Fisura timpan, au trecut 2 luni, simptomele persista

02-01-2012
1221
Nu este medic/terapeut
1221
Buna ziua, dupa multe mesaje citite, a venit si randul meu sa-mi prezint cazul: in urma unei palmi peste urechea dreapta, primita acum 2 luni, m-am ales cu o fisura de timpan. M-am dus in aceeasi zi la orl, mi s-a spus ca am o fisura nici mare dar nici mica, am asteptat 6 zile, timp in care am luat antibiotice orale, apoi am fost suspus unei interventii prin care mi s-a aplicat o pelicula, nu stiu de care. Peste 2 saptamani am fost la control, mi s-a zis ca fisura s-a inchis si ca este bine, am fost si in Germania la o clinica, la un control, unde mi s-a facut o audiograma, a carei rezultat a fost 'normal', mi s-a spus ca am avut o gaura mica in centrul timpanului, care s-a inchis. Din greseala mi-am suflat un pic mai tare nasul, uitand de timpan, si am simtiti o senzatie neplacuta in ureche, sper ca n-am facut niciun rau. In decembrie m-am intors in tara, am fost din nou la control, inainte de craciun, mi s-a zis aceeasi poveste: e bine, fisura s-a inchis. Problemele sunt: cand e liniste aud un tiuit, nu prea puternic, dar este acolo, daca ma concentrez asupra lui se aude mai tare, iar am o senzatie de greutate as zice in urechea respectiva. Inima imi batea destul de tare incat imi auzeam pulsul in ureche, dar asta cred ca a fost de la soc si teama, intre timp s-a mai domolit.
Alta problema ar fi ca la zgomote cum ar fii pocniturile ( aprindere bec, bricheta, de genu asta), urechea imi este sensibila, parca simt cum vibreaza timpanul cu o usoara intarziere, si ma deranjeaza acest lucru. Mi-au iesit din ureche niste bucati ca de sange uscat dupa cicatrizare, poate o fii pelicula, am inteles ca se da jos sau ramane acolo, nu stiu. Baie fac cu dop, am sa merg in februarie la alt control, insa, inainte cred ca am sa merg si la un cabinet privat. Precizez ca am 21 de ani. In concluzie ce ma deranjeaza este tiuitul care il am de 2 luni, senzatie de greutate sau presiune, nustiu cum sa descriu dar e diferit fata de urechea sanatoasa, in care nu simt nimic, si sensibilitatea la pocnituri. Am sanse la o recuperare totala ? Faptul ca fisura a fost in centrul timpanului este mai grav decat intr-un alt loc ? Va multumesc anticipat.
1 comentarii
0
02-01-2012, ora 07:20
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. da sunt sanse la recuperare totala.. CU conditia sa inveti sa sufli corect nasul.. ( fiecre parte, separat) si sa faci control la ORL.. pentru nas, rinofaringe si trompa lui eustache.. de acolo pot veni senzatile de disconfort in urechea medie
2 NU mai cauta si mai asculta acel sunet... neglijazal..
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.