Flegmon periamigdalian drept

08-03-2012
mitza0311
Nu este medic/terapeut
mitza0311
Buna ziua!
Prima problema cu gatul am avut-o pe la inceputul lui decembrie.Atunci doctorul de familie mia prescris un tratament cu klabax 250mg 1/12ore +trahisan 7 zile.Dupa aceea nu am mai avut probleme pana pe 3-4 ianuarie.Mi-am refacut singur tratamentul si mi-a trecut.La aprox. 1 sapt. dupa ce am terminat tratamentul iar am avut probleme cu gatul si am hotarat sa iau iar acelasi tratament.Acelasi rezultat!La o saptamana durerea revenise, la fel si umflatura.De data asta am fost din nou la medicul de familia care mia prescris alt tratament si anume zinnat 250mg 1/12 ore+ faringosept 7 zile.A fost si mai ineficient.Dupa 4 zile de la terminare(in care m-am simtit bine) am avut cea mai mare durere de pana atunci, pana si gura imi intepenise si nu puteam so mai deschid la maxim.A fost la spital la ORL si m-au internat pentru flegmon periamigdalian drept si adenita acuta laterocervicala dreapta(asta scrie pe fisa de externare).am facut penicilina la 6 ore si centamicina(sau cam asa ceva) la 12 ore(cred).Dupa 4 zile de spitalizare m-au externat cu tratament 5 zile de augmentin capsule 1g 1/12 ore(desi eu ma simteam 90% normal).Acum, dupa aprox 2 saptamani de la terminarea tratamentului(timp in care am fost refacut complet) sunt nevoit sa iau dinou augmentin 1g 1/12 ore pentru ca au revenit probleme.De data asta sunt aproape sigur ca am fost expus la aer rece dar mi se pare ciudat ca in locul unei inflamatii normale sa apara dinou o problema asa de grava.Diferenta fata de data trecuta este ca amigdala sa umflat foarte putin, insa in gat am aceeasi senzatie de punga cu puroi.Sunt destul de sigur ca imi va trece cu acest augmentin.Totusi as vrea sa stiu daca pot face altceva care sa ma asigure ca nu va mai reveni..cel putin nu peste alte 1-2 saptamani.
Va multumesc!
35 comentarii 12 Înainte ›
0
08-03-2012, ora 19:04
mitza0311
Nu este medic/terapeut
mitza0311
Am uitat sa specific ca am o carie sa zic medie pe partea cu pricina, jos..si ma tem sa nu fie ea cauza infectiei.Dar in paralel cu actuala si precedenta durere in gat m-a durut si maseaua asta si inca o masea care nu are carie si e sus.Astept raspuns.Va multumesc!
0
09-03-2012, ora 10:51
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1.tratamentul corect a flegmonului periamigdalian..este INCIZIA.. ace apunga de puroi.. trebuiea sa fie incizata si drenata, altfel ea ramane acolo si la primul contact cu recele infectia se reactiveaza
2. Ai facut o mare gresala ca ai luat mereu antibiotice fara sa consultui un medic ORL.. la timpul potrivit
3 Cat crezi cxa mai rezista stomacul si ficatul tau.. la antibiotice? fara sa faci complicatii?
4 pasii corecti care tre sa.i urmezisunt
. consult stomatologic si extractia acelui dinte
. consult ORL.. si decizia de a opera clasic amigdalele sau a le micsora in volum cu radiofrecventa sau laser
.. regim stric alimentar mult timp fara nimic acru, fructe citrice si bauturi acidulate
0
11-03-2012, ora 17:01
mitza0311
Nu este medic/terapeut
mitza0311
mi-au incizat acea punga de puroi..dar probabil au facut o treaba de mantuiala.si timp de 3 zile mi-au tot spart filamentele de puroi cu pensa, dar mi s-a parut ciudat ca dupa ce mi-au spart si ultimul filament a doua zi m-au si externat..intr-adevar in acel timp am mai luat 3 doze de penicilna la 6 ore.
este absolut necesar sa imi scot amigdalele?
cam de cat timp e vorba in cazul regimului fara acru, citrice si bauturi acidulate?
multumesc pentru raspuns.
0
11-03-2012, ora 17:39
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. amigdalele pot fi scose clasic. dar pot fi micsorate cu radiofrecventa sau laser
2. regimul o sa.l tii atata timp cat vrei sa fii sanatos si sa nu te doara gatul
cand vrei sa te doara gatul... nu tii regim
0
11-03-2012, ora 22:20
mitza0311
Nu este medic/terapeut
mitza0311
si cum ar putea reveni totul la normal?fara sa ma mai tem ca imi revine durerea si infectia cum intru in contact cu aerul rece?sau sa nu mai am nevoie de regim?

in momente ca astea mi-e dor de o simpla imflamatie in gat.
0
12-08-2013, ora 21:59
adrianghita
Nu este medic/terapeut
adrianghita
Buna Seara.In data de 27/07/2013 am ajuns la urgente din cauza unui abces peritonsillar sau Flegmonul periamigdalian cum se zice la noi.Avusesem febra vre-o 2 zile, dificultati cand inghiteam si probleme in a deschide gura.Mi-au spus ca am acest abces si mi-au facut drenaj pe loc.Dupa aceea m-au internat pt 2 zile si mi-au administrat antibiotic intravenos.A doua zi m-au mai taiat odata pt a vedea daca mai am puroi dar nu au mai gasit nimic.Dupa 2 zile de tratament si analize la sange in fiecare zi m-au externat dandu-mi antibiotic(augmentin) pt 8 zile si un regim in care trebuia sa consum hrana rece plus multa inghetata(pt vindecarea rani).Dupa 9 zile de externare am fost la control si mi-au spus ca totul este in regula.La o saptamana de la control am rosu in gat pe aceasi parte pe care am avut infectia si ma jeneaza doar un pic la inghitere.Nu am febra deloc si nu am aceleasi dureri ca inainte.Este posibil ca infectia sa revina sau pur si simplu am ramas cu o sensibilitate la gat din cauza faptul ca consumam hrana rece, multa inghetata si apa rece? In prezent iau antinflamatoare si as vrea sa stiu parerea dumneavoastra.Mentionez ca eu locuiesc in Italia.Multumesc
0
13-08-2013, ora 09:37
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da.. este foarte posibil sa revina acel flegmon, abces
fati o programare si scoate amigdalele difinitiv
0
13-08-2013, ora 10:01
adrianghita
Nu este medic/terapeut
adrianghita
Va multumesc pentru raspuns.As mai avea o intrebare.Am citit pe net ca se pot scoate amigdalitele si cu ajutorul laserului.Imi puteti spune parerea dumneavoastra? Cu laser sau o operatie normala? eu as opta pt laser pt ca nu imi doresc spitalizare si nu prea sunt de acord cu anestezia si daca se poate sa imi da-ti mai multe detali despre procedura cu laser
0
13-08-2013, ora 12:52
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
amigdalele pot fi scoase si cu laser si cu radiofrecventa
NU cunosc daca in Italia se opereaza ambulator
posibil sa necesite internare indiferent de metoda cu care se opereaza
0
13-08-2013, ora 13:13
adrianghita
Nu este medic/terapeut
adrianghita
Va multumesc pentru raspunsurile dumneavoastra.Vreau doar sa mai spun ca rana s-a deschis acum o ora si a inceput sa iasa un lichid galbui (puroi cred eu), are exact acelasi aspect ca la interventia pe care am avut-o.Nu am facut febra deloc, doar puroi a iesit fara nici un pic de sange.Cred ca este infectia pe care am strans-o zilele astea.Acum singura problema este ca nu stiu daca sa mananc rece sau caldut.In perioada asta e foarte greu sa dau de un doctor pt ca sunt in concediu dar in caz de am sa fac febra sau sangeri cred ca o sa ma duc la urgente.Eu cred ca e un lucru bun ca a inceput sa iasa puroiul dar din pacate nu sunt doctor
0
14-08-2013, ora 08:40
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
punga de puroi a spart in locul slab ( unde a fost incizia)
tre sa faci gargara cu apa de gura cat mai des
mancarea tre sa fie moale si calduta, fara acru, acidulat, citric
0
14-08-2013, ora 09:05
adrianghita
Nu este medic/terapeut
adrianghita
Va multumesc
0
26-10-2014, ora 10:20
Ksi
Nu este medic/terapeut
Ksi
Buna ziua, as avea si eu nevoie de un sfat ptr. ca sunt putin speriat. Totul a inceput pe la sfarsitul lunii August cand am simtit dureri la amigdala dreapta. Dupa 2 zile si niste pastile de gat duterea s-a mutat spre urechea dreapta astfel am fost la ORL, unde inafara de curatarea dopurilor de ceara si un sfat sa iau ibuprofen cateva zile nu mi s-a facut nimic altceva. Dupa inca vreo 2 zile durerea am simtit ca se muta spre maseaua de minte din dreapta jos si aveam dureri la deschiderea totala a gurii...am mers la dentist dar nici acolo nu am primit un diagnostic concret. Totul s-a ameliorat de la sine in timp. Saptamana trecuta am plecat in delegatie in Germania si trebuia sa stau 3 săptămâni. In prima sapt am sesizat ca reapare problema cu deschiderea gurii...care s-a agravat treptat pana cand saptamana asta marti puteam doar sa mai vorbesc...nu puteam manca ptr ca maxilarul era blocat. Am mers de urgenta la ORL unde mi s-au prescris Antibiotice, ceva Cortizon si Ibuprofen 600.A doua zi am avut din nou consultatie de dl. doctor, eram mai bine, deschideam gura mai bine... am putut sa mananc astfel ca mi s-a zis sa continui cu tratamentul, dar sa merg la consultatie si la dentist. Asa am si facut..la dentist mi s-a spus sa continui tratamentul si de indata ce dispare inflamatia sa scot maseaua de minte care impinge in dintele din fata.
Am continuat tratamentul insa ziua urmatoare am facut febra 39.4 si frisoane. Am fost din nou la dentist(altul) care mi-a facut un film dentar si spus ca maseaua trebuia scoasa cat mai repede si m-a trimis la chirurg maxilo-facial. Chirurgul a spus si el ca primul dentist, sa astept sa dispara infectia si apoi sa scot maseaua...in conditiile acestea am ales sa ma intorc de urgenta in tara unde am consultat din nou un chirurg maxilo-facial care mi-a facut o injectie intravenos cu ketonal si m-a programat ptr extractie in dupamasa aceea. (asta era vineri). Am decis sa mai cer o a doua opinie si am fost la inca un chirurg maxilo-facial...singurul care a fost dispus sa pipaie cu degetele prin gura mea care abia se deschidea si mi-a zis ca intradevar maseaua va trebui scoasa insa problema mea actuala se trage de la amigdala si anume...aveam un flegmon periamigdalian. Nu am mai facut extractia de masea in schimb m-am internat ieri la secţia de ORL unde a fost drenat acest flegmon...a scos o seringa intreaga de puroi...apoi incizat si largit cu o pensa. Astazi de dimineata a umblat doctorul ORL cu pensa din nou acolo si a mai reuşit sa scoata ceva. Problema mea este ca gura este la fel de inclestata si ganglionii de la baza gatului sunt la fel de inflamati. Practic nu observ o imbunatatire concreta. Chiar si doctorul ORL era nemultumit de cum evoluaza situatia. Ar mai trebui sa iau in calcul ceva? In mod normal cat timp dureaza ca ganglionii sa se retragă? Simt ca ei ma jeneaza si ma impiedica sa deschid gura. De altfel sumt parca acum si gingia pe partea aceea mai inflamata...
0
26-10-2014, ora 18:35
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
poate dura si pana la 3 saptamani vindecarea..fiindca sa diagnosticat tarziu cauza problemelor si infectia a mers in ganglioni... puteai foarte usor sa faci o mediastinita
ma mir ca nici in germaniau nu au depistat cauza corecta
acum dupa vindecare tre sa scoti si maseua..dar sfatul meu este sa scoti si amigdalele..fiindca stiu ca se mai repeta aceste flegmoane
0
26-10-2014, ora 18:41
Ksi
Nu este medic/terapeut
Ksi
Multumesc mult pentru raspuns.Deci recuperarea este lenta, este vorba de recuperare totala sau ameliorare in 3 saptamani? cand ar trebui totusi sa pot deschide gura mai mare? Momentan abia daca pot sa scot limba printre dintii din fata.
0
30-10-2014, ora 11:20
Ksi
Nu este medic/terapeut
Ksi
A trecut aproape o saptamana de cand sunt internat. Dl.Doctor a deschis in fiecare zi flegmonul ptr a permite drenarea. Doar sambata si luni a iesit puroi, in rest doar sange. Astazi este prima zi cand nu l-a deschis si a decis sa mai asteptam sa vedem cum evolueaza si daca maine trebuie incizat din nou sau nu.Gura se deschide mult mai larg acum, nu complet(cum era inainte)insa e mult mai bine, problema actuala: flegmonul este inca unflat si nu cedeaza. S-a mai retras fara de cum era initial insa tot e destul de mare. Din cate am inteles ar fi trebuit sa dispara pana acum !? Este cazul sa ma ingrijorez? inafara de faptul ca il simt cu limba si ma jeneaza usor la mancat, nu am nicio durere sau alt simptom. Ati spus ca recuperarea poate dura pana la 3 saptamani. Va refereati la recuperare totala sau?
0
30-10-2014, ora 21:23
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
in medicina nu exista termeni de comparatie
intreaba medicul daca nu vrea sa.ti scoata amigdalele de tot acum...
sun anestezie totala, muschii se relaxeaza si o sa poti deschide gura
sub protectia antibioticelor se pot scoate amigdalele si in faza acuta ( la cald)..asa e termenul...
0
06-01-2015, ora 19:55
tronko
Nu este medic/terapeut
tronko
Buna seara si la multi ani!Am 24 de ani si de copil in fiecare iarna am avut probleme cu amigdalele.Acum un an si jumatate m-am hotarat sa le scot.De la amigdalectomie si pana acum nu pot spune ca m-a mai durut in gat sau ca s-a mai inflamat. Acum 3 zile am simtit niste dureri in gat, de la primele simptome am baut doar ceai, am luat pastile de supt pt dureri de gat si paracetamol sinus.In urmatoarea dimineata, m-am trezit cu un flegmon imens, si ft tare(dur), din cauza ca nu puteam ajunge la medic in ziua respectiva, am luat Klacid o pastila la 12 ore, Dupa 2 doze de antibiotic, starea mea nu se imbunatatise deloc, ba chiar eram mult mai rau(febra, frisoane). in aceasta dupa-masa am ajuns la medic, mi a spart flegmonul cu mare greutate, eu aproape am lesinat de durere. intrebarea mea pt dvs si ceea ce ma nelinisteste cel mai mult: De ce recidiveaza acest flegmon, amigdale nu mai am, amigdalectomie a fost facuta degeaba?banuiesc ca si iarna urmatoare o sa patesc acelasi lucru. in toti acesti ani, din cauza tratamentelor cu antibiotice, m-am ales cu alte necazuri(ulcer esofagian, candidoza, niste pete pe scalp). O sa ma confrunt cu problema asta toata viata?
0
06-01-2015, ora 22:01
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
posibil amigdalele erau prea mari si de la atatea amigdalite facuse ceva aderente acolo ( daca amigdalele erau scoase in copilarie..era mai corect)
Aderentele.. NU au permis medicului sa scoata tot tesutl limfatic
a mai ramas un rest si cateva cripte acolo in care maistagneaza infectia
este foaet simplu si usor sa faci CRIPTOLIZIS cu Radiofrecventa
practic cu radiofrecventa ( sau si cu laser) se poate distruge, volatiliza acel rest de tesut limfatic
0
07-01-2015, ora 09:51
tronko
Nu este medic/terapeut
tronko
Va multumesc pt raspuns si pt sfat.Eu am fost la medicul care m-a si operat, el mi-a spus ca de la amigdale nu are cum sa mai fie si ca de vina este dantura, desi pe mine nu ma doare nicio masea, nici gingia, ma doare si este umflata partea dreapta din cerul gurii unde se afla flegmonul, si sub maxilar, exact aceeasi poveste ca si pana sa mi le scot.Cred ca cel mai bine este sa vad si alt medic.Multumesc din nou.
0
07-01-2015, ora 12:50
Ksi
Nu este medic/terapeut
Ksi
Salut Tronko, sfatul meu este sa nu sari imediat sa iti scoti maselele... si eu am primit aceleasi sfaturi, daca ma luam dupa primii 4 medici care m-au consultat acum eram si fara masele de minte si fara amigdale. La o una dupa operatia de flegmon eu inca aveam o stare generala proasta, mereu senzatie de febra (desi temperatura nu aveam), si aveam tot timpul sentimentul ca sunt inflamate amigdalele desi ASLO si restul de analize de sange au iesit perfect. am urmat un tratament homeopat - Tomsilotren - pe mine m-a ajutat foarte mult!

Ce ma deranjaza insa... la vreo saptamana dupa externare tot pe partea dreapta unde am avut flegmonul, insa putin mai spre cerul gurii, imi aparuse ceva ca o basica, fistula...nu stiu exact ce este, care se umfla si ma deraja simtindu-i prezenta in gura. La inceput drena insa ulterior doar se umfla fara sa colecteze nimic...o data la 2-3 zile se spargea (probabil in urma periajului) dupa care totul era in ordine pana reaparea si tot asa. Apoi s-a vindecat de la sine si timp de aproape 2 saptamani nu au mai fost probleme pana cand a reaparut insa nu acolo unde se facea de obicei ci de data asta exact in zona unde a fost flegmonul. Povestea este aceeasi, nu dreneaza, nu colecteaza...se umfla... ma doare usor zona...mai mult discomfort ca ii simt prezenta, cand se sparge este totul in regula. D-le Dr. Flueraru, aveti cumva idee ce ar putea fi si cum as putea sa scap de acest inconvenient. Medicul dentist la care am fost de curand ptr a rezolva niste probleme dentare a spus ca nu stie ce este si sa incerc sa merg la medicul ORL care a facut interventia.
0
07-01-2015, ora 14:48
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
puteti trimte pe adresa mea pe hotmail.
poze cu locul cu pricina sa vad desprte ce este vorba
nu pot ghici asa numai din descriere
0
22-05-2015, ora 00:39
alexasig
Nu este medic/terapeut
alexasig
Buna seara,
In aceasta seara am avut senzatia ca am ceva in gat.
Am reusit cu ajutorul unei lanterne si o oglinda sa vad ce este.
Este o proeminenta de circa 2-3 cm si diametrul de 6-8 mm, ca o lunga care atunci cand este pozitionata inspre exterior (dinti) sta pe limba in partea din spate a acesteia.
Este grava aceasta afectiune?
Tin sa spun ca de fiecare data cand vremea este umeda si rece imi apar dureri in gat si incep sa elimin secretii din gat.
Nu am nici o durere, doar disconfort.
Ce imi recomandati sa fac?
Mentionez ca pana la acum (41 de ani) nu am avut nici o problema majora de sanatate si nu sunt fumator.
Multumesc mult.
0
26-05-2015, ora 11:40
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
este obliagtoriu un consult ORL
0
12-12-2015, ora 08:55
steli24
Nu este medic/terapeut
steli24
Buna!!!in urma cu cateva zile am avut febra mare 38-39, 6 durere de gat in partea dreapta si cateva puncte albe in gat, dupa o zi m-am uitat din nou iar acuma era mult puroi alb, am mers la spital de infectioase unde la constatarea dr mi-a spus ca am flegmon piramodial, si ca trebuie sa ma interneze pt tratament iar daca nu reuseste va fi necesar o incizie ce trebuie facuta la orl..Doresc sa va intreb deoarece medicul care m-a internat nu vine pana Luni
Daca poate sa imi treaca puroiul acesta cu medicatie intravenoasa?
si daca nu in ce consta aceasta incizie, cat trebuie sa stau din nou in spital dupa incizie?
0
12-12-2015, ora 09:17
Ksi
Nu este medic/terapeut
Ksi
Buna Steli, nu sunt medic dar din experienta personala iti pot spune ca in cazul in care va fi nevoie de incizie vei sta in spital minim o saptamana, binenteles insa, in functie si de evolutie. Eu am ajuns la urgente cu gura inclestata, la mine flegmonul a fost foarte mare, a necesitat incizie si drenaj zilnic, cat am fost internat si recuperarea completa a durat aproape 2 luni din care o saptamana am fost internat si am primit tratament intravenos iar dupa externare inca o saptamana cu pastile. In functie de stadiul in care se afla flegmonul, este posibil sa se rezolve doar cu medicamentaţie, stiu personal un caz si mi-a povestit si doctorul ca daca il detectam mai devreme scapam fara incizie... Insanatosire grabnica !
0
12-12-2015, ora 09:43
steli24
Nu este medic/terapeut
steli24
mersi foarte mult de raspuns, sper sa se rezolve repede am observat ca in 2 zile de medicatie a scazut mult vizibil.mersi mult pt atentiea aacordata
0
12-12-2015, ora 09:43
steli24
Nu este medic/terapeut
steli24
mersi foarte mult de raspuns, sper sa se rezolve repede am observat ca in 2 zile de medicatie a scazut mult vizibil.mersi mult pt atentiea aacordata
0
12-12-2015, ora 18:56
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
flegmonul periamigdalian este ca un balon, o punga cu puroi in spatele amigdalei
VIndecare poate fi si de la antibiotic.. dar trebuei sa stii ca in acel balon, in acea pinga ramane focarul de infectie.. si la orice gresala de un suc acidulat mai rece sau citrice acre, acide
problema poate sa se repete
asa ca dupa 3 spatamani de la vinedecare, sfatul meu este sa mergi al ORL si sa vezi ce se poate face ca sa nu se repete problema
daca amigdalele raman prea mari in volum..este recomandata operatia clasica
daca amigdalele se micosreaza..se poate face doar criptolisis cu radiofrecventa sau laser
0
12-12-2015, ora 19:35
steli24
Nu este medic/terapeut
steli24
multumesc mult petru raspunsul dvs
Adaugă un comentariu / răspuns
35 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.