fixator extern

07-10-2011
andrei0401
Nu este medic/terapeut
andrei0401
Buna ziua!
Am 34 ani.In urma cu doi ani si jumatate, in urma unui acc rutier am avut fractura de femur deschisa cominutiva.In prima faza mi s-a introdus o tija K, care s-a dovedit a nu fi buna, deoarece dupa un an si jumatate calusarea nu era f buna si aveam dureri groaznice.La o jum de an de la acc am mai avut o interventie si la genunchi - o artroscopie-ptr ca se formase calus din cauza imobilizarii si aveam si artroza.Dupa cum v-am spus mai devreme ca tija nu era buna mi s-a schimbat cu o alta care s-a dovedit a fi cea de care aveam nevoie.Intr-un timp destul de scurt incepusem sa ma simt destul de bine.Problema este urmatoarea:in urma fracturii mi s-a scurtat membrul cu 3 cm si la sf lui iunie am facut operatie de alungire cu fixator extern.Dupa terminarea alungirii am facut si transfer de continut medular in acea zona.Acum am fost la control si se pare ca nu s-a format calus aproape deloc(doar un mic firicel pe langa tija).medicul a spus sa mai stau o luna si jum cu fixatorul si dupa aceea sa luam o hotarare.Credeti ca este normal ca dupa atata timp sa fie doar atat de putin calus?eu sunt putin disperata.Cred ca este ceva in neregula deoarece imi trosneste f tare femurul, cu dureri.Dl.dr a spus ca nu isi explica de ce se intampla asta, dar eu cred ca asta afecteaza.Mentionez ca de cand mi s-a aplicat fixatorul nu am calcat deloc in picior si am inceput sa am probleme cu bazinul si cu coloana.Nu stiu cat o sa mai suport.Sper sa imi raspuna si mie cineva cu o parere.Va multumesc!
3 comentarii
0
08-10-2011, ora 17:45
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Problema este una complexa acum, dupa 3 interventii la nivelul femurului.
Parerea mea este ca nu trebuia sa riscati o a 3-a interventie, cei 3 cm fiind aproape insesizabili si, oricum, compensabili prin talonete, incaltaminte sau chiar prin auto-adaptarea coloanei vertebrale si a bazinului.
Asa, dupa decizia de alungire cu fixator extern (extrem de riscanta) ati intrat in "escalada interventiilor", fara sa poate fi emis un prognostic asupra succesului.
Exista o solutie moderna de alungire, in focar inchis si cu tija telescopica "cu clichet", insa nu cred sa fi patruns in Romania aceasta tehnologie...
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-Picior
0
10-10-2011, ora 15:23
andrei0401
Nu este medic/terapeut
andrei0401
Va multumesc ptr raspuns.Nici eu nu cred ca a aparut aceasta metoda in romania, nici cea cu fixator extern nu a aparut de multa vreme la noi.Dvs. credeti ca din cauza suprasolicitarii femurului prin interventii repetate sa existe aceasta intarziere de calusare?Credeti ca trebuie sa am mai multa rabdare?Daca stiam ca o sa se intample asa nu mai faceam interventia, dar acum este prea tarziu.Era destul de incomfortabil si am zis sa evit problemele ce aveau sa apara in timp cu coloana.Sper ca acele pocnituri, care le simt in os, sa nu intarzie calusarea.
0
12-10-2011, ora 23:10
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Metoda fixatorului extern se utilizeaza in Romania de multe zeci de ani.
Este evident ca operatiile repetate scad capacitatea de consolidare a osului.
Cat despre acele "pocnituri", este imposibil de precizat originea lor fara examen clinic local si fara studierea radiografiilor.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.