Fitness sau aerobic? Care este mai eficient?

07-03-2012
Mihaela_26
Nu este medic/terapeut
Mihaela_26
Buna! In primul rand vreau sa mentionez faptul ca am 24 ani, inaltime 1.64, 49 kg, nu ma vait ca sunt grasa in schimb am probleme cu celulita pe picioare (coapsele exterioare) si fund. Vreau sa stiu ce mi-ar fii mai de folos, aerobicul sau fitnessul? Eu am banda de alergat dar dupa ce alerg 5 minute cu 8km/h (cu incalzire inainte) mi se contracta foarte tare zona imediat mai jos de sub buric, am incercat sa aleg, sa trec de aceasta durere, dar fara rezultat, am mai scazut din viteza sa ma linistesc, apoi am crescut iar si tot ma durea f tare, dar continui alternand vitezele cam 20 min. Ideea este ca nici nu prea am ambitie si dc m-as duce la sala sa stea cineva cu gura pe mine sa trag tare poate ar fii altceva si din acest motiv m-ar interesa care da mai multe rezultate pt a scapa de celulita pe zonele unde am eu probleme: aerobicul sau fitness?? Astept un raspuns de la cineva care intr-adevar stie. Va multumesc.
4 comentarii
0
10-05-2012, ora 10:49
Mihaela_26
Nu este medic/terapeut
Mihaela_26
Nu-mi poate raspunde nimeni la intrebarea de mai sus?
0
14-05-2012, ora 12:48
louferygo
Nu este medic/terapeut
louferygo
Salutare.celulita poate aparea din cauza alimentatiei sau mai nou am auzit ca s-ar si mosteni (nush daca s-a demonstrat)..oricum, te sfatuiesc sa mergi la aerobic, e ff distractiv, timpul trece repede si te simti extraordinar...lucrezi toate grupele de muschi si te tonifiezi.sigur te va ajuta in legatura cu celulita... Incearca creme anticelulitice si bea multe multe lichide.sau mai bine spus apa ca sucurile sunt inamicul nr 1. Si nu in ultimul rand masaje...eu am un aparat de masaj...aplic crema anticelulitica si masez vreo 20 minute..rezultate vizibile in apr 1 saptamana, plus ca ma simt bine... Mult noroc...
0
21-05-2012, ora 12:46
dama_de_caro
Nu este medic/terapeut
dama_de_caro
aerobicul ti-l recomand deoarece slabesti si te tonifici
dar la 1.64 si 49 kg esti slaba, ar trebui in termeni medicali sa te mai ingrasi 5 kg
0
18-06-2012, ora 23:46
Silvia_BonBon
Nu este medic/terapeut
Silvia_BonBon
Buna Mihaela!tu pari a fi chiar firava, ar fi bine sa faci un sport care iti solicita picioarele, alergatul este ft bun pt cardio dar poti sa faci tae-bo sau kangoo jumps, o sa iti lucrezi bine picioarele si celulita o sa mai dispara...faza e ca trebuie sa imbini si tu mai multe metode, pt ca asa nu ai cum sa scapi de celulita...uite, eu incerc sa mananc sanatos si pana in ora 7 in timpu saptamanii, merg dansuri si ma dau cu creme anticelulitice, imi fac fel si fel de masaje pt ca daca te dai zilnic se vad efectele..
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: