topicul.
0
07-11-2010, ora 13:09
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Va recomand filmul Veronica se hotaraste sa moara cu Sarah Michelle Gellar, dupa un roman al lui Paulo Coelho

The story centers on Veronika, a woman in her mid twenties who appears to have everything: good looks, good job and a great life ahead of her. Yet she decides to end her own life. She is unsuccessful and awakens in a mental hospital where she learns that she a short time to live. However in the hospital she meets people who are only insane because they don always follow societys rules. With little left to lose, Veronika embarks on a journey on which she frees herself to experience relationships and emotions and ultimately discovers what it means to live.
0
12-03-2011, ora 15:33
cobra5998
Nu este medic/terapeut
cobra5998
Buna tocmai am venit acasa dupa o luna de internare la Obregia, si am citit ce ati scris dupa mine.este frumos ce ai postat clara_p.dar pacat ca este in romana sa inteleg si ceva.
0
12-03-2011, ora 16:05
the_eye
Nu este medic/terapeut
the_eye
Si Black Swan si Shutter Island sunt doua filme mai cunoscute si usor de gasit pe net despre doua psihoze. Nici unul nu se termina bine. Dar din punctul meu de vedere, desi perceperea realitatii este deformata pentru un bolnav psihic, nu asa arata in realitate o psihoza. Oricum sunt doua filme interesante si merita vazute. Si mi se pare ca in general psihozele din filme sunt gandite in asa fel incat sa impresioneze publicul si sa fie mai spectaculoase si usor de inteles, dar se vede de la o posta ca acei creatori ai fimelor nu inteleg de fapt in general fenomenele de psihoza si ca n-au trait vreuna pe pielea lor sa vada cum sunt. IMHO (parerea mea umila)
0
12-03-2011, ora 19:42
daria popescu
Nu este medic/terapeut
daria popescu
Shuterr Island;un film care nu merita pierdut pt cei bolnavii, starea aceea de scapare de sub control, frica persistenta, va sfatuiesc sa va uitati, care nu la-ti vazut.
0
12-03-2011, ora 20:14
cobra5998
Nu este medic/terapeut
cobra5998
Am sa caut filmele
0
13-03-2011, ora 17:22
cobra5998
Nu este medic/terapeut
cobra5998
"Nu recomand asha ceva... Eram intr-o stare adinca de depresie, shi m-am hotarit sa ma uit la un asha tip de film (mai mult din cauza ca in fundal canta o formatie preferata, Sigur Ros)

Pai iata in starea de depresie care ma aflam, cu toate gandurile mele negre despre lumea asta timpita, am ajuns la finalul filmului: Mai multe persoane care ieshit din spitalele de psihiatrie, negasindushi locul in lumea aceasta, s-au sinucis cu totiii. Iar finalul, personajul principal sare de pe acoperishul unui bloc...

Filmul mi-a lasat o pata neagra pentru totdeauna, nush daca voi putea scapa de el, nici nu mai pot asculta formatia data care canta pe fundal, de cate ori ii aud, mi se face rau... Am regretat amar dupa ce am vazut filmul dat... "
Silencer da-mi si mie numele filmului despre care ai vorbit.
0
13-03-2011, ora 20:56
cobra5998
Nu este medic/terapeut
cobra5998
revin cu un film foarte frumos.Se cheama "Charlie St cloud".Se gaseste usor pe net.merita vazut.
0
14-03-2011, ora 08:28
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ Cobra

Sa revii si cu amanunte despre tine. Mai iei tratament ? Cum te simti ? Ca ne-ai cam ingrijorat la un moment dat.

Cu pace,

Clara
0
14-03-2011, ora 17:30
cobra5998
Nu este medic/terapeut
cobra5998
Eu am revenit dupa o internare de o luna la Obregia, am fost diagnosticat cu schizofrenie, acum ma simnt mai bine, iau leponex si cu diazepam si sper ca lucrurile sa mearga bine.
0
15-03-2011, ora 20:31
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ Cobra

Ma bucur pentru tine ca esti bine. :-)
0
16-03-2011, ora 19:47
daniel d.
Nu este medic/terapeut
daniel d.
Masinistul - a vazut cineva filmul asta?
0
17-03-2011, ora 13:36
cobra5998
Nu este medic/terapeut
cobra5998
Am citit ceva despre el pe net si pare un film bun, am sa-l descarc sa ma uit la el.
0
19-03-2011, ora 14:09
cobra5998
Nu este medic/terapeut
cobra5998
Daniel D. am vazut filmul "The machinist" si este super tare.va recomand sa va uitati la el ca este de nota 10.Bine asta din punctul meu de vedere.
0
20-03-2011, ora 21:37
the_eye
Nu este medic/terapeut
the_eye
Am vazut si eu The Machinist dar mi-e nu mi-a placut asa de tare. Finalul a fost chiar previzibil (bine dar eu care am vazut Shutter Island mai demult, normal ca m-am prins de final).

