Fire resorbabile multifilament

29-01-2014
Mihaela88
Nu este medic/terapeut
Mihaela88
Buna seara,

In urma unei interventii chirurgicale laparoscopice pt indepartarea unui chist ovarian, inciziile au fost cusute cu tipul de fire din titlu. Dl doctor a spus sa imi scoata totusi firele dupa 10 zile pt ca ele se resorb abia in 4 saptamani.
Problema e ca am reusit sa fac programare abia peste 17 zile.

Pot aparea complicatii daca astept saptamana in plus?

Va multumesc,
Mihaela
3 comentarii
0
29-01-2014, ora 22:53
ACL
Nu este medic/terapeut
ACL
Buna eu am avut la cezariana asa si nu am avut nici o problema. Si eu urmeaza sa ma operez paroscopic de un fibrom. Anestezia cum a fost? Ai avut probleme?
0
30-01-2014, ora 05:39
Mihaela88
Nu este medic/terapeut
Mihaela88
Nu au fost probleme pe moment, a fost anestezie generala. Probleme ar fi acum..greata in special. Sper sa treaca cat mai repede.
0
30-01-2014, ora 16:28
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
Nu toata lumea reactioneaza la fel in aceleasi situatii, eu de exemplu nam avut nici un fel de problema dupa nici una din operatii( trei cu anestezie generala) chiar daca man avut stare la terapie intensiva, iar legat de fire atata timp cat sunt resorbabile inseamna ca ele se autodistrug dupa un timp, sau sunt distruse de organism in timp.
Daca sunteti rele de durere sa stiti ca si scoaterea lor aduce putina jena, si sa stiti ca daca mai raman resturi de fire nu este o problema ca organismul le scoate singur prin crearea de puroi si le da afara si cand faceti baie le scoateti singure.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: