fobia de cainii vagabonzi

06-03-2009
eleni theutokopulis
Nu este medic/terapeut
eleni theutokopulis
Am 32 de ani, am o boala psihica veche.
Din cauza ca am fost atacata in ianuarie de un caine, fara sa ajunga totusi sa ma muste, am ramas cu o frica de caini, incat cat de curand cred ca nu voi mai putea merge singura decat la paine peste drum sau in statia de autobuz. Nu mai pot merge pe alei.
In orasul meu s-au inmultit rau cainii.
In ultima vreme imi mai trecuse, dar azi, in drum spre biserica m-a latrat un alt caine, sau latra la altul nu ma avut timp sa imi dau seama ca am ocolit pe la distanta mare.
Azi ma facut o criza de nervi urata acasa de frica ca nu voi mai putea iesi neinsotita.
Nu cred ca ar fi utila psihoterapia, atata vreme cat cauza exista: enorm de multi caini care pot musca rau!
ce credeti ca pot face? ( culmea este ca am si eu catel in casa si ca imi sunt simpatici pe de alta parte)
10 comentarii
0
08-03-2009, ora 08:41
alessia5158
Nu este medic/terapeut
alessia5158
Stiu draga mea despre afectiunea ta mai veche deoarece ti-am citit postarile pe acest forum si stiu ca fobia ce o ai te macina de ceva vreme !!!. Ar fi o solutie care are legatura cu dragostea ta pentru cainele tau.si el se "supara" cand cineva strain ii invadeaza spatiul - latra, se repede catre cel pe care nu-l cunoaste.si cainii de pe strada se "supara" tot in acest fel ( desi, acestia, sunt obisnuiti mai mult decat catelul tau cu strainii...reactioneaza doar cand sunt provocati )

Solutia !! : cand iesi la plimbare pune-ti in poseta hrana pentru cainii vagabonzi.Cand te intalnesti cu ei, vorbeste-le bland fara ton agresiv si si priveste-i in ochi( fara sa te indepartezi in fuga !). Ofera-le hrana !. Pentru ca, orice animal are un teritoriu al sau, pe acei caini care stapanesc zona prin care tu circuli ii vei invata cu timpul sa se imprieteneasca cu tine si tu cu ei, oferindu-le hrana ( un biscuite... un os)

Stiu ca vei reusi in cele din urma pentru ca, tu, singura, afirmi ca ai simpatie fata de caini !

Cu bine,
alessia
0
08-03-2009, ora 13:00
eleni theutokopulis
Nu este medic/terapeut
eleni theutokopulis
Multumesc, Alessia, am sa incerc sa fac asa.
0
15-03-2009, ora 01:36
miha_pinkcat
Nu este medic/terapeut
miha_pinkcat
SUBSCRIU LA CE A SPUS alessia5158, dar cu o mica diferentza.NICIODATA la un caine necunoscut, chiar si cand ii dai mancare nu face greseala sa te uiti fix in ochii lui...schimba mereu privirea, fara a te uita fix, caci asta pentru ei inseamna provocare...am facut eu greseala asta cu un caine politist si dupa ce m-a facut afis pe asfalt, fara sa ma muste insa, instructorul lui mi-a explicat ca ma uitasem la ochii lui prea fix, iar cainii nu suporta asta daca nu te cunosc.deci ideea lui allessia e buna cu mancarea si cred ca asa vei scapa de fobie.succes
0
22-04-2009, ora 21:14
eleni theutokopulis
Nu este medic/terapeut
eleni theutokopulis
Hristos a inviat! Multumesc, asta chiar nu stiam, intre timp mi-am mai revenit cu frica de catei.
Imi sunt simpatici, am si eu catel cum spuneam dar tot am o teama cand trec pe langa unul.
0
28-04-2009, ora 02:54
petruel
Nu este medic/terapeut
petruel
pai sa va spuna petru povestea lui. De mic nu mi-a fost niciodata frica de nici un caine ba chiar mi-a placut sa-i provoc, si din dorinta de adrenalina. Dar asta n-o spun ca sa va conplexez. Dar poate va ajuta sa intelegeti ceva despre atitudinea unui caine si sa va foloseasca. Ii cunosc si pt ca am avut ca cand sunt copil pana acum vreo 5 caini dragi. In rest cainii cu stapan sau fara, imi stiau de frica. Recunosc, ca baiat strengar imi placea sa-i terorizez. Uneori am simtit adrenalina fata de cainii dresati, dar n-am avut nici un moment neplacut.

