Flegma alba in gat

04-05-2017
TnIL
Nu este medic/terapeut
TnIL
Buna ziua! In urma cu 3 luni, am avut o tuse puternica ce m-a tinut foarte mult(in jur de o luna), puternica in sensul ca ma trezeam noaptea din somn sufocandu-ma de la atata tuse. Am facut antibiotice si mi-a trecut treptat, dar de 3 luni, tot am o flegma in gat carea jeneaza foarte mult, si o pot elimina doar daca tusesc sau daca imi trag totul de pe nas in gat. De obicei, ce elimin tusind, este saliva transparenta, in care sunt bucatele de flegma alba, mai multa cantitate de flegma eliminand cand imi trag nasul. Mentionez ca si in momentul in care ridic capul in sus, simt o mancarime putin mai sus de marul lui Adam, ce imi provoaca o tuse usoara, urmand sa elimin flegma, iar dupa cand ridic iar capul, timp de ceva timp, nu mai simt mancarimea. Diagnosticul dat medic in momentul cand aveam tusea aceea puternica, a fost de Pneumonie Interstitiala, daca ajuta la ceva. Fumez de 1 an jumate, am varsta de 16 ani. Care poate fi problema, si cum pot scapa de acea mancarime ce imi provoaca tusea aceea cu eliminare de flegma si in special de flegma? Multumesc!

Am uitat sa mentionez. De cand cu toate astea, in momentul cand tusesc gen din plamani, tusesc cu un fel de fluierat.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce îmi dreg vocea întruna?
  • Flegma în gât - ce este și de ce apare?
  •