Fizic sau psihic?

04-03-2011
mihaelabulea
Nu este medic/terapeut
mihaelabulea
BUNA! e vorba de fetita mea in varsta de 8 ani.e foarte energica si foarte sensibila in acelasi timp.isi pune mereu intrebari cum ar fi:"de ce nu mai vrea prietena ei sa se joace? sau de ce nu se poate sa fie ca in filme totul frumos?", "daca la scoala nu va stii bine lectia?".pune suflet prea mult si sufera cand totul din jurul ei nu e cum ar vrea sau cum ar trebui sa fie.mentionez ca eu sant in strainatate pe o perioada de cateva luni si ea e acasa cu sora si bunica ei.ceea ce ma ingrijoreaza este ca acum putin timp in urma, nemultumita de toate, a facut o criza sau nu stiu cum sa o numesc faptul ca i s-au intepenit picioarele.bunica ei s-a speriat si a chemat salvarea dar cand au ajuns ea si-a revenit.i s-au facut in zilele urmatoare analize de sange si urina din care reiese ca are putina lipsa de calciu.i s-a administrat calciu tablete.acuma problema e alta :se plange de dureri de stomac, de burta, e foarte agitata si in cateva ore vomita, un lichid, nu ceea ce a mancat.apoi e epuizata nu poate merge la scoala si i se face foame.mentionez ca mananca bine si regulat.in urma acestor simtome si a analizelor i s-a recomandat bunicii sa o duca la psihiatrie infantila invocand lipsa mamei drept cauza a problemelor ei de sanatate.acolo i s-a dat o reteta cu med care sa o linisteasca si cu recomandarea sa vina mama acasa cat de repede, starea de rau si de voma se repeta la cateva zile iarasi fapt care ma ingrijoreaza.eu voi ajunge langa ea in cateva saptamani dar pana atunci as vrea sa stiu problema e fizic sau psihic?poate genera psihicul o boala fizica?...sau e posibil sa fie bila o problema?va multumesc si va doresc sanatate
10 comentarii
0
04-03-2011, ora 20:10
pulberedestele
Nu este medic/terapeut
pulberedestele
Fetita sufera un stress emotional, un distress, si cum spunea cineva, stressul este o reactie nespecifica a organismului la actiunea diversilor stresori.Aici aven stresori psihici, si uitati ca nespecificitatea isi face prezenta, apar tulburari somatice.Domeniul se numeste psihosomatica, e disciplina de facultate.Existade asemenea tulburarea de conversie, cand in prim plan apar tulburarile organice, somatice adica, in spate fiind suferinta psihica.Probabil ca are nevoie de suport emotional!
0
04-03-2011, ora 20:16
pulberedestele
Nu este medic/terapeut
pulberedestele
Da, o boala psihica poate da, in felul povestit mai sus, o suferinta fizica(somatica, organica).Bine, ca uneori mai scade si imunitatea pe fondul scaderii starii emotionale!Aveti grija cu un copil sensibil si istet, reveniti la el, oricat v-ar fi de greu!
0
04-03-2011, ora 20:35
pulberedestele
Nu este medic/terapeut
pulberedestele
Offff, si n-as fi vrut sa spun asta, daca sufera psihic?Ca medicul parca asa zice.Mare grija sa aveti de ea!
0
07-03-2011, ora 00:09
Psiholog Ioana Panculescu
Psihologie, BUCURESTI
Psiholog Ioana Panculescu
De cand face fetita psihoterapie?
0
07-03-2011, ora 00:11
Psiholog Ioana Panculescu
Psihologie, BUCURESTI
Psiholog Ioana Panculescu
Cea mai buna psihoterapie pentru copii este prin joc.
Nu bagati copilul pe medicamente
0
10-03-2011, ora 10:03
Elenico
Nu este medic/terapeut
Elenico
Buna ziua ! sunt mamica unei fetite de 3 ani si 8 luni si as avea o nelamurire. Fetita mea este o fire sensibila, fricoasa, foarte atasata de mama si cam plangacioasa. Problema ar fi urmatoarea : fetita nu alearga ca si alti copii de varsta ei, nu stie sa sara si spune ca oboseste repede. Am fost anul trecut la ortoped si a fost diagnosticata cu platfus si scolioza. Facem gimnastica medicala, dar nu prea vrea sa faca toate exercitiile, spune ca este greu si ca nu poate. Ca si greutate are 24 Kg si o inaltime de 1m si 7 cm. Intrebarea mea este pot fi aceste manifestari de lene si neputinta de ordin psihic ? daca da cum as putea sa o ajut ? Mentionez ca fizic este destul de puternica cand impinge sau trage ceva, de vorbit vorbeste destul de bine. Multumesc frumos pt orice raspuns !
0
11-03-2011, ora 00:08
Rica Venturiano
Nu este medic/terapeut
Rica Venturiano
Buna ziua

Scolioza la copii poate fi corelata si cu un nivel mai redus de melatonina. Asta nu implica obligatoriu sa-i administrat melatonina (in nici un caz din cea de 1 mg sau mai mult) In primul rand ganditi-va daca doarme 10-6 dimineata, ferita de surse de lumina.

Daca vorbiti engleza cititi aici, daca nu, tipariti si dati unui medic.

http://www.scoliosisjournal.com/content/2/1/6

Pt oboseala va puteti gandi si la un fel de regim low-carb, cautati detalii.
0
14-03-2011, ora 09:30
Elenico
Nu este medic/terapeut
Elenico
Multumesc pt raspuns am sa ma informez in legatura cu ideile pe care mi le-ati propus !
O zi buna !
0
16-03-2011, ora 10:57
miruna68
Nu este medic/terapeut
miruna68
Sper sa nu fiti atat de naiva sa tratati scolioza cu melatonina, care este un hormon. Probelemele fetitei sunt legate de metabolismul calciului care este dereglat. Daca ati dat la copil vitamina D, calciu sau vigantol sau ati luat in timpul sarcinii aceste medicamente nu trebuie sa va mirati de aceste dereglari. Apar foarte foarte des de la ele si este cea mai mare prostie care se face de cateva decenii incoace. Insa si fara aceste medicamente pot aparea dereglari. Aceste dereglari celulare (nu este vorba de lipsa de calciu! ) pot fi vindecate numai cu ajutorul remediilor homeopate. Mergeti la un medic homeopat bun, orice altceva este pierdere de timp important.
0
16-03-2011, ora 23:24
Elenico
Nu este medic/terapeut
Elenico
Draga d-na Miruna ! Ce va face sa credeti ca i-mi tratez copilul dupa ureche ?
Daca vreau sa ma informez si sa mai cer niste pareri, este dreptul meu si vreau sa fiti convinsa ca nu sunt deloc o fire naiva, dar viata m-a invatat ca este bine sa vorbesti cu cat mai multi oameni pt ca asa ai sanse mai mari sa-ti rezolvi problemele. Am fost si la homeopat dar deocamdata nu am obtinut rezultate favorabile (am fost pt alte pb ).Oricum eu va multumesc pt sfatul dvs am sa-l iau in considerare !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul