Fisa de examinare stoica

23-02-2011
piulitza
Nu este medic/terapeut
piulitza
Buna ziua,
Am si eu o mare nelamurire...am urmatoarea fisha de examinare...a mamei mele...58 ani...

Diagnostic trimitere...Metroragie in climax...piesa trimisa..fragmente de col uterin...endometru hipertrofic...

EXAMEN MACROSCOPIC care contie: 4 fragmente
a) 2 albicioase sidefii nodular membranoase cu componenta nodulara de 2mm continuata cu codita filiforma de 8 mm..cealalta de 4mm
b) celelalte 2 : un fragment negricios ischemiat de 3-4 mm si al 2lea fragment ca o membrana infartizata.

EXAMEN MICROSCOPIC: a)fragment col cu epiteliu scuamos cu hiperplazie de celule bazaloide cu anizocarii in 1/2-2/3 din grosimea epiteliului (CIN1-CIN2)
b)fragment de col rtapetat de epiteliu scuamos. in partea profunda prezinta infiltrate celulare atipice cu celule fuziforme;
c) coaguli ce contin un fragment de epiteliu scuamos atipic(CIN3)
d)coaguli cu epitelii scuamoase dsiplazice dar si un fragment cu infiltrate celulare atipice
e) produs chiuretaj-coaguli ce contin insule de celule scuamoase cu atipii si mitoze atipice.
DIAGNOSTIC HISTOPATOLOGIC
pe fragmentele de col si produsul de chiuretaj aspecte graduale de la CIN1 la CIN3 si aspecte de CARCINOM SCUAMOS NECHERATINIZAT INFILTRATIV..

Va multumesc!!! astept un raspuns cu cat de grava este aceasta si daca se poate opera sau exista un tratament special.-
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.