flegmez verde si dupa extirparea amigdalelor la cinci zile dupa operatie

28-04-2013
juanytto
Nu este medic/terapeut
juanytto
buna ziua.
am 37 de ani si sunt mecanic auto.
in ultima spatamana din ianuarie m-am umflat in gat si am facut febra o zi
o saptamana de augumentin
m-am dus la munca si dupa patru zile ma intors boala
am inceput sa am flegme galbui si verzi. nu am facut febra.respiram greu si am fost si am facut si un film la plamani care a fost ok.
inca o saptamana de doxiciclina. am inceput apoi munca dar am inceput sa scuip noaptea de doua ori flegme verzi sau galbui portocaliu sau maro care se parea ca e sange stat. am mai luat eu ceva coldrex, decasept.
la 10 zile de la ultimul tratament intr-o dimineata am scuipat cheag de sange proaspat
m-am panicat si la urgenta. cand sau uitat in gat sau speriat ce mari sunt amigdalele.
mau internat, o saptamana de penicilina si gentamicina. in spital am avut curent de aer in toate camerele.la externare am mai luat cinci zile cefalexin. inainte sa termin cefalexinul am inceput sa am dureri de cap, muci. la control automat, mi sa zis raceala.am terminat cefalexinu, am continuat o saptamana cu biseptol. am scapat de raceala si am inceput alt tratament de 30 de zile recomandat de doctor cu isoprinosine.am inceput munca. cand ma umflam in gat, cand imi trecea. am inceput sa flegmez iar noapte de noapte de doua sau de trei ori ca se aduna in gat si ma trezeam, culoare galbui portocalie, mai rar verde. la 12 zile m-am dus la doctor la control ca persista si umflatura in gat si a zis sa dam afara amigdalele ca nu mai are rost sa amanam. pe 23.04 am facut operatia. ok. am dureri acum azi fiind 28.04, e ceva normal.ma doare cu tot cu urechi, cand ma lasa, cand ma ia. a doua zi de la operatie am inceput sa scuip iar flegme cand galbene, cand portocalii, cand verzi, atat ziua cat si noaptea dar nu la fiecare scuipare, ca in perioada de recuperare banuiesc ca e ceva normal sa scuip mai des. mai contine si urme usoare de sange din cand in cand, dar banuiesc ca aia e de la cum se forteaza gatul si se inchide treptat operatia. doctorul a zis ca nu am nici o restrictie alimentara. pe 25, 26 si 27 am baut niste apa minerala carbogazoasa si sucuri carbogazoase. primele doua zile am baut ceai cu multa lamaie. ceva si a treia zi. acum am vazut pe net ca nu se recomanda. acum fac tratament de la a doua zi de la operatie cand mam si externat cu spay bioparox de patru ori pe zi cate patru pufuri in nas.
o am tras mult cu amigdalele la viata mea. o intrebare daca sunteti draguti sami raspundeti, vreau si o alta opinie.
e ceva normal cu flegmele astea? inca se curata infectia ? sunt alarmat. astept raspuns.
mii de multumiri ptr intelegere.
1 comentarii
0
28-04-2013, ora 21:17
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cicatrizare dupa amigsalkectomie dureaxa 3 saptamani. 21 de zile
daca ai citir poe forum...sper ca ai inteles ca si regimul alimentar gresit si problemele gastrice duc la aparitia acelor secretii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.