Apropos in The Cell cica personajul principal era un schizofrenic psihopat care pe deasupra mai avea si nu stiu ce virus :))))). Filmul e o fantezie dar din punct de vedere vizual arata fabulos! Eu in ultima perioada prefer comediile care te fac sa te simti bine si la care chiar razi, asa ca ti-as recomanda My Best Friend's Girl sau Sex and the City 2.
Sau Tron: Legacy, desi nu e comedie, are niste efecte speciale fantastice si pe mine una, care l-am vazut la cinema, chiar m-a impresionat.

Scuze, sunt pe langa topic. :P
0
21-03-2011, ora 11:33
pulberedestele
Nu este medic/terapeut
pulberedestele
1.Discursul Regelui.
2.Get Low.
3.Restrepo(documentar, dar bun si premiat).
Poate ca va vor placea...
0
02-05-2011, ora 15:11
Rica Venturiano
Nu este medic/terapeut
Rica Venturiano
"Jurnalul unui nebun" teatru de Gogol

Dumitru Furdui a facut un monolog nemaipomenit.
Cred ca este si pe net de downloadat.

Cine este interesat, pot sa-i dau torentul.
0
02-05-2011, ora 15:42
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Mary si Max

Avem multe, multe de invatat din el, mai ales noi care avem mai mult prieteni virtuali.
0
02-05-2011, ora 15:53
daniel d.
Nu este medic/terapeut
daniel d.
Nina, m-ar interesa si asta, dar in special "Jocul de carti" tot de Gogol, poate stii de el, cu Iurie Darie, teatru de prin anii 70. Trimite-mi oricum adresa acestui torent daca doresti!
0
02-05-2011, ora 23:59
daniel d.
Nu este medic/terapeut
daniel d.
Nu-mi merge partea a doua sa o copii, imi da eroare dupa ce introduc codul, am incercat de vreo 12 ori si nimic. Celelalte merg, tu l-ai putut copia fara probleme?
0
03-05-2011, ora 11:26
Rica Venturiano
Nu este medic/terapeut
Rica Venturiano
Am luat de acasa varianta de 1252 mb,
tu o ai pe aia de 732 mb, nu am descarcat-o vreodata.
stai ca iti dau un link cu torentul.
0
03-05-2011, ora 18:50
daniel d.
Nu este medic/terapeut
daniel d.
Am luat-o pana la urma pe aia de 732 mb, mi-a mers, nu stiu ce avea atunci, n-am vazut filmul inca, am sa ma uit. Multumesc! Ai un loc asigurat in Rai pentru gestul tau! :)
0
05-05-2011, ora 13:53
Rica Venturiano
Nu este medic/terapeut
Rica Venturiano
Cu placere! Am sa sterg filmu de pe stick in cateva zile, deci sa te decizi in timp util daca zici ca aia nici nu poate fi vazuta.
Oricum torentu se poate sa mai aiba seederi.
--
A mai vazut cineva "The Dream Team"?
http://www.imdb.com/title/tt0097235/
o comedie faina cu niste zgubilitici schizo, unu catatonic, unu paranoic etc. Razi de te prapadesti.
Christofer Lloyd face mare parte din show.
0
05-05-2011, ora 22:03
bleuceu elena
Nu este medic/terapeut
bleuceu elena
Buna

Multumesc celor care au postat denumirea filmelor;Machinista(a fost un film super), Shutter Island, etc,.Care sunteti la zi cu filmele psihiatrice, va rog, sa ne dati si nou denumirea lor(cred ca toti preferam cele mai noi).
Adaugă un comentariu / răspuns
60 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Semnale de alarmă ale unei posibile tulburări psihice
  • Monitorizarea activității creierului poate ajuta pacienții cu boli psihice
  • Metoda curentă de diagnosticare a bolilor psihice ar putea fi imprecisă
  •