Flucosin pentru ce sunt recomandate?

12-05-2007
arastoo
Nu este medic/terapeut
arastoo
De ceva timp am dureri in timpul actului sexual, si am observat si sange o data.Am fost la medic si mi-a spus ca este vorba de o iritatie avand in vedre culoarea rosie a zonei respectiva.Mi-a recomandat Lemoxin (crema si ovule) si niste pastile FLUCOSIN care treb luate si de catre mine si partenerul dupa ce termin eu tratamentul.Am facut si analiza secretiei care treb sa primesc rezultatul peste cateva zile si nu mai am rabdare.Vreau sa stiu si eu ce fel de pastile sunt (Flucosin)si pt ce sunt recomandate? Va mutumesc mult!
7 comentarii
0
13-05-2007, ora 00:00
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Atat Lomexin-ul cat si pastilele de Fluconazol sunt pentru infectia vaginala cu Candida (o ciuperca frecvent intalnita). Dupa tratament e bine de repetat consultul ginecologic si lama din secretie. De asemenea, inainte de folosirea ovulelor se recomanda irigatii cu apa calduta in care se dizolva 1 lg de bicarbonat la 1 l de apa pentru modificarea pH-ului vaginal. Atentie la tratamentele antibiotice, care pot duce la reaparitia candidozei.
0
13-05-2007, ora 00:00
arastoo
Nu este medic/terapeut
arastoo
Va multumesc foarte mult pt raspuns.Dar mai am niste intrebari la care as fi recunoscatoare sa-mi raspundeti!Eu acum aproape un an am avut Frunculoza, mi-au aparut cateva "cosuri" pe picioare si maini.Am fost la medic, apoi la cantacuzino si am facut autovaccin dupa recunoasterea microbului.Microbul respectiv a fost cam rezistent si am luat antibiotice timp de 7 zile (Dalacin).De atunci nu mi-au mai aparut.Si cand am fost eu la ginecolog m-a intrebat dc am luat eu antibiotice.Credeti ca au legatura una cu alta?Si inca ceva, acest microb se ia?Adica il poate lua si prietenul meu?Si infectia asta vaginala o poate ia femeia de la barbat sau invers?Eu sunt o persoana care am grija de sanatatea mea si ma tot preocupa faptul ca de unde putea sa apare?Singurul lucru neobisnuit in ultimul timp este ca am facut sex neprotejat si ma gandesc ca o pot lua asa?
Va multumesc inca o data!!
0
14-05-2007, ora 00:00
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Candida este o ciuperca ce exista in mod normal la nivelul pielii si mucoaselor, dar in unele situatii se inmulteste prea mult si devine deranjanta. E posibil ca antibioticele, schimbarile de temperatura sau de pH ale pielii s-o faca sa se inmulteasca. Nu este considerata boala cu transmitere sexuala, dar pentru ca se poate inmulti la ambii parteneri trebuie ca ambii sa ia tratament pentru a evita asa numitul efect de ping-pong.
0
15-05-2007, ora 00:00
arastoo
Nu este medic/terapeut
arastoo
Va dranjez inca o data cu intrebari.Am primit azi rezultatele analizei.Mi-a zis medicul ca nu prea e bine pt ca afara de candida mai am si inca ceva care nu se poate trata in acelasi timp cu candidoza.Mi-a zis un nume care nu am putut intelege bine sau retine bine, ceva de genul "Ganderela"oricum ceva cu Gand.
Puteti cumva indentifica termenul?Si cat de periculos este?
Va rog f mult sa ma lamuriti ca sunt f disparata!!!!
0
15-05-2007, ora 00:00
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Gardnerella vaginalis este o bacterie care, la randul ei exista in mod normal in vagin, dar, ca si candida, s-a inmultit excesiv. Nu e nici aceasta o problema grava, dar insemna ca ovulele vaginale trebuie sa contina pe langa un agent antimicotic cum este lomexinul si un antibiotic local. Ovulele in combinatie sunt Meclon, Klion, sau ovule preparate in farmacie conform unei retete magistrale recomadata de medicul gineclog.
0
16-05-2007, ora 00:00
arastoo
Nu este medic/terapeut
arastoo
Va multumesc din suflet ca m-ati linistit.Am fost disperata si sincer nu stiam ce sa mai fac. Si o ultima intrebare :pastiltlt Flucovin, treb sa le iau dupa ce termin tratamentul cu lomexin(ovule si crema), asta inseamna peste cate zile dupa ce incep tratamentul? Ca mie mi-a venit ciclu asa ca astept pana imi trece si apoi incep tratamentul.
Va multumesc inca o data pt atentia dv. si multa sanatate!
0
11-06-2009, ora 12:07
viveta
Nu este medic/terapeut
viveta
buna ziua ! imi spune-ti va rog daca gardnerella vaginala poate afecta bebelusul, pentru ca eu acum am dat analiaze si sunrt insarcinata
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: