Fimoza, parafimoza sau doar neruperea fraului preputului?

31-08-2010
david87
Nu este medic/terapeut
david87
Nu pot sa-mi dau seama care dintre ele au o legatura cu mine. Am vizitat foarte multe forumuri despre aceste teme si totusi, nu sunt lamurit. Undeva se spune ca fimoza inseamna nedecalotarea penisului, altundeva spune ca inseamna decalotare partiala, ca parafimoza reprezinta strangularea glandului sau blocarea preputului sub gland, in urma decalotarii, deci imposibilitatea recalotarii, alteori se spune ca inseamna decalotare incompleta, s.a.m.d. Incerc sa va descriu pe scurt ce mi se intampla mie: preputul este stramt, insa nu atat incat sa fie imposibila decalotarea si recalotarea lui. Aceste operatii pot sa le fac doar pana sub gland (extremitatea conica) si cred ca nu pot face decalotarea completa din cauza fraului preputului (a "atei", ), care "pare" destul de rezistent, dar reamintesc ca preputul este mai stramt decat penisul in stare de erectie. Vreau sa stiu daca, dupa ruperea acestui frau al preputului, se modifica (cat de putin) diametrul acestui preput, astfel incat decalotarea sa fie completa? Precizez ca dureri am avut in urma cu 6-7 ani, cand nu puteam decalota nici pana sub gland si eu tot fortam, fara sa-mi dau seama ca nu e bine (am citit ca asta duce la parafimoza), insa doar atunci. Deci, decalotarea se face pana sub gland, iar recalotarea doar cu mana, ramanand "inelul" stramt al preputului dupa gland.
Cu speranta ca ma veti putea ajuta cu niste sfaturi utile, va multumesc anticipat!
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Imposibilitatea decalotării penisului
  •