flixotide

19-02-2010
ada2113
Nu este medic/terapeut
ada2113
am fost la medic pentru ca tusesc de cateva luni si mi a dat flixotide, tusend si rinocort. As dori sa stiu daca este vreunul contraindicat in posibila sarcina? Medicul m a asigurat ca nu insa as dori sa stiu daca cineva a luat in timpul sarcini sau prescris si nu a fost nici o problema.
1 comentarii
0
20-02-2010, ora 00:16
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Nu exista medicament fara efecte nocive si nu exista medicament cu garantie, adica chiar daca scrie pe el ca se poate administra la gravide tot pot aparea probleme.
Acum cevata decenii s-au vandut la gravide somnifere "fara efecte adverse" cu nimele Contergan car au dus la aparitia de cateva zeci de mii de deformatii congenitale grave. Au fost recomandate de doctori cu aceeasi nonsalanta ca si in cazul tau. Este bine de a se evita ORICE medicament in timpul sarcinii si de a apela la remedii homeopatie si naturiste care pot vindeca si trata tot.
Medicamentele care le iei iti impiedica numai aparitia tusii. Ai impresia ca te vindeca dar ele nu vindeca si nici nu au cum se te vindece caci nu au efect vindecator ci numai suprima aparitia ei.
Corpul se vindeca singur in timp ce tu ai sau nu ai tuse. Diferenta cand iei medicamente este urmatoarea

a) nu mai iti apare tusea (lucru bun)
b) ti se toxifiaza sangele si automat si copilul
c) vindecarea este targiversata caci prin tuse corpul incearca sa scape de ceva si nu tuseste de pomana
iar sangele este mai intoxicat de la medicament

Iar daca iei 3 medicamente diferite nici cel mai tare doctor sau biochemist de pe lume nu poate prezice ce reactii chimice apar in corp cand se intalnesc aceste substante.- Pot aparea cele mai toxice combinatii posibile. Nici un doctor nu stie ce si cum in astfel de cazuri.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.