Fire de par albe in barba, tratament!

25-08-2013
StefanAdrian
Nu este medic/terapeut
StefanAdrian
Buna seara,


Ca sa incep cu inceputul, am constatat ca am 3-4 fie de par albe in barba sub gura mai exact, care ar fi problema? Este din cauza stresului? Avand in vedere ca nu am o varsta inaintata. Am 24 de ani.
In cap nu am nici un fir de par alb, doar la barba. Sa fie oare o acumulare mare de peroxid de hidrogen in piele in foliculi?
Cum pot combate acest lucru? Am citit pe internet si m-am informat ca exista mai multe tipuri de tratamente cu catalaza pastile ( este o enzima ), lotiune sau solutie care repigmenteaza parul ( tratament ). Dar si pastile care nu le mai retin acum numele.

http://www.opiniatimisoarei.ro/s-a-descoperit-tratamentul-care-ar-putea-impiedica-albirea-parului-odata-cu-varsta/07/05/2013

Stiu ca exista si tratamente nu numai banala vopsea de par, sau banalul truc pentru a masca acele fire ( ma rog la barba nu e cazul )
Stiu insa ca peroxidul de hidrogen se acumuleaza in foliculii parului si determina albirea firelor de par, acesta este mecanismul. Sunt foarte ingrijorat si stresat din cauza asta. Nu pot sa imi scot din cap acest lucru.

Stiti voi un tratament folosit util pentru albirea firelor de par indiferent ca este vorba de barba sau podoaba capilara.

Va multumesc anticipat!
4 comentarii
0
26-08-2013, ora 11:57
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Din pacate unele persoane albesc mai devreme decat altele. Nu-i musai sa iti apara la tample prima oara...
Cunosc femeie care a inceput sa albeasca in perioada liceului si de asemenea barbat ce la 29 de ani are numeorase fire albe in zona barbiei si scalpului. Nu prea exista tratament care sa dea mari roade impotriva albirii parului, este genetic. Parintii tai au albit devreme?
Nu cred ca e cazul sa te ingrijorezi pentru cateva fire albe, daca ai 3 fire albe asta nu inseamna ca se vor inmulti alarmant in urmatorii ani. Poate ai fost mai stresat in ultimul timp.
Mie la varsta de 25 de ani mi-au aparut o gramada de fire albe pe acare acum nu le mai am, pur si simplu au cazut si nu au mai reaparut. Acum am 29 si niciun fir de par alb.
Nu te mai stresa, stresul cauzeaza aparitia firelor albe.
0
26-08-2013, ora 17:04
StefanAdrian
Nu este medic/terapeut
StefanAdrian
Nu este genetic. Parintii mei nu au albit au 5 6 fire pe numarate si au peste 50 de ani. Stau foarte bine la acest capitul din punctul meu de vedere. Iar bunicii mei au putin mai multe fire, este logic. Nu cred ca este pe fond genetic. Genetic stam foarte bine, de aceea ma si mir si am postat aici.
0
27-08-2013, ora 13:46
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Nu te ingrijora, dupa cum am spus, nu-i musai sa iti apara mai multe in viitorul apropiat. Firele albe apar si dispar la varsta asta.
0
12-03-2018, ora 23:26
Asta e un nume
Nu este medic/terapeut
Asta e un nume
Si eu am 3-4 fire de par in barba(cioc) si am 17 ani nu stiu din ce cauza fac sala am o alimentatie buna fara zahar prajeli multe vitamime ect, care o fi cauza?va rog ajutati ma
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.