Deci iata cateva idei despre caini.
1. ei actioneaza dupa legea celui mai tare, al superioritatii. Adica poarta respect fata de superior. Parerea mea e sa porti ceva (in cazul meu, purtam curaju, ei simt asta) care sa te faca sa te simti superior, sau sa simta ei ca esti superior. Exista un dispozitiv pe care il au cei de la citit ceasu de curent, un aparat cu ultrasunete care ii deranjeaza pe caini, cand apesi pe buton ei sunt deranjati, mai ales cainii de rasa, care au auzul mai fin. Cainii vagabonzi mai putin dar poate este ceva mai performant. Iti recomand asta. Cu chestia asta cred ca iti vei rezolva orice problema de caini. E ca o landerna in buzunar ( ca telefonul mobil) si tine cainii la distanta, chiar daca latra, dar vorbiti si cu hingherii.

2. legea noului venit. Ii deranjeaza noul venit asa ca folositi mereu acelasi traseu si ca smecherie flositi granita dintre haite, haitele nu se accepta de aceea se tin la distanta. Daca treci chiar prin centrul haitei sigur o sa-i deranjeze mai tare. Inca ceva, noul venit ori este muscat, ori este acceptat daca aduce un beneficiu, asa ca e buna ideea de a da mancare cainilor de pe traseu.

3. Legea bunatatii si a ingaduintei fata de cel mai slab nu exista decat fata de proprii pui, sau fata de cei care aduc provizii. Dar cainele mai slab care aduce un os in haita este primit cu muscaturi.

4. legea agresivitatii. E placut pt un aventurier dar nu v-o recomand. Prin asta ma pot face superior lor, demonstrandu-le ca sunt mai agresiv decat ei. Exclus cainii de dupa gard ei vor fi totdeauna cei mai viteji, mai ales in prezenta stapanului.

5. legea superioritatii prin bunatate. Asta o poti incerca daca esti sigur ca te poti apara in caz de nevoie.

6. Legea apararii. La mine n-a esuat NICIODATA sa te apleci sa te faci ca iei o piatra de jos. Exceptie cainii de politie. Aia sunt dresati sa nu stie ca vor pierde. Am trecut noaptea pe langa o stana de oi, cainii m-au urmarit cam 2 km si chiar daca n-am fost superior lor totusi nu s-au apropiat mai mult de 2 metrii, chiar daca ma aplecam des dupa piatra, chiar daca nu erau pietre pe drum, a functionat.

7. Legea atacului in haita. IN haita se ataca strategic: distragerea atentiei in fata, si atac violent lateral si spate. E indicat in asemena situatie 2 lucruri. Sa intuiesti realul atacant si spre el sa aplici defensiva, in general cel mai mare si care pare mai putin violent. El vin destul de incet, dar sigur. "servitorii" sunt foarte violenti, pt a-si demonstra loialitatea, dar sunt si cei mai speriosi, chiar daca latra. In mod normal latratul deruteaza, trebuie ignorat. Un alt mod de aparare e sa-ti gasesti pozitia strategica de aparare, sa nu ai in spate nimic, de exemplu cu spatele la un zid ai vedere spre toata scena, deci in caz de atac in haita cauta repede un zid, nu fugi in mijlocul strazii.

8. legea latratului. In general cainele care latra nu musca. Latratul poate fi de mai multe feluri, de frica, de semnalizare a stapanului sau a "sefului" de haita, latratul in haita pt a anunta ca sunt mai multi si sa-si anunte forta pe care o vor desfasura. INstinctiv cred totusi ca latratul de un iz de frica. Cainele fara nici o urma de frica musca intati si apoi latra. Cel care musca sta la atac. Am vazut de mai multe ori (uitati-va cum fuge cainele dupa pisica) cum fuge in viteza accelerata dupa prada si incearca sa fie cat mai silentios ca sa nu fuga victima. Acela e atac fara latrat. Latratul este ulterior.

9. legea cozii ridicate. INTOTDEAUNA coada ridicata si nebalanganita e semn de atac. Coada lasata si nebalanganita e frica sau cersire, balanganita e intotdeauna bucurie.

V-as recomnda, daca se poate, ceva sport de fortificare a spiritului, jogging sau autoaparare.

Si ca sa nu va faceti o ideea sadica despre mine, desi unii imi zic ca urac cainii, n-am lovit niciodata un caine, ba chir am avut pe rand 5 caini dragi. Insa mi-am exersat mereu ruperioritarea psihologica fata de ei si am simulat atacuri sau aparari sau am simulta chiar frica ca sa-i testez. Cea mai parlita javra care se teme si de umbra ei devine o fiara cand te faci ca ti frica de ea.
0
28-07-2009, ora 03:36
miru381
Nu este medic/terapeut
miru381
Am 19 ani iubesc foate mult animalele am avut de cand m-am nascut animale de cele mai multe ori pisici dar iubesc si cainii. Cand eram mai mica mergeam foarte des la tara si acolo erau f multi caini dar ma jucam cu ei si le dadeam de mancare. Probabil ca la vremea aia nu imi era frica pentru ca nu prea constientizam pericolul si cum a spus si petruel ei nu devenau agresivi daca nu simteau frica asta sau primeau mancare. Acum stau la bloc si e o haita mare de caini jos.. La inceput erau mai multi dar intre timp au mai fost loviti de masini unul dintre ei are 3 picioare saracul probabil de aceea sunt si foarte agresivi mai ales daca trec masini pe acolo. Fiind in vacanta ajung de obicei tarziu acasa cu masina si imi este efectiv groaza de la masina pana la scara blocului pentru ca trebuie sa trec fix printre ei. Am incercat sa ma calmez dar nu prea am reusit. Nu mi-au facut nimic pana acum dar unul a venit intr-o zi la mine latrand eu am incercat sa vorbesc cu el dar pana la urma a venit un vecin mai curajos si la tinut pana am plecat. Stiu ca poate sunt paranoica da chiar imi e frica de ei si au mai muscat locatari. Ma gandesc sa imi cumpar un spray sau ceva chiar daca probabil as fi prea panicata sa il folosesc poate as fi mai curajoasa daca stiu ca il am in buzunar. :) Da stiu ca sunt umpic nebuna dar o sa incerc sa ma stapnesc. Daca mai aveti sfaturi va rog sa imi dati. Nu imi este frica in general de toti caini (chiar imi plac foarte mult animalele ma joc cu cainii prietenilor) doar de cei vagabonzi si agresivi cum sunt astia de la blocul unde stau. Multumesc anticipat.
0
26-12-2009, ora 23:31
dan_adriann
Nu este medic/terapeut
dan_adriann
Cum mai stati cu frica de caini? Si eu am aceeasi problema, pot merge pe aleile din Bucuresti, dar atunci cand vad cainii de la distanta, mi-e foarte greu sa trec pe langa ei, uneori imposibil. Am inteles ca se poate rezolva foarte eficient cu NLP sau hipnoza. Vreau sa incerc dar momentan nu stiu daca imi pot permite...
0
02-01-2010, ora 00:39
Catalin Lazar
Nu este medic/terapeut
Catalin Lazar
Cainii sunt niste detectori nemaipomeniti ai reactiei de teama fata de ei. Instinctual au tendinta de a "capsa" tot ceea ce le trezeste suspiciunea si se retrage cu teama din calea lor. Puteti observa ca atunci cand va apropiati cu bucurie fata de un caine, va place acel caine, el tinde sa raspunda asemanator. De aceea, este foarte importanta variabila personala, tendinta de a avea in permanenta teama. Uneori aceasta tendinta poate masca sentimente de vinovatie, impresia inconstienta ca in sinea dvs sunteti o persoana "rea". O astfel de variabila personala poate "agata" ostilitate din mediul inconjurator, chiar si din partea oamenilor. Merita sa discutati aceste aspecte cu un psihoterapeut, o astfel de experienta va poate elibera viziunea despre lume si chiar imbunatati relatiile interpersonale.
0
03-01-2010, ora 11:21
dan_adriann
Nu este medic/terapeut
dan_adriann
Tocmai aici e paradoxul: in multe situatii, depasirea fricii se face pur si simplu acceptand frica si mergand totusi inainte. Poti sa tii un discurs chiar daca ti-e frica, poti sa pleci in Africa chiar daca ti-e frica. Insa in aceasta siutatie, cu cainii, nu poti sa treci pe langa ei chiar daca ti-e frica, pentru ca atunci s-ar putea sa te atace. Si se formeaza un cerc vicios.

Nu prea mai imi permit terapii indelungi acum. Pentru caini nu simt decat iubire, ca si pentru toate animalele. Asta nu ma ajuta insa sa controlez "galeata" de adrenalina care se varsa in mine atunci cand vad un caine fioros langa mine (si daca ar fi numai unul, uneori sunt haite intregi pe strazile Bucurestiului). Azi m-am intors dintr-un loc foarte departat, lasand balta treaba pe care o aveam de facut, pentru ca 5 caini blocau intrarea in cladirea unde trebuia sa merg, si nu era nici tipenie de om pe o raza de 1 km...
0
11-02-2010, ora 20:16
calogeropoulis aristia
Nu este medic/terapeut
calogeropoulis aristia
Dupa un an de zile de la un atac asupra mea tot nu imi dispare frica de caini. Desi s-a mai diminuat.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: