Foarte important despre anxietate si atacuri de panica ! poti trece peste...

27-03-2014
alexandru1127
Nu este medic/terapeut
alexandru1127
salutare...
m-am hotarat sa scriu pe acest forum.. pentru sunt multi foarte multi care au problema asta..ca sa nu o numesc boala moderna...
pentru mine asta nu este o boala poti trece peste cu multa vointa si curaj..
eu nu am avut sprijin de la cei dragi familie prieteni am preferat sa tin in mine totul pentru a nu fi considerat nebun...
La mine totul a inceput acum un an jumate.. maxim doi... cand brusc mi sa facut rau pe strada.. simteam ca numai puteam sa stau pe picioare.. chem ambulanta ajuns la spital analize de rutina.. concluzia nu am nimic..
ma simteam din ce in ce mai rau.. ma las de tigari.. fumator inrait de cel putin 15 ani...ma las de cafea. (minim 3-4 cafele pe zi) ma duc la medic iau trimitere pentru radiografie pulmonara..
concluzia nu am nimic.. aveam ameteli, ma durea in zona ficatului (ecografie facuta) tot nimic.. apoi constat ca bate inimea prea rapid...120-150 bpm. ma duc la medic fac vreo 2 ecografii ekg-uri nici nu le mai stiu numarul.. totul perfect.. imi pune holder sau cum ii spune tot nimc.. toti imi recomanda distonocalm..ceaiuri..
pana cand am citit un articol pe acest forum.. de atunci nu am mai vrut sa iau nici o pastila nimic.. rar mai iau cate un distonocalm..la nevoie ceai mult.. si incercati sa va bucurati de viata.. nu pot spune ca sunt vindecat 100% dar sunt mult mai bine nu ma mai simt ca de 80 de ani!..
8 comentarii
0
28-03-2014, ora 14:16
Psiholog Camelia Ioanas
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Camelia Ioanas
Buna ziua,
Stiti vorba romaneasca: paza buna trece primejdia rea? Problema pe care ati avut-o v-a adus si citeva avantaje, de exemplu v-ati lasat de tigari ("fumator inrait") si cafele (3-4 pe zi sint, totusi, cam multe pentru orice inima...). In plus, ati descoperit ca puteti trece peste o problema, cred ca nu multi se pot lauda cu performanta dvs. Poate ne puteti impartasi pe acest forum cum ati reusit? Ce si cum ati facut, ce ati gindit/simtit in toata aceasta perioada? In plus, daca ar fi sa faceti o lista cu tot ce ati invatat si cu modul in care ati evoluat in acesti 2 ani, ce ati scrie?
Oricum, ideea principala ramine aceeasi: felicitari!
Camelia Ioanas
0
30-03-2014, ora 01:20
alexandru1127
Nu este medic/terapeut
alexandru1127
multumesc de raspuns Camelia,
da.. dupa cum spuneam.. totul depinde de mentalitate de gandire.. eu m-am ambitionat si am spus stop.. numai iau nici o pastila.. pot trece peste si fata (credeam ca ajunsesem dependent de distonocalm) am cautat alternative naturiste ceaiuri calmante si m-au ajutat mult. incercati sa va ocupati timpul cu tot felul de chestii de ex.. iti place mecanica ia si mestereste la ceva :) mi-am facut abonament la sala de fitness.. mult efort plimbari prin parc.. ajuta rareori mai am senzatiile care le aveam mai mereu in trecut imi era foarte greu sa ma duc sa fac cumparaturile tot timpul aveam ameteli simteam ca sunt pe punctul sa cedez.mi-am facut tot felul de analize posibile si imposibile.. si tot aveam gandul acela negru (daca au gresit la mine tocmai la mine si am ceva foarte grav.. pe de o parte toate astea mi-au deschis ochii si m-au facut sa realizez cat de pretioasa este viata ) pot ajuta cu un sfat oricand.. salutari !
0
30-03-2014, ora 13:52
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
GANDIREA si psihicul nostru ne poate VINDECA SAU IMBOLNAVI diferenta o face modul nostru de a folosi creierul si starile.
0
31-03-2014, ora 01:27
alexandru1127
Nu este medic/terapeut
alexandru1127
ai mare dreptate !
0
31-03-2014, ora 01:47
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
Pe aceasta lume nu exista perfectiune asa ca cel mai bine este sa reusesti sa vezi intotdeauna partea plina a paharului si nu cea goala, sa vezi dintr-o problema partea buna, si nu cea rea, sa te gandesti ca INTOTDEAUNA POATE FI MAI RAU, si sa te multumesti ca na fost, fac o paranteza : stiti ce am facut eu dupa prima tumora( cancer) in 2008? am facut al doilea copil, iar acum dupa inca cinci tumori caut casa la cute si vreau sa fac imprumut pe 15-30 de ani pt asta, revin la ce am zis anterior, eu nu vad recidivele ca o ingenunchere ci ca o atentionare sa am mai mare grija de mine si aceasta lupta ma face mai puternic si imi da forta pt mine si familia mea de care mam apropiat si mai mult, pana acum 5 ani eram mai tot timpul plecat la munca, veneam si 1-2 ore pe zi au la o luna plecam la munca si nu stiam cand ajung acasa, acum stau cu sotia la cafea, stam unul cu altul mai mult stau mai mult cu copii, ii duc afara etc.
0
02-04-2014, ora 00:47
alexandru1127
Nu este medic/terapeut
alexandru1127
chiar ai mare dreptate.. si imi place stilul tau de a gandi si a lua in piept problema... dar nu toti au taria ta de a trece peste.. uni trec mai greu.. cel putin la mine a fost destul de greu si inca si in ziua de azi cate-o data am zile mai proaste in care nu imi vine sa ies din casa. dar cu multa vointa si gandire pozitiva trebuie sa trecem peste.. cum e vb aia nu e dracu' atat de negru..
si ca o paranteza (sa iti traiasca copilasii si sa te bucuri de ei !) multa sanatate ! salutari alex
0
03-04-2014, ora 23:40
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
DACA-TI pui mintea poti face orice vrei, eu de exemplu din dec.2008 nu mai am voie sa ridic copii in brate sau in carca, si cu toate astea tot ii mai ridic cateodata pt mine dar si pt ei, macar cate putin in brate mai ales pe fata ca este mica de aproape 4 ani o soi in leagan o tin putin in brate cand adoarme etc, si asta ma motiveaza in plus sa ma vindec si sa lupt in continuare.
0
04-04-2014, ora 01:34
alexandru1127
Nu este medic/terapeut
alexandru1127
foarte bine.. ai dreptate.. gandirea pozitiva conteaza foarte mult.. si mai ales ceva sa te motiveze.. exemplul tau copii !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul