Fisura peroneu

02-02-2010
cristitraian
Nu este medic/terapeut
cristitraian
Am suferit in urma cu 7 luni un mic accident in care m-am ales cu o fisura de peroneu. Intre timp nestiind ca am fisurat peroneul am continuat sa joc fotbal de 2 ori pe saptamana ignorand durerea care s-a diminuat aproape total dupa o luna. De curand am intensificat antrenamentul si a inceput din nou sa doara. Am apelat la un medic de medicina sportiva care mi-a pus diagnosticul. El mi-a spus sa nu fortez piciorul timp de 3 luni si apoi pot sa reiau antrenamentele linistit. Imi pare rau ca nu i-am pus mai multe intrebari. Ce inseamana sa nu fortez piciorul(adica cat pot sa merg, avand in vedere faptul ca ma mai doare f. putin dupa 3 saptamani)? Sigur nu e nevoie de gips? Cand pot sa merg mai mult de 5 km? Dupa cele 3 luni as vrea sa incep un antrenament destul de intens( ma antrenez pt. un maraton), care se v-a intinde pe 6 luni. Credeti ca o sa fiu in stare sau o sa reapara fisura. Multumesc.
6 comentarii
0
03-02-2010, ora 20:41
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Nu se poate exprima o parere fara cunoasterea dosarului radiologic.
In principiu la 7 luni fractura este consolidata; o fractura a maleolei fibulare neglijata poate insa ascunde si alte leziuni ale gleznei, ce va pot compromite viitorul sportiv.
Trebuie sa consultati un ortoped cu experienta.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
04-02-2010, ora 00:01
cristitraian
Nu este medic/terapeut
cristitraian
Multumesc pt. ca ati raspuns. Fisura se vede vag la 5 cm deasupra maleolei fibulare(a trebuit sa fac 2 radiografii ca sa se observe). Nu se vede deloc sa se fi format calus dupa cele 7 luni(nu stiu daca e normal), dar se simte o "galma" dura la palpare in zona aia, dar care se micsoreaza pe zi ce trece(mentionez ca a trecut o luna de cand mi s-a pus diagnosticul, durerea era punctiforma exact unde e fisura si galma a aparut la 24 ore de la efort).Lovitura initiala a fost cu tot piciorul de un perete, deci banuiesc ca prima care a atins peretele a fost maleola fibulara fiind in relief. Piciorul e stabil(banuiesc ca ligamentele sunt ok) si acum nu ma mai doare deloc. Nu prea mai vreau sa merg la ortoped deoarece am fost la 4 care mi-au recomandat antiinflamatoare, fizioterapie dar fara sa fi observat fisura, fara nici un efect (nu erau interesati de mica mea durere). Acum trebuie sa astept cele 3 luni sa vad cum reactioneza dar ma bantuie gandul ca o simpla fisura nu s-a vindecat in 7 luni...Oricum o sa-mi fie ffff greu sa renunt la sport. Despre ce leziuni ascunse credeti ca e vorba, si cum pot sa le depistez fara sa merg la medic..Multumesc..
0
04-02-2010, ora 00:10
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Nu exista metode de "scanare" a organismului gen Star-Trek. Singur medicul cu buna pricepere si specializare poate decela problema D-voastra.
Exista zeci de de leziuni "oculte", dificil de diagnosticat, dar care pot afecta viitorul gleznei D-voastra, cum sunt, de exemplu, leziunile osteocondrale ale domului talian.
Este o mentalitate foarte paguboasa evitarea medicului, chiar daca 4 ortopezi diferiti nu v-au diagnosticat corect.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
04-02-2010, ora 11:58
cristitraian
Nu este medic/terapeut
cristitraian
MULTUMESC
0
14-03-2010, ora 00:18
cristitraian
Nu este medic/terapeut
cristitraian
Am deja 10 saptamani de cand fac repaus si inca simt o ushoara jena la picorul cu pricina. Credeti ca e normal? Peste 2 saptamani imi pot relua activitatea sportiva si o sa dau o fuga si la medic sa fiu sigur ca sunt pregatit. Dupa cat timp de la fisura se poate vedea calusul pe radiografie ? O leziune osteocondrala a domului talian, sau alta leziune "oculta" poate fi imposibil de tratat incat sa-mi compromita viata sportiva?Multumesc
0
14-03-2010, ora 18:20
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Asa dupa cum v-am precizat deja, un consulta detaliat si specializat poate evalua, clinic si radiologic, starea gleznei. Exista unele leziuni grave care, in lipsa tratamentului, pot compromite definitiv viitorul sportiv.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: