Fobie legata de BTS-uri. Mi-e frica sa mai fac sex. Cat de raspandite sunt BTS-urile?

14-06-2014
alistair
Nu este medic/terapeut
alistair
Am iesit dintr-o relatie de lunga durata, in care am fost primii, unul pentru celalalt, deci nu am avut stres legat de BTS-uri.
Incerc sa-mi vad de viata, DAR ma inspaimanta BTS-urile. Stiu ca trebuie sa folosesc protectie si ajuta foarte mult. Dar herpesul genital se transmite si prin contact cu pielea din zona genitala. Prezervativul acopera doar penisul. Exista posibilitatea ca persoana infectata sa nu prezinte semne de boala si totusi sa o aiba. Mai presus de toate, nu este o boala tratabila ci poate fi doar tinuta in frau. Cam inspaimantator pentru mine...
Exista studii care arata cat raspandite sunt mai exact aceste BTS-uri? As vrea sa stiu si cum pot face sa ma bucur de viata fara sa ma infectez cu herpes genital.
Multumesc!
1 comentarii
0
14-06-2014, ora 22:48
Dr. Rares Ignat
Psihologie, Bucuresti
Dr. Rares Ignat
prevalenta herpesului genital difera mult atat in functie de zona cat si in functie de segmentul de varsta...in Italia si Anglia (Londra) de exemplu prevalenta e in jur de 4% la tineri si apoi creste (in Anglia mai mult decat in Italia)...la noi nu prea sunt date dar herpesul genital nu se transmite atat de usor alistair
..probabilitatea de a lua infectia in prezenta protectiei e una extrem de redusa, asa ca atat timp cat va protejati poti 'sa te bucuri de viata' fara sa-ti faci mari griji pe tema asta
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Bolile cu transmitere sexuală la vârstnici - o povară pentru sistemele de sănătate
